Polskie Radio
Section05

wschodnia flanka NATO

Czeskie śmigłowce będą wspierać naszych komandosów. Wspólne działanie na wschodniej flance NATO

Do bazy lotniczej w Powidzu przybyły trzy czeskie śmigłowce Mi-171 wraz z setką lotników - pilotów, inżynierów obsługi naziemnej czy logistyków. Ich zadaniem będzie wpieranie działań polskich Wojsk Specjalnych na wschodniej flance NATO przez następne 12 miesięcy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej Czechy broń służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie

Szef MON rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy. W tle m.in. bezpieczeństwo w regionie

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem o bezpieczeństwie w regionie oraz wsparciu dla Ukrainy w walce z Rosją. Omawiano również ostatnie zdarzenie w polskiej przestrzeni powietrznej przy granicy z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej MON Władysław Kosiniak-Kamysz bezpieczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie

Donald Tusk nie poleci dziś do Tallina. "Spotkanie szefa rządu z premier Estonii odwołane"

Nie odbędzie się planowana na dzisiaj wizyta premiera Donalda Tuska w Estonii. Szef polskiego rządu miał polecieć do Tallina i spotkać się z premier Kają Kallas, premier Łotwy Eviką Siliņą oraz premier Litwy Ingridą Šimonytė. O odwołaniu wizyty poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Estonia bezpieczeństwo granica Rada Europejska Unia Europejska tallin

Sikorski kandydatem na szefa MSZ. Szydło przypomina historie z NS2 i Ławrowem. "To szkodliwe dla relacji w NATO"

"Tusk widzi Sikorskiego w roli szefa MSZ. Uczynienie tego człowieka szefem MSZ jest szkodliwe dla polskich relacji w NATO" - napisała w piątek wieczorem na platformie X europoseł PiS Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Szydło Donald Tusk Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ polityka Rząd RP Platforma Obywatelska koalicja obywatelska dyplomacja NATO

Grupa Wyszehradzka nadal będzie pomagać Ukrainie. "Zmniejszenie wsparcia byłoby sygnałem słabości Zachodu"

Grupa Wyszehradzka będzie nadal wspierać Ukrainę broniącą się przed rosyjską agresją - to jedna z konkluzji spotkania ministrów obrony V4 w Pradze. Ustalili oni, że każde z państw będzie udzielać wsparcia w takiej formie, jaką uzna za stosowną. Polskę reprezentował podczas dwudniowych obrad ambasador RP w Czechach Mateusz Gniazdowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Praga Czechy grupa wyszehradzka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dyplomacja Słowacja Węgry Bałkany polityka Rosja

Hybrydowe ataki Rosji. Niemiecki dowódca NATO: polscy pogranicznicy wykonują doskonałą pracę

- Praca polskich służb granicznych jest godna pochwały, gdyż chroni państwa NATO przed prowokacjami ze strony Białorusi i Rosji - powiedział w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "El Mundo" gen. Jurgen-Joachim von Sandrart, dowódca Wielozadaniowego Korpusu Północno-Wschodniego Sojuszu Północnoatlantyckiego (z siedzibą w Szczecinie).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO straż graniczna służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 wojna hybrydowa granica Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja

Rosyjska dezinformacja. Żaryn: stale oczernia Polskę, przedstawiając ją jako państwo agresywne

Rosyjska dezinformacja stale oczernia Polskę, prezentując nasz kraj jako państwo agresywne, które planuje ataki na inne kraje - napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn bezpieczeństwo dezinformacja wojna hybrydowa propaganda Kreml Rosja

Broń nuklearna na Białorusi. Przydacz: Rosja swoją decyzją złamała wiele postanowień międzynarodowych

- Rosja swoja decyzją złamała wiele postanowień międzynarodowych, które podpisywała - w ten sposób szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz skomentował informację o rozmieszczeniu rosyjskich głowic jądrowych na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz broń jądrowa broń atomowa broń nuklearna NATO bezpieczeństwo Białoruś Rosja Europa ŚWIAT

Zakup śmigłowców Apache. Były wiceszef Pentagonu: Polska może mieć jedną z najsilniejszych armii w NATO

- Zakup śmigłowców Apache jest bardzo dobrą i sensowną militarnie inwestycją. Potwierdza, że Polska może mieć najsilniejszą armię w NATO obok Stanów Zjednoczonych - powiedział Jim Townsend, wieloletni urzędnik Pentagonu ds. polityki europejskiej i NATO. Dodał, że postawa Polski kontrastuje z polityką Niemiec, które zrezygnowały ze zobowiązania do przeznaczania 2 proc. PKB na obronę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone wojsko Wojsko Polskie bezpieczeństwo armia NATO GOSPODARKA