Polskie Radio
Section05

szkolnictwo wyższe

Zamiast na studia - piąty poziom kwalifikacji zawodowej?

Po liceum, zamiast od razu decydować się na studia licencjackie, czy inżynierskie uczniowie mogliby zapisać się na tak zwany krótki cykl kształcenia, inaczej zwany 5 poziomem kwalifikacji. Taki podział nauki do rodzimego szkolnictwa proponuje wprowadzić Fundacja Rektorów Polskich. O projekcie w rozmowie z prof. Ewą Chmielecką, kierownikiem zakładu polityki edukacyjnej w Szkole Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja reforma szkolnictwa

Fakty i mity dotyczące programu Erasmus Plus

Czy stypendium, jakie otrzymuje student, jest wystarczające, aby spędzić semestr bądź dwa na zagranicznej uczelni? Na jakim poziomie trzeba znać język obcy, aby móc wziąć udział w programie? Czy trudno dostać się na Erasmusa? Jakich formalności trzeba dopełnić? Na te pytania odpowiadali w audycji Droga do Stypendium dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz Anna Sokołowska i Gabriela Golińska, stypendystki programu Erasmus Plus.
Zobacz więcej na temat:  Erasmus studia edukacja Katarzyna Kornet

Premier kontynuuje przegląd resortów. Spotkania z szefami MEN, MNiSW i MSiT

Beata Szydło w ramach przeglądu ministerstw rozmawiała dziś z szefami resortów: edukacji, szkolnictwa wyższego, oraz sportu. Po spotkaniu premier mówiła, że wdrażanie reformy oświaty będzie najważniejszym zadaniem szefowej MEN Anny Zalewskiej na ten rok. Z ministrem nauki Jarosławem Gowinem Szydło rozmawiała o zmianach w szkolnictwie wyższym. Przegląd resortów komentowała w Polskim Radiu 24 prof. Renata Nowakowska-Siuta z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja

Zmiany w finansowaniu uczelni wyższych

Od nowego roku wejdzie w życie nowy sposób podziału dotacji między uczelnie. Nowe rozporządzenie ministra nauki wprowadza zmiany w sposobie podziału dotacji podstawowej z budżetu państwa. Główne cele algorytmu to podniesienie jakości kształcenia, odejście od masowości, a także wzmocnienie potencjału badawczego i powiązania procesu dydaktycznego z kształceniem. O nowych rozwiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

"Polscy naukowcy wolą wyjeżdżać za granicę"

Z PKB na badania i rozwój nauki przeznaczane jest 0,94 procent. Daje nam to dopiero 37 miejsce na świecie. Ministerstwo Nauki zapewnia, że do 2020 roku wydatki na naukę i rozwój wzrosną do 1,7 procenta PKB. Mówili o tym goście Debaty Poranka: prof. Marian Srebrny (Polska Akademia Nauk), Julian Srebrny („Solidarność" Uniwersytetu Warszawskiego) i Piotr Müller (doradca ministra nauki).
Zobacz więcej na temat:  badania finanse publiczne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego finanse