Polskie Radio
Section05
Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Ojciec Jacek". Premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ojciec Jacek Salij jest dominikaninem, profesorem nauk teologicznych, pisarzem i publicystą. Ma już za sobą 56 lat kapłaństwa. Jest jednym z bardziej znanych teologów w Polsce, niejednokrotnie pytanym przez media o aktualnie ważne tematy związane z Kościołem i jego relacją z państwem i społeczeństwem.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Jacek Salij reportaż w Jedynce pr poleca

Zakonnica kochająca życie. "Mam na imię Piotra" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Siostra Piotra jest Elżbietanką. Do zakonu wstąpiła w wieku 17 lat. Urodziła się w Jastarni jest jedną z 3 córek rybaka. Człowiekiem mocnej wiary, ale też kochającym życie. Świetnie śpiewa i gra na gitarze. Lubi tańczyć do muzyki Disco Polo. Jest człowiekiem otwartym i radosnym, który otwiera serca wszystkich. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Ocalić od zapomnienia". Reportaż o Poznańskim Czerwcu 1956 [POSŁUCHAJ]

W latach 50. w fabrykach były fatalne warunki pracy. Zmuszano robotników do wyrabiania wyśrubowanych norm. Nikt jednak nie zawracał sobie głowy bezpieczeństwem pracowników. Było wiele wypadków śmiertelnych, wielu robotników zostało kalekami. Czarę goryczy przelała informacja o podwyżkach cen żywności. Robotnicy z Cegielskiego wyszli na ulicę. Dołączyli do nich inni. To pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Urszula Żółtowska-Tomaszewska Czerwiec 1956 pr poleca

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Premierowy reportaż w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

To jeden z cytatów zawartych w myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Kiedy czyta się to, co po sobie pozostawił, to widać, jak ponadczasowe są jego słowa. Cytaty z dzieł Janusza Korczaka do dziś są inspirujące i dające do myślenia. Są też wzruszające i łączą się w spójną opowieść o rodzicielstwie i szacunku do dziecka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Janusz Korczak pr poleca

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - reportaż Urszuli Żóltowskiej-Tomaszewskiej

To jeden z cytatów zawartych w myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Kiedy czyta się to, co po sobie pozostawił, to widać, jak ponadczasowe są jego słowa. Cytaty z dzieł Janusza Korczaka do dziś są inspirujące i dające do myślenia. Są też wzruszające i łączą się w spójną opowieść o rodzicielstwie i szacunku do dziecka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Janusz Korczak

"CPK z historią w tle" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Bogusławie Jankowskim

Bogusław Jankowski zawodowo pracował jako tłumacz z języka niemieckiego i angielskiego. Był ekspertem w dziedzinie transportu publicznego, wiceprezesem Towarzystwa Integracji Transportu. Mało kto wie, że jako pierwszy stworzył koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego, łączącego linie kolei dużych prędkości, nad którą pracował przeszło 20 lat, z portem lotniczym. To on zaproponował jego lokalizację pomiędzy Warszawą a Łodzią.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż

Muzeum Karykatury. Rysunki satyryczne to nie tylko współczesność

– Postanowiłem opracować historię karykatury polskiej. Jej początki znalazłem już w XII wieku. Nie było wtedy pism satyrycznych ani humorystycznych, ale byli karykaturzyści. Rzeźbili kapitele w kościołach i tam bardzo często umieszczali postacie karykaturalne. Byli faceci, co przepisywali książki i na marginesach książek inkaustem robili karykatury niemające nic wspólnego z treścią książki. Są karykatury polityczne, znalazłem bardzo ciekawą karykaturę z czasów Stefana Batorego – opowiadał w archiwalnym wywiadzie Eryk Lipiński, twórca Muzeum Karykatury świętującego właśnie swoje 45-lecie.   
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pr poleca Eryk Lipiński KULTURA

Odkrywają historię i przywracają pamięć. "Strażnicy pamięci" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Uważani są za odmieńców. hotelarz i organista. Pierwszy bakcylem historii zaraził się od rodziców, drugi jest krewnym rotmistrza Witolda Pileckiego. Pierwszy z własnych środków stworzył największe prywatne muzeum, o którym pięknie napisała kilka lat temu żona prezydenta Kaczorowskiego, że to kwintesencja polskości (wpadła na 25 minut, a wyszła po 6 godzinach), a drugi jest honorowym kustoszem bardem pieśni patriotycznych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ostrów Mazowiecka Urszula Żółtowska-Tomaszewska Witold Pilecki historia Polski