Polskie Radio
Section05
stan wojenny

Wojciech Ziembiński. Stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia Polski historia PRL stan wojenny Solidarność

Wanda Wiłkomirska. "Ikona polskiej kultury muzycznej"

- Ojciec zaplanował, że mój starszy brat Józef będzie wiolonczelistą i nim został. Ja byłam przeznaczona na skrzypaczkę i nikt się mnie nie pytał, czy ja tego chcę, czy nie – tak w audycji Polskiego Radia o wyborze swojej drogi życiowej opowiadała Wanda Wiłkomirska, jedna z najwybitniejszych polskich wirtuozek skrzypiec.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Wanda Wiłkomirska skrzypce II RP II wojna światowa PRL stan wojenny filharmonia narodowa

"Siostry proszą na zupę... - Komitet na Piwnej". Premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

Komitet na Piwnej, zwany też Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, powstał w reakcji na internowanie działaczy politycznych i ludzi kultury po wprowadzeniu stanu wojennego. Działał w okresie 1981-1983 przy warszawskim kościele św. Marcina. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski stan wojenny Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce pr poleca Józef Glemp Kościół katolicki

"PRL - historia prawdziwa". Ofiary stanu wojennego

Podczas pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek od kul ZOMO zginęło 9 górników, a ponad 20 zostało rannych. Stłumienie protestów na Górnym Śląsku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, miało dla komunistycznych władz kluczowe znaczenie, dlatego w operacje pacyfikacji Manifestu Lipcowego i Wujka zaangażowały ogromne siły - funkcjonariuszy ZOMO, żołnierzy i milicjantów. O wydarzeniach grudnia 1980 r. mówił w Polskim Radiu 24  Grzegorz Wołk, historyk (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm stan wojenny kopalnia Wujek

PR24 Rocznica wydarzeń w kopalni "Wujek". Pawłowicz: pamiętajmy o zbrodniach i ofiarach

- Ludzie opozycji przez długi czas żyli z pewnym piętnem nie do końca "fajnych ludzi", ludzi, którzy krzyczeli, że trzeba ukarać zbrodniarzy komunistycznych, a nie się z nimi dogadywać (…). Pamiętajmy o zbrodniach i ofiarach, pamiętajmy o Grzegorzu Przemyku, Emilu Barchańskim czy ks. Jerzym - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Adam Borowski, szef Klubów Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stan wojenny kopalnia Wujek Magdalena Drohomirecka Adam Borowski

Prezydent Andrzej Duda powołał rząd premiera Donalda Tuska

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezes Rady Ministrów, wicepremierzy oraz ministrowie złożyli wobec prezydenta przysięgę. Nowi członkowie Rady Ministrów odebrali z rąk prezydenta akty powołania. - Z radością przyjąłem gotowość do pełnej współpracy ze strony prezydenta. Każdy, bez wyjątku, kto chce działać zgodnie ze słowami złożonej dzisiaj przysięgi, będzie naszym sojusznikiem - powiedział premier Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP Donald Tusk Andrzej Duda Nobel IPN Ukraina stan wojenny Polonia

Szczególne koncerty historyczne. W warszawskiej Cytadeli zabrzmi muzyka nawiązująca do powstania styczniowego

O godzinie 19.00 w siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli odbędzie się koncert "Pejzaże 1863". Publiczność usłyszy muzykę z najpiękniejszych polskich filmów poruszających temat Powstania Styczniowego 1863, czyli najdłuższego polskiego zrywu niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA MUZYKA koncert Powstanie Styczniowe stan wojenny historia Polski

Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny PRL historia Polski historia PRL Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki Gdynia Justyna Piernik