Polskie Radio
Section05

talibowie

USA: wycofanie wojsk z Afganistanu było zaakceptowane przez państwa NATO. "Każda decyzja była obarczona ryzykiem"

- Nasze zobowiązania wobec sojuszników pozostają święte, a harmonogram wycofania wojsk z Afganistanu był konsultowany i zaaprobowany przez wszystkie państwa NATO - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Joe Biden Afganistan Ameryka Biały Dom zamieszki pomoc wojsko terroryzm Kabul Waszyngton

"Podchodziłbym do nich bardzo ostrożnie". Repetowicz o zapewnieniach talibów

Talibowie ogłosili ogólną amnestię w Afganistanie i zapewniają tych, którzy współpracowali z poprzednim rządem, że ich własność zostanie zachowana, a honor i życie będą bezpieczne. - Rozliczenia mogą nastąpić nagle za kilka miesięcy lub za kilka lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Witold Repetowicz z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Afganistan Michał Strzałkowski

"Ludzie są narażeni na niebezpieczeństwo". ONZ i WHO apelują ws. szczepień w Afganistanie

- W Afganistanie akcja szczepień przeciw COVID-19 spowolniła z powodu trwającej tam wojny domowej - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Tego samego dnia Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) oświadczyła, że tysiące Afgańczyków pracujących na rzecz praw człowieka narażonych jest tam na niebezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ polityka pomoc pomoc społeczna WHO szczepienia Afganistan Bliski Wschód

"Należy spodziewać się imigrantów". Zbigniew Kuźmiuk o sytuacji w Afganistanie

- Ze środowiska talibów płyną uspokajające komunikaty, że nie będzie represji. Trudno powiedzieć, czy rzeczywiście nie są to tylko słowa. Wydaje się, że spora część ludności Afganistanu będzie próbowała z tego kraju wyemigrować - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Ogórek Afganistan Europa Zachodnia migracja imigranci w Europie Bruksela Unia Europejska Komisja Europejska

ANALIZA Afganistan znów pod rządami talibów. Jak rozpoczął się konflikt, którego historia zatoczyła koło?

Po zajęciu stolicy Afganistanu przez talibów w kraju trwa chaos spowodowany masowymi ucieczkami i ewakuacjami. Bojownicy w ciągu kilku tygodniu opanowali kluczowe miasta, a tym samym po 20 latach powtórnie przejęli władzę. W 2001 r. od rządów odsunęły ich wojska koalicji zapoczątkowanej przez USA. Przypominamy historię długotrwałego konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan konflikty międzynarodowe USA NATO Wojsko Polskie misja w Afganistanie infografika

Prof. Gil: nie jesteśmy w stanie ewakuować wszystkich z Afganistanu

 - Opozycja przyzwyczaiła nas do tego, że każde działanie rządu jest kontestowane, usiłuje się grać tą sytuacją. Nic nowego pod słońcem. Bez względu na to, co się dzieje, czy mówimy o polityce wewnętrznej, czy o zagranicznej, to widać pęknięcie. W żadnej sprawie nie jest zdolna do wspólnego działania - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan USA ŚWIAT

Tłumy na pasie startowym na lotnisku w Kabulu. Samoloty z Holandii i Niemiec nie wylądowały

Wojskowy samolot ewakuacyjny, który wyleciał w nocy z Holandii do Afganistanu, nie może wylądować w Kabulu - poinformowało holenderskie ministerstwo obrony. W stolicy Afganistanu nie mógł wylądować także niemiecki samolot Bundeswehry, który miał ewakuować Niemców i ich lokalnych pomocników. Maszyna została przekierowana na lotnisko w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie - przekazał niemiecki generał Markus Laubenthal.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Afganistan Uzbekistan Europa Niemcy Holandia

Kabul dla USA niczym Sajgon? Dr Boćkowski: upadek Afganistanu jest spektakularny

- Tak, jak kiedyś symbolem była ambasada w Wietnamie, tak teraz, przez wiele dziesiątków lat, symbolem utraty możliwości działania USA będą widoki samolotów amerykańskich rozjeżdżających ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Daniel Boćkowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. - Upadek Afganistanu jest tak spektakularny, że wszyscy muszą zadać pytanie: gdzie były amerykańskie służby - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Paweł Lekki USA Ameryka Joe Biden