Polskie Radio
Section05

wirus

Małpia ospa w kolejnych krajach. Potwierdzono już kilkaset przypadków zachorowań

Na świecie odnotowano ponad 400 przypadków małpiej ospy w 24 krajach na 5 kontynentach, przy czym najwięcej w krajach europejskich: Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Eksperci uspokajają, że większość chorych nie wymaga żadnego leczenia, jednak nie potrafią wyjaśnić rozprzestrzeniania się wirusa poza Afryką. WHO uważa jednak, że kraje będą w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się małpiej ospy poprzez rygorystyczne śledzenie kontaktów osób zakażonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT WHO społeczeństwo zdrowie choroba

"Podjęliśmy działanie stricte prewencyjne". Rzecznik MZ o małpiej ospie w Europie

Nie ma poważnego zagrożenia epidemicznego małpią ospą, zatem nie ma powodu do obaw - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak podkreślił, "szef MZ Adam Niedzielski dotychczas podpisał trzy rozporządzenia, które mają charakter prewencyjny". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski Wojciech Andrusiewicz służba zdrowia choroby zakaźne GIS WHO Światowa Organizacja Zdrowia Główny Inspektor Sanitarny

Delta czy omikron? Który wariant groźniejszy? Nowe wyniki badań naukowców

Prof. Ariel Kushmaro z Uniwersytetu Ben-Gurion oraz dr Karin Yaniv podejrzewają, że omikron, jak też ewentualne inne jego subwarianty, mogą wkrótce zaniknąć, a zastąpi go bardziej odporna delta, zdolna wywołać kolejną falę infekcji. Izraelscy specjaliści piszą o tym na łamach "Science of the Total Environmental".
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia epidemia COVID-19 Izrael Europa badania ŚWIAT