Polskie Radio
Section05

tarcza antyinflacyjna

Gwarantowana cena energii elektrycznej. Semeniuk: przyjęte progi wynikają z obliczeń średniego zużycia

Zużycie prądu w gospodarstwach domowych w wysokości do 2 tys. kWh i 2.600 kWh, które ma być objęte gwarantowaną ceną to mediana, która wychodzi z obliczeń i analiz - wyjaśnia wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk. Minister Waldemar Buda zapowiedział wsparcie na kwotę ok. 5 mld zł dla firm energochłonnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna ceny Ministerstwo Rozwoju

Eksperci: jesteśmy na płaskowyżu inflacji, a początek roku to najprawdopodobniej jej kolejny wzrost

Musimy przygotować się na to, że inflacja na obecnym poziomie będzie utrzymywała się jeszcze kilka miesięcy, a na początku 2023 roku jeszcze wzrośnie do poziomu nawet 20 procent. Najważniejsze jest, aby nie wprowadzać chaosu w gospodarce. Działania rządu powinny być jednoznaczne, a NBP wyważone pomiędzy walką z inflacją, a dbaniem o gospodarkę - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej NBP Unia Europejska wojna na Ukrainie

Drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie podejmą decyzje dot. sytuacji energetycznej

O godzinie 9.00 rozpocznie się drugi dzień posiedzenia Sejmu RP. Posłowie zajmą się m.in. poprawkami Senatu do ustawy o dodatkach energetycznych, a także projektem uchwały w sprawie apelu do Komisji Europejskiej o podjęcie działań systemowych w zakresie stabilizacji cen energii w celu ochrony wszystkich obywateli państw UE. Powołani zostaną też nowi członkowie KRRiT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka energetyka

Prezes PFR: w roku 2023 nie grozi nam stagflacja, ani wzrost bezrobocia

- Podczas dwóch lat pandemii słyszałem wiele kasandrycznych przepowiedni o "krachu finansów publicznych i 2 milionach bezrobotnych" co się kompletnie nie sprawdziło, dlatego nie wierzę, że naszą gospodarkę spotka w roku 2023 coś więcej niż "miękkie lądowanie" w postaci nie recesji, tylko zmniejszenia aktywności gospodarczej, ale za to przy zachowaniu obecnego poziomu zatrudnienia - powiedział Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie embargo energetyka ceny paliw Karpacz 2022 Unia Europejska

Główny ekonomista resortu finansów: wpływy do budżetu w roku 2023 będą większe, ale nastąpi wzrost wydatków na zdrowie i wojsko

-Założenia dotyczące wzrostu PKB  i stanu budżetu na rok 2023, musiały się zmienić z powodu takich czynników jak m.in. wojna na Ukrainie - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski Ministerstwo Finansów dług publiczny deficyt budżetowy inflacja wojna na Ukrainie

Główny ekonomista resortu finansów: tegoroczny PKB będzie wyższy niż planowany na 3,8 procent

- Sytuacja budżetu państwa jest bardzo dobra. Największe wyzwania dopiero przed nami w roku 2023, bo wpłynie na to spowolnienie gospodarcze, co zmniejszy wpływy do budżetu, a państwo będzie miało duże wydatki np. na dodatki węglowe i tarczę antyinflacyjną  - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy dług publiczny podatki

Czas działa na niekorzyść Rosji. Prezes PFR: kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę

- Kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę. Czas będzie działał na niekorzyść Rosji - powiedział w rozmowie z Business Insider prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. - Jeżeli Europa przetrwa tę zimę, to Rosja już w przyszłym roku nie będzie w stanie tak destabilizować rynku energii - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna gaz ziemny węgiel ceny paliw Rosja bezpieczeństwo energetyczne

Ekspert portalu energetyka24.com: ustawa o pomocy w zakupie wszystkich rodzajów opału, nie może być pisana z dnia na dzień

Koszty peletu, oleju opałowego, drewna i gazu LPG wzrosły równie wysoko, co węgla. Dlatego trzeba pomyśleć o jakiejś formie pomocy także dla tych gospodarstw domowych które z nich korzystają, skoro rząd postanowił pomóc tym, który opalają domy węglem - powiedział Daniel Czyżewski z portalu energetyka24.com w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa węgiel energetyka wojna na Ukrainie

Eksperci: braki dostaw energii dla przemysłu oznaczałby spadek koniunktury

Z rosnącymi cenami energii borykają się zarówno gospodarstwa domowe jak i przemysł. Ograniczenie dostaw energii dla przemysłu oznaczałoby problemy dla gospodarki. Polsce raczej takie ograniczenia nie grożą, ale znajdziemy się w kłopotach także wtedy, gdy wystąpią one w innych państwach europejskich, które są naszymi handlowymi partnerami - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza"w PR24: Piotr Arak – dyrektor Polskiego Instytutu ekonomicznego i dr Adam Czerniak z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel wojna na Ukrainie