Polskie Radio
Section05

Teatr Polskiego Radia

Ludzkie losy na tle Bitwy Warszawskiej. Premierowe słuchowisko w Polskim Radiu

Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje dziś nowe słuchowisko "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920” autorstwa Agnieszki Sławińskiej, w reżyserii Dobrosławy Bałazy. Scenariusz słuchowiska otrzymał drugą nagrodę w konkursie radiowej Jedynki i Teatru Polskiego Radia ogłoszonym z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU POLSKA bitwa warszawska historia Polski

"Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920". Słuchowisko Agnieszki Sławińskiej w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Historia w nim opisana jest próbą przełożenia wpływu wielkiego wydarzenia na losy współcześnie żyjących Polaków. Ich losy, działania i udział w wielkiej historii ściśle się splatają. Ci, którzy przeżyli starają się budować na zgliszczach nowe zręby państwa polskiego, ale przede wszystkim z optymizmem  patrzą  w przyszłość, starając się zabezpieczyć byt swoich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Dobrosława Bałazy Marta Kurzak Robert Czebotar Mirosław Wieprzewski Leszek Zduń Marcin Troński Damian Kulec Jan Pęczek

"Dziwne jest serce kobiece". Słuchowisko na podstawie wspomnień Zofii Skąpskiej w reżyserii Dobrosławy Bałazy 

Wspomnienia Zofii Skąpskiej to nieczęste połączenie sagi rodzinnej, mocno osadzonej w realiach historii całego Narodu. Przełom XIX i XX wieku, dążenie do niepodległości, emancypacja... a jednocześnie codzienność życia atmosferą przypominająca "Noce i Dnie" Marii Dąbrowskiej, czy serial "Z biegiem lat, z biegiem dni..." Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Zofia Skąpska​ Rafał Skąpski Tomasz Lerski Dobrosława Bałazy Grażyna Barszczewska Hanna Kinder-Kiss Joanna Pach-Żbikowska Krzysztof Szczepaniak

"Żmijowa korona". Słuchowisko Tomasza Zacharewicza w reżyserii autora

Nasza historia nie zaczyna się panowaniem Mieszka I. Nasza historia ma znacznie głębsze korzenie, o których nie za często czytamy, słyszymy i rozmawiamy. Dlatego zabieramy słuchaczy w przeszłość, kiedy nie było jeszcze królestw, a ziemie nad Wisłą i Odrą zamieszkiwały plemienne wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko słuchowisko dla dzieci Tomasz Zacharewicz Andrzej Mastalerz Mirosław Wieprzewski

"Zabierzesz to ze sobą". Słuchowisko autorstwa i reżyserii Piotra Skotnickiego

I tak, jedna z bohaterek  (reżyserka radiowa) pragnie zrealizować słuchowisko osnute na kanwie dziejów jej własnej rodziny. Jednak w trakcie prób zaczynają targać nią wątpliwości. Czy aby na pewno powinna ujawniać skrywane przez lata tajemnice?  Zwątpienie narasta tym bardziej, że do głównej roli zaangażowała niczego nieświadomą córkę.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Piotr Skotnicki Henryk Talar Dorota Landowska Krzysztof Antkowiak

"Wilk". Słuchowisko Marka Hłaski w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej

"Wilk", choć był debiutem literackim Marka Hłaski na publikację musiał czekać ponad sześćdziesiąt lat. Zaginiona powieść Hłaski została odnaleziona dopiero w 2015 roku. Na trzy maszynopisy we wrocławskim Ossolineum natknął się Radosław Młynarczyk, pracując nad swoją pracą dyplomową z polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. W 2015 roku "Wilka" wydało wydawnictwo ISKRY.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Marek Hłasko Aleksandra Głogowska Krzysztof Szczepaniak Marian Opania Przemysław Bluszcz Leon Charewicz Andrzej Ferenc zbigniew konopka Aleksander Sosiński

"Promieniowanie ojcostwa". Słuchowisko Karola Wojtyły w adaptacji i reżyserii Mariusza Orskiego

"Promieniowanie ojcostwa" w podtytule określone jako "misterium”, to ostatni tekst, jaki biskup Karol Wojtyła (44 letni wówczas) napisał z myślą o teatrze. Treść sztuki dotyczy podmiotowości ludzkiej, fenomenu miłości a także Boga jako tajemnicy metafizycznej. Człowiek, mężczyzna, Adam, spełnia się poprzez miłość, czując się zarazem jak dziecko; rozpoznaje też istotę Boga jako miłującego Ojca ("Powraca się do ojca przez dziecko”). 
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Karol Wojtyła mariusz orski Maja Komorowska Andrzej Ferenc Weronika Humaj

Odszedł ś.p. pan Andrzej Gawroński

Andrzej Gawroński urodził się w Warszawie w 1935 roku. Ukończył Warszawską Szkołę Teatralną. Grał drugoplanowe role i większe epizody w wielu słynnych filmach z lat 60-tych i 70-tych: Niewinni czarodzieje, Giuseppe w Warszawie, Wszystko na sprzedaż, Jak rozpętałem II wojnę światową, Nie lubię poniedziałku i wielu innych. Początkowo pracował w Teatrze Ateneum, a od 1970 do 1987 w Teatrze Syrena. Bardzo dużo niezapomnianych ról stworzył w dubbingu. Najbardziej znane to Smerf Maruda i Filip w Pszczółce Mai. Od wielu lat grał w Teatrze Polskiego Radia w radiopowieści Matysiakowie rolę Stacha Matysiaka. Zmarł 4 września 2020 roku.
Zobacz więcej na temat: