Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

"Historia na dziś". Danuta Siedzikówna ps. Inka

We Wschowie Danuta Siedzikówna, ps. Inka przegrała z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości. Prokuratura Rejonowa w tym mieście umorzyła śledztwo w sprawie wpisów internetowych, które szkalowały dobre imię bohaterskiej sanitariuszki V Brygady Wileńskiej AK. Powodem było niewykrycie sprawców. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna historia Polski PRL komunizm

Dr Łukasz Jasina: Musimy prowadzić dialog z Białorusią

- Dopóki rządzi na Białorusi Aleksander Łukaszenko, zbudowanie pełnych relacji między naszymi krajami nie będzie możliwe. Musimy jednak rozmawiać na tematy dla nas ważne, począwszy od spraw pamięci dotyczącej wspólnej historii, a skończywszy na zagadnieniach gospodarczych. Nikt nie zmieni położenia Białorusi na mapie Europy – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś Instytut Pamięci Narodowej IPN

"Kulisy spraw". Nowe ustalenia IPN w sprawie "Burego"

- Wina "Burego" polega przede wszystkim na tym, że stworzył sytuację, nad którą nie zapanował, że doszło do wydarzeń, które w ogóle nie leżały w jego zamiarach. Nie miały zginąć kobiety i dzieci. On nie wydał takiego rozkazu. Niestety odpowiedzialność spada na jego podkomendnych, którzy przy okazji załatwiali jakieś swoje porachunki – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski

Gen. Tadeusz Bieńkowicz: na Kresach RP toczyliśmy regularną wojnę z Sowietami

Generał Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy podczas II wojny światowej działał w konspiracji w sowieckiej strefie okupacyjnej. Po zakończeniu wojny walczył z sowieckim okupantem w podziemiu niepodległościowym. Po aresztowaniu w 1950 roku został skazany na dożywotnie więzienie. Swoją historię opowiedział w audycji "Powroty z niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa

IPN: "Bury" i jego brygada nie dopuścili się ludobójstwa

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w świetle najnowszych badań kapitan Romuald Rajs pseudonim "Bury" i kierowana przez niego 3. Wileńska Brygada Narodowego Zjednoczenia Wojskowego nie dopuścili się ludobójstwa. IPN oświadczył, że wyniki najnowszych badań podważają informacje zawarte w ustaleniach końcowych śledztwa w sprawie tego żołnierza podziemia niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN

Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"

- W oczywisty sposób przeanalizowałem wydarzenia, budzące największe kontrowersje w życiu „Burego” w tym te z przełomu stycznia i lutego 1946 r - pacyfikację 5 białoruskich wsi. W świetle prowadzonych przeze mnie, oraz innych badaczy analiz, zdecydowanie odrzucamy tezę o ludobójczym charakterze tych wydarzeń – mówił w Polskim radiu 24 Michał Ostapiuk z delgatury IPN w Olsztynie, autor biografii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Tadeusz Płużański

Por. Wacław Szacoń: przyjaźniłem się z Józefem Franczakiem, ps. Laluś

Porucznik Wacław Szacoń ps. "Czarny" – członek Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", żołnierz dwóch okupacji, anty-niemieckiej i antysowieckiej. Za udział w akcjach sabotażowych, wywiadowczych i patrolowych przeciwko niemieckim okupantom uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powroty z niepamięci PRL Tadeusz Płużański

Szef MON o Wyklętych: nie dali się złamać, bo kochali Polskę

- To święto żołnierzy, którzy byli wierni złożonej przysiędze do końca - mówił szef MON Mariusz Błaszczak podczas niedzielnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w podwarszawskiej Kobyłce. - Oni nie dali się złamać, bo kochali i kochają Polskę. Są dla nas przykładem, pamiętamy o nich, oddajemy im hołd - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak prezydent Andrzej Duda