Polskie Radio
Section05

węgiel

ANALIZA Niemcy demontują wiatraki pod kopalnię węgla brunatnego. Nie tędy droga do zeroemisyjności

W Nadrenii Północnej-Westfalii w zachodniej części Niemiec koncern energetyczny RWE zdemontował jedną z ośmiu turbin wiatrowych. Według niemieckich mediów pozbycie się farmy pozwoli na wydobycie do 20 mln ton węgla brunatnego więcej. Wcześniej koncern wyburzył miejscowość Luetzerath, aby ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Powodem tej sytuacji jest zamknięcie elektrowni jądrowych przez niemiecki rząd. Nie tędy droga.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE atom energetyka prąd

ANALIZA Przyszłość energetyki to atom i OZE. Wnioski dla Polski z energetycznych wyzwań Francji i Niemiec

Stabilność dostaw energii wymaga uzupełnienia OZE przez sterowalne źródła. Tutaj jednak kryje się podstawowy dylemat polityki energetycznej i źródło sporów pomiędzy państwami. Na które źródła postawić? Gaz ziemny, wodór, atom, magazyny bateryjne, czy jeszcze coś innego, np. wspomagana geotermia? Najwięcej kontrowersji budzi atom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE atom energetyka prąd

Aktywa węglowe PGE, Energi i Tauronu trafią do NABE. Spółki mają oficjalne zgody korporacyjne

Spółki energetyczne - PGE, Energa i Tauron - poinformowały w komunikatach giełdowych o uzyskaniu zgód korporacyjnych na sprzedaż aktywów węglowych do NABE. Do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, tworzonej na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trafić mają węglowe aktywa wytwórcze kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych oraz kopalnie węgla brunatnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Tauron PGE Energa Enea

Ubóstwo energetyczne w UE. Sprawdziliśmy, jak kraje wspólnoty poradziły sobie z drogimi surowcami

W 2022 r. odsetek obywateli UE deklarujących, że nie są w stanie dostatecznie ogrzać mieszkania, wzrósł z 6,9 proc. na 9,3 proc. Blisko co dziesiąte gospodarstwo w UE wskazywało w 2022 r. na trudności w ogrzewaniu, a 6,9 proc. z przyczyn finansowych zalegało z płaceniem rachunków za media (woda, gaz, ciepło, energia elektryczna) w terminie (wzrost o 0,5 pkt. proc. r/r).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA Unia Europejska energetyka