Wiele hałasu o humus. Przepisy Samar Khanafe

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 11:40
Kuchnia Bliskiego Wschodu jest obfita, różnorodna, wielopokoleniowa i karmi domowników przede wszystkim warzywami. Jej smaki opisuje Samar Khanafe. W książce "Dukkah, kumin i włoszczyzna. Wegetariańska kuchnia bliskowschodnia" znajdziemy 133 przypisy na orientalne dania.
W kuchni Bliskiego Wschodu królują warzywa i dania takie jak: humus, falafel, kafta,  manouche i harira. (zdj. ilustracyjne)
W kuchni Bliskiego Wschodu królują warzywa i dania takie jak: humus, falafel, kafta, manouche i harira. (zdj. ilustracyjne) Foto: Drazen Zigic/Shutterstock.com
  • Samar Khanafe jest ekspertką od kuchni arabskich i autorką książek kulinarnych.
  • Zaczęła je pisać, żeby obalić mity związane z humusem - najpopularniejszą arabską przekąską w Polsce.
  • Humus w języku arabskim to ciecierzyca. W tym daniu musi być najwyższej jakości.
  • Kuchnię polską i libańską łączą kiszonki. 

Kuchnia oparta na mezze

- Kuchnia bliskowschodnia opiera się na mezze, czyli małych miseczkach z przekąskami, w których serwuje się warzywa, różnego rodzaju pasty, kasze. Do tego podaje się jedno "duże" danie, którymi dzielą się wszyscy biesiadnicy - wymienia ekspertka od kuchni arabskich.

Wiele hałasu o humus

Jedną z najpopularniejszych przekąsek kuchni arabskiej w Polsce jest humus. To proste danie, dlatego wymaga największej uwagi, bo ma mało składników i chodzi o to, żeby były one najlepsze. - Wokół humusu narosło już tyle mitów, że najwyższy czas je obalić. Dlatego zaczęłam pisać książki - śmieje się rozmówczyni Piotra Firana. - Hummus po arabsku to po prostu ciecierzyca. I ona odgrywa najważniejszą rolę w tym daniu - dodaje.

Jeśli chodzi o rodzaj ciecierzycy to może być ona z puszki, ale gość Czwórki bardziej poleca ciecierzycę ze słoika. I podkreśla, że w dobrej kuchni jak najmniej korzysta się z produktów gotowych, tylko wszystko robi się od początku. Dlatego najlepsza jest ciecierzyca surowa.

Najlepszy przepis na humus

  • Zaczynamy od namoczenia ciecierzycy. Ciecierzyca powinna zwiększyć swoją objętość do naturalnego rozmiaru i musi dać się ją przegryź. Następnie płuczemy ją.
  • Potem przechodzimy do gotowania. Można dodać sól, ale w niewielkich ilościach, bo kiedy przesolimy wodę, hummusu już nic nie uratuje.
  • Nie dodajemy sody. Soda pojawia się w przepisach z gastronomii, czyli z restauracji, gdzie przyspiesza się proces gotowania. W domu ten pospiech jest zbędny.
  • Nie chłodzimy ugotowanej ciecierzycy lodem.
  • Libańczycy do humusu dodają wodę z gotowania ciecierzycy.
  • O puszystości humusu decyduje intensywność obrotów blendera.
  • Do pasty nie dodajemy oliwy. Tłuszczem w daniu jest tahina.
  • Do tego ząbek czosnku, odrobina soli, siedem libańskich przypraw i sok z cytryny. 

Hummus z ciecierzycy. Hummus z ciecierzycy.

Bliski Wschód wege i z kiszonkami

Jak dotąd Samar Khanafe wydała dwie książki: "Humus, za'atar i granaty" oraz "Szafran mięta i kardamon. Zioła i przyprawy w kuchni". Najnowsza to "Dukkah, kumin i włoszczyzna. Wegetariańska kuchnia bliskowschodnia", w której autorka zdradza, jak w Polsce przyrządzić orientalne dania w wersji wegetariańskiej. - O takie przepisy najczęściej prosili mnie ludzie, odkąd tylko zaczęłam pisać książki - wspomina. - Na początku chciałam, żeby to była kuchnia wegańska, ale przy gotowaniu bliskowschodnich potraw nie da się uniknąć jogurtu czy sera.  

Sprawdź też:

- Jestem pół Polką i pół Libanką. Praca nad książkami kulinarnymi  jest dla mnie jak podróż do czasów dzieciństwa - przyznaje Samar Khanafe. - Widzę też cechy wspólne obu kuchni. Na przykład kiszonki, które na Bliskim Wschodzie, były od zawsze. Mamy kiszoną rzodkiewkę, marchewkę i wszystkie inne pikle, które podaje się do dań. Z dzieciństwa pamiętam, że kiedy chodziłam z rodziną do libańskich restauracji, kiszonki i chleb podawane były za darmo do każdego dania.  


Posłuchaj
28:24 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - Samar Khanafer 14.10.2023.mp3 Sprawdzone przepisy na hummus i falafel od Samar Khanafer (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Samar Khanafer (ekspertka od kuchni arabskich w Polsce, autorka książek "Dukkah, kumin i włoszczyzna. Wegetariańska kuchnia bliskowschodnia", "Humus, za'atar i granaty" oraz "Szafran mięta i kardamon. Zioła i przyprawy w kuchni")

Data emisji: 14.10.2023

Godzina emisji: 15.10

kul/gs

Czytaj także

Jambalaya - smakuje najlepiej przy nowoorleańskim jazzie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 07:33
Jambalaya to potrawa prosto z amerykańskiej Luizjany. Przypomina trochę gulasz lub gęstą zupę, a żeby ją przygotować potrzeba kilku odmian mięsa lub owoców morza, warzyw, przypraw, bulionu i długo gotowanej zasmażki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zurrukutuna - baskijska zupa na mrozy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 12:45
- Nazwa tego dania pochodzi od baskijskiego słowa "zurrupatu", które opisuje dźwięk towarzyszący jedzeniu bardzo gorącej zupy - mówi Adrian Stojewski, autor bloga ”Hiszpańskie Smaki”.
rozwiń zwiń