Polskie Radio
Section05

zboże

27 krajów UE potępiło Rosję za wycofanie się z umowy zbożowej

Kraje Unii Europejskiej potępiły Rosję za wycofanie się z umowy zbożowej, która zapewniała bezpieczny przepływ statków przewożących ziarno z ukraińskich portów. Głównymi odbiorcami zboża były kraje Afryki i Bliskiego Wschodu. Oświadczenie w imieniu 27-mki opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Beata Płomecka wojna na Ukrainie UE

Prof. Walenty Baluk: Rosja szantażuje Zachód wywołaniem klęski głodu

- Mamy do czynienia z szantażem wobec Zachodu, wobec społeczności międzynarodowej, że Rosja będzie w stanie wywołać klęskę żywnościową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rosja oficjalnie wycofała się z porozumienia zbożowego z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie

Koniec porozumienia zbożowego. Minister Rau: to akt agresji ekonomicznej ze strony Rosji

Wycofanie się Rosji z umowy zbożowej uderza przede wszystkim w kraje globalnego południa, które w największy sposób są zależne od ukraińskiego zboż - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji określił działania Moskwy mianem agresji ekonomicznej i przyznał że ma nadzieję, iż pozostałe strony porozumienia utrzymają je w mocy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau ONZ MSZ Rosja żywność infografika

Prezes Izby Zbożowo-Paszowej o tegorocznych zbiorach zbóż: dramatycznie nie będzie

Wygląda na to, że w tym roku w Polsce zbiory zbóż będą na bardzo dobrym poziomie. – Dramatycznie nie będzie: planowaliśmy jakiś czas temu wysokie plony na poziomie 35 mln ton. Dokonaliśmy korekty 1-1.5 mln ton w dół, czyli w najbliższych zbiorach będzie 34-33.5 mln ton – mówiła w „Trójkowym komentarzu dnia” Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Wieczorkowski Trójka rolnictwo zbiory żywność wojna na Ukrainie import

Szef dyplomacji UE: Rosja wykorzystuje głód ludzi jako broń

Rosja wykorzystuje głód ludzki jako broń - to komentarz szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do decyzji o Rosji o nieprzedłużaniu umowy zbożowej. Porozumienie zawarte w lipcu ubiegłego roku dzięki staraniom ONZ i Turcji miało pomóc w wywiezieniu ukraińskiego ziarna przez Morze Czarne po blokadzie przez Moskwę portów. Odbiorcami były głównie kraje Afryki i Bliskiego Wschodu. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela dyplomacja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 społeczeństwo Morze Czarne żywność Rosja Kreml

Potępienie i krytyka Rosji ze strony UE za brak zgody na przedłużenie umowy zbożowej

Przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej krytykują Rosję za brak zgody na przedłużenie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ziarna z Ukrainy przez Morze Czarne. Ursula von der Leyen nazwała tę decyzję cynicznym ruchem. Charles Michel powiedział, że będzie to miało negatywny wpływ na światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Relacja korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Ursula von der Leyen Beata Płomecka Europa

Przewodniczący RE i KE krytykują Rosję za brak zgody na przedłużenie porozumienia zbożowego. "Cyniczny ruch"

Przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej krytykują Rosję za brak zgody na przedłużenie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ziarna z Ukrainy przez Morze Czarne. Ursula von der Leyen nazwała tę decyzję cynicznym ruchem. Charles Michel powiedział, że będzie to miało negatywny wpływ na światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Relacja korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Ursula von der Leyen Beata Płomecka Europa

Uwaga rolnicy. Kończą się terminy składania wniosków o dopłaty do nawozów i do sprzedanych zbóż

Do tej pory od rolników wpłynęło ponad 260 tys. wniosków o dopłaty do nawozów, najwięcej na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja poinformowała również, że rolnicy złożyli ponad 98,5 tys. wniosków o dopłaty do sprzedanych zbóż.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo dopłaty bezpośrednie dofinansowanie ARiMR Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Pomoc w eksporcie rosyjskich produktów rolnych. ONZ stawia warunki

Martin Griffiths, podsekretarz generalny ds. humanitarnych i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych w ONZ zapowiedział, że "jeśli Rosja nie zgodzi się na przedłużenie umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z ukraińskich portów, państwa zachodnie prawdopodobnie nie będą dalej współpracować z ONZ i pomagać Moskwie w eksporcie jej produktów rolnych".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie żywność bezpieczeństwo ONZ Rosja ŚWIAT Europa

"To nie może zależeć od jednego państwa". Wołodmyr Zełenski o funkcjonowaniu korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział po spotkaniu w Stambule w prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że "funkcjonowaniem korytarza zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskiego zboża, jest zainteresowany cały świat". - To nie powinno zależeć od Rosji - podkreślił
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Turcja Krym Rosja Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa