Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

NASZ NEWS Rewizja KPO. Nowe ustalenia Polskiego Radia

Zmiany w polskim KPO zostaną zatwierdzone z opóźnieniem - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Początkowo planowano, że rewizja będzie zaakceptowana przez ministrów finansów unijnych krajów na spotkaniu w połowie przyszłego miesiąca. Teraz wyznaczono nowy termin - czerwcowy. Przedłużają się bowiem negocjacje Brukseli z Warszawą w sprawie przekierowania części funduszy na obronność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy

Coraz więcej Węgrów chce przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej

Na Węgrzech coraz więcej osób popiera ideę przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej, mimo intensywnej kampanii propagandowej prowadzonej przez rząd Viktora Orbána, która ma na celu zniechęcenie społeczeństwa do tej decyzji. Z najnowszego sondażu opublikowanego przez Instytut Republikon wynika, że społeczeństwo węgierskie staje się coraz bardziej otwarte na perspektywę integracji Ukrainy z UE, a liczba zwolenników tego rozwiązania rośnie.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Ukraina

Cła zamiast dyplomacji? Dr Sadowski: to taktyka negocjacyjna

Po wprowadzeniu ceł na wiele państw giełdy zareagowały spadkami. - To panika. Trump stosuje zbiorowy sposób prowadzenia negocjacji. To zadziałało w państwach Ameryki Południowej, które początkowo odmawiały przyjęcia swoich obywateli przebywających w USA. Po nałożeniu ceł same zaczęły wysyłać po nich samoloty - powiedział w radiowej Jedynce dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Stany Zjednoczone Donald Trump USA ŚWIAT

The European Union Youth Orchestra w Polsce. Wybrzmi "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera

To niecodzienna orkiestra, którą tworzą muzycy pochodzący z 27 państw. The European Union Youth Orchestra zaprezentuje w Polsce monumentalną II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera. Jedną z pierwotnych inspiracji dzieła były "Dziady" Adama Mickiewicza. O szczegółach w Dwójce mówiła Dominika Olender z Narodowego Centrum Kultury. 
Zobacz więcej na temat:  The European Union Youth Orchestra koncert Narodowe Centrum Kultury prezydencja Polski w UE Jakub Jamrozek Dwójka

Czy można wyrzucić Węgry z Unii? Historia konfliktu Orbana z Brukselą

Opowiadamy historię trudnych relacji unijnych instytucji i naszych z Viktorem Orbanem. W co dziś gra premier Węgier? Dlaczego kolejne stolice tracą cierpliwość? O rozchodzących się ścieżkach Orbana z Brukselą Beata Płomecka i Maciej Sokołowski rozmawiają z węgierskim korespondentem Radia Wolna Europa Zoltanem Gyevaiem. Powraca też Tarcza Wschód, choć tym razem nie udało się złapać grubego zwierza jak to było kilka tygodni temu na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka Polska w Unii Europejskiej Węgry infografika

Wojna handlowa Trumpa. Szczerba przywołuje Reagana: ceł nie nakłada się na sojuszników

- Donald Trump, uderzając w gospodarkę europejską, uderza również w nasze możliwości obronne. Deklaruje nawet, że na tym również mu zależy - mówił w radiowej Trójce europoseł KO Michał Szczerba. Gośćmi Renaty Grochal byli też Waldemar Buda (PiS), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Jakub Stefaniak (PSL), Witold Tumanowicz (Konfederacja) i Karolina Zioło-Pużuk (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Renata Grochal polityka POLSKA USA Donald Trump

Polskie szkoły za granicą czekają na uczniów. Ruszyła kampania informacyjna ORPEG

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą rozpoczął kampanię informacyjną, która ma na celu zachęcić rodziców do rekrutacji swoich dzieci do szkół polskich funkcjonujących za granicą. ORPEG chce dotrzeć do polskich rodzin mieszkających poza krajem i promować wśród nich edukację w polskich placówkach edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone gospodarka USA Jan Paweł II Donald Trump Polonia Polacy za granicą edukacja

Polskie Radio 24 Kuczyński wskazuje na potężną broń UE wobec USA. "Padliby na kolana"

- UE posiada nadwyżkę eksportu nad importem w towarach, ale USA mają nadwyżkę w eksporcie usług. Ich opodatkowanie odbiłoby się potężną czkawką. Szefowie koncernów technologicznych, którzy stali za Donaldem Trumpem 20 stycznia podczas jego inauguracji, padliby przed nim na kolana z prośbą o interwencję. Na to należy liczyć - mówił w Polskim Radiu 24 analityk Xelion Piotr Kuczyński. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA podatki ŚWIAT

Prof. Orłowski o cłach na UE: trzeba negocjować ich wycofanie

- UE musi oczywiście odpowiedzieć pewnymi bolesnymi działaniami, ale takimi zachęcającymi, nie wojną otwartą, zachęcającymi do tego, żeby usiąść, negocjować o wycofanie się z tego. Jeśli Unia nie odpowie, to pan prezydent Trump uzna: "przyjęli 20 procent, to może im jeszcze podwyższyć" - powiedział ekonomista, prof. Witold Orłowski w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA Donald Trump ekonomia USA handel

"Najcięższe działa" czy deal? Europa reaguje na cła Trumpa

Europejskie państwa różnie reagują na decyzję Trumpa, który ogłosił cła na import towarów do Stanów Zjednoczonych. Francja zapowiedziała odwet, Czesi chcą wspólnej odpowiedzi na poziomie unijnym, z kolei niemiecka prasa zwraca uwagę, że cła ominęły Rosję. Wielka Brytania, na którą nałożono dwukrotnie mniejsze, 10-procentowe cła, zapewnia, że jest przygotowana na wojnę handlową, ale liczy na porozumienie.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT GOSPODARKA Wielka Brytania Donald Trump handel Europa Francja Niemcy

POLSKIE RADIO 24 Trump nałożył cła. Szymański: więcej szkód niż pożytku

- Z pewnością przyniesie to więcej szkód niż pożytku. W Stanach będzie bardzo duża inflacja, bo ceny pójdą w górę, to jest oczywiste. Pójdą za tym retorsje, bo gospodarki Unii Europejskiej i pozostałych państw już zapowiadają kontratak, żeby tę sytuację ustabilizować. Na pewno wszyscy to odczujemy, ale na końcu tego łańcucha będą konsumenci - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szymański, wiceszef MSWiA.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka USA Stany Zjednoczone Donald Trump