Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Dlaczego nie powstają kolejne parki narodowe? Czemu Polska głosowała przeciw Nature Restoration Law?

Ponad 20 lat minęło od utworzenia w Polsce ostatniego parku narodowego. Dlaczego tak dużo i co się za tym kryje? Na czym polega niedawno przyjęte przez Unię Europejską rozporządzenie Nature Restoration Law, któremu Polska się sprzeciwiła? O tym ze swoją gościnią rozmawiała Paulina Górska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia park narodowy Nature Restoration Law klimat Paulina Górska Trójka

Węgry rozpoczęły przewodnictwo w UE. Hasłem nawiązują do Trumpa

Węgry rozpoczęły dziś półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Pałeczkę przejęły od Belgii, a w styczniu stery we Wspólnocie przekażą Polsce. Z powodu zarzutów dotyczących łamania praworządności przez władze w Budapeszcie pojawiały się wcześniej sugestie o odebraniu Węgrom prezydencji, czy pozbawieniu prawa głosu, ale nie miały one szans na realizację. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry Viktor Orban Beata Płomecka

Europejskie firmy zainwestują w Egipcie ponad 40 mld euro, aby ograniczyć napływ migrantów

Europejskie firmy podpisują umowy inwestycyjne z Egiptem o wartości potencjalnie przekraczającej 40 mld euro, aby ustabilizować egipską gospodarkę i ograniczyć napływ migrantów do Europy, powiedziała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas otwarcia dwudniowej konferencji inwestycyjnej Egipt-UE w Kairze.
Zobacz więcej na temat:  Egipt inwestycje imigracja

Polska, Niemcy i Czechy apelują do KE o większą pomoc dla krajów z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy

- Ponad połowa uchodźców z Ukrainy, która wjechała do UE, mieszka w Polsce, Niemczech i Czechach - napisali we wspólnym liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przywódcy tych trzech krajów, apelując o zwiększenie unijnej pomocy dla państw, które ponoszą pod tym względem szczególny ciężar.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie

RELACJA Z BRUKSELI To oni pokierują UE. Tusk: wybraliśmy odpowiednich ludzi

Jest zgoda w Unii Europejskiej na obsadę najwyższych stanowisk. Porozumieli się w tej sprawie przywódcy dwudziestu siedmiu krajów członkowskich na szczycie w Brukseli. Przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję pozostanie Niemka Ursula von der Leyen. Na czele Rady Europejskiej stanie były premier Portugalii Antonio Costa, natomiast premier Estonii, Kaja Kallas będzie szefową unijnej dyplomacji. Niespodzianek nie było, ale jednomyślności też nie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rada Unii Europejskiej Komisja Europejska polityka