Polskie Radio
Section05

zbrodnie wojenne

Ekspert o Powstaniu Warszawskim: dla Niemców to bardzo niewygodny temat

- Niemieccy historycy mają świadomość tego, co Niemcy zrobili w Warszawie i jaki miało to wymiar. Jeśli jednak dochodzi do tematu reparacji, zawsze pojawia się taki blok, że "w sumie to nie, bo to już zamknięta sprawa". Zresztą niemiecki urząd stoi na tym samym stanowisku - mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Czy Niemcy odpowiedzą za zbrodnie, których dokonali w Warszawie 75 lat temu? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Powstanie Warszawskie Niemcy reparacje wojenne ONZ Heiko Maas polityka Paweł Lekki

IPN szuka świadków zbrodni wołyńskiej. Apeluje o kontakt

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie poszukują osób pokrzywdzonych i świadków zbrodni wołyńskiej. Ze stanowiska pionu śledczego IPN, z którym można zapoznać się na stronach Instytutu (stan na luty 2019 roku), wynika, że wciąż możliwe jest skuteczne oskarżenie sprawców zbrodni wołyńskiej - zakwalifikowanej przez prokuratorów jako zbrodnia ludobójstwa.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń IPN Ukraina POLSKA historia Polski HISTORIA

Wiceminister kultury: źle walczyliśmy o Mauthausen-Gusen

- W Austrii brakuje głębokiej, mentalnej denazyfikacji i powiedzenia, że nazizm był zbrodniczą ideologią. Działa mechanizm wyparcia. Nigdzie poza Polską nie ma obozu koncentracyjnego, który jest zachowany jako integralny zabytek - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa HISTORIA II wojna światowa inteligencja Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Strażnik z KL-Stutthof: nie wiedziałem o masowych mordach

Dziś w Muenster w Niemczech odbył się trzeci dzień procesu dawnego esesmana Johanna Rehbogena. Obrońca oskarżonego odczytał oświadczenie podsądnego. Były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof zeznał, że nic nie wiedział o masowych morderstwach. Prokuratura zarzuca mężczyźnie współodpowiedzialność za zamordowanie co najmniej 100 polskich, 77 rosyjskich i kilkuset żydowskich więźniów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy nazizm

„Zarysy Pamięci” – wyjątkowy zapis relacji ofiar zbrodni nazizmu i komunizmu

Instytut Pileckiego wydał książkę „Zarysy Pamięci”, która stanowi zbiór świadectw osób będących ofiarami i świadkami zbrodni zarówno sowieckich, jak i niemieckich podczas II wojny światowej. W publikacji zamieszczono również ilustracje wybitnych polskich grafików, ilustratorów, twórców komiksów i plakatów. Na temat wydawnictwa mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa nazizm zbrodnie sowieckie literatura