Polskie Radio
Section05

węgiel

Zakaz importu węgla?

W ubiegłym roku do Polski trafiło z importu 16,3 mln ton węgla. To mniej niż w 2018 roku, ale i tak zjawisko budzi wzburzenie i obawy górników. W tej chwili na przykopalnianych zwałach leży ponad 5 milionów ton surowca wydobytego z naszych kopalni. Problem w tym, że węgiel, który zalega, jest droższy od tego z importu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Kuba Strzyczkowski Ministerstwo Aktywów Państwowych import górnicy energetyka Wojciech Jakóbik

Andruszkiewicz: warto wysłać Gretę Thunberg do Niemiec, gdzie powstają kopalnie

- Można by zapytać panią Gretę Thunberg o nową elektrownię węglową, która powstała w Niemczech. Pytanie, kto płaci za te jej podróże po świecie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji).
Zobacz więcej na temat:  Greta Thunberg Bełchatów ochrona środowiska klimat Niemcy Davos 2020 środowisko Adam Andruszkiewicz Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 POLSKA

Małe bezrobocie pomoże w energetycznej transformacji

Problemem dla gospodarki jest zbyt mały poziom inwestycji firm prywatnych, brak rąk do pracy oraz znalezienia skutecznego sposobu, aby zachęcać starszych pracowników do pozostania w pracy i nie przechodzenie na emeryturę - powiedział prof. Witold Orłowski w audycji "Gość Polskiego Radia 24", którą prowadziła Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  energia odnawialna Unia Europejska budżet Polski JST import emerytura ZUS Magdalena Złotnicka

Marszałek województwa śląskiego: musimy w Brukseli pokazywać swoje racje

Województwo śląskie powiększa swoje biuro w Brukseli, chce skuteczniej lobbować i pilnować swoich interesów. A okres w Unii Europejskiej gorący, bo trwają rozmowy w sprawie neutralności klimatycznej, już wkrótce zaprezentowane będą kryteria wypłaty pieniędzy z funduszu sprawiedliwej transformacji na pomoc dla regionów odchodzących od węgla.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Europa Śląsk energetyka

Gość "Rządów Pieniądza": Polska liderem redukcji emisji CO2

Spełnienie przez Polskę norm ograniczenia emisji już teraz spowodowałoby ogromne problemy dla naszej gospodarki - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Arak – dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zauważył też, że „przespaliśmy” dyskusję, która od co najmniej 8 lat toczył się w Brukseli i innych stolicach europejskich. Dlatego dziś w Brukseli tak trudno o akceptację naszej narracji w sprawie transformacji energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  klimat GOSPODARKA paliwa alternatywne