- Szerpowie Nadziei pomagają osobom niepełnosprawnym zdobywać górskie szczyty.
- Historia akcji sięga 2020 roku, a jej pomysłodawcą jest druh Krzysztof Sobczyk.
- W tym roku na szlaki wyruszyło ponad 500 Szerpów Nadziei - każdy ze swoim Skarbem.
- - Wynoszenie osób niepełnosprawnych w góry jest trudne i wymaga odpowiedniego przygotowania. Ale takie wejście na szczyt jest dwa razy mocniejsze - i dla Szerpów, i dla Skarbów - mówi szerpanka Magdalena Suchan.
"Każdy Szerp troszczy się o swój Skarb"
"Uszczęśliwianie innych jest marzeniem ludzi szczęśliwych" - to motto Szerpów Nadziei - ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas, środki i energię, aby zabrać na górskie szlaki Skarby, czyli tych, którzy samodzielnie nie byliby w stanie się na nich znaleźć. - "Skarbami" nazywamy osoby z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną. Są to zarówno dzieci, jak i dorośli. Pomagamy im spełnić marzenia, czyli zdobyć najwyższe polskie szczyty - mówi Marta Mazur z Fundacji Szerpowie Nadziei. - Dla nas są "Skarbami", bo to najważniejsze osoby w naszej idei.
- Szerpowie Nadziei to ludzie związani z górami, którzy nie boją się swojej pasji przenosić na dużo wyższy poziom - dodaje Kalina Sobczyk. - Dajemy radość, która towarzyszy nam, kiedy idziemy w góry, osobom, które nigdy nie byłyby w stanie samemu tego doświadczyć.
Skąd wzięli się Szerpowie Nadziei?
Początki akcji Szerpowie Nadziei sięgają 2020 roku i wiążą się z historią Maćka Skowronka, harcerza z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym, który - podobnie jak inni harcerze - zasłużył, by wejść na Tarnicę. Górę pokonał na plecach kolegów z drużyny. Będąc na szczycie Tarnicy Maciek powiedział, że jego marzeniem jest wejście na Giewont. Od tego się wszystko zaczęło. - To właśnie na Giewoncie po raz pierwszy padła nazwa Szerpowie Nadziei. Tam to wymyśliliśmy i od tego czasu konsekwentnie realizujemy - opowiada Krzysztof Sobczyk, harcmistrz, pomysłodawca akcji.
44:03 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - szerpowie 24.12.2023.mp3 Jak pomagają Szerpowie Nadziei? (Czwórka do kwadratu/Czwórka)
"Zawsze jest ktoś, komu można pomóc"
- W harcerstwie mamy kolejne poprzeczki do zdobycia i nie ma tak, że dochodzimy do punktu, w którym wszystko jest już zrobione. Zawsze jest ktoś, komu można pomóc i znaleźć sobie nowe miejsce służby - tłumaczy Magdalena Suchan, harcmistrzyni i szerpanka. - Dołączyłam do akcji, bo dotarłam do tego miejsca. Postanowiłam połączyć doświadczenie górskie z doświadczeniem w organizowaniu wypraw i w działaniu z ludźmi, żeby stworzyć coś nowego i innego. Początkowo myślałam, że dołączę do ekipy social mediów, bo bałam się, że nie mam siły, żeby wnieść kogoś na szczyt, ale wtedy zadzwonił do mnie druh Sobczyk i powiedział, że ma dla mnie odpowiednią ekipę i fantastycznego "Skarba". Teraz realizuję siebie i realizuję marzenia Franka, i to jest niesamowite przeżycie.
Akcja "Szerpowie Nadziei"
Podwójne zwycięstwo
Pomarańczowe koszulki to znak rozpoznawczy Szerpów Nadziei. W tym roku na szlaki wyruszyło ponad 500 osób. Celami były m.in.: Rysy, Gęsia Szyja, Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Kościelec, Hala Gąsienicowa. Wiele z nich to niezwykle trudne do wspinaczki wierzchołki, które dzięki determinacji i Szerpów, i samych Skarbów udało się osiągnąć.
Szerpowie Nadziei i "Skarby" na szlaku.
- Wynoszenie osób niepełnosprawnych w góry jest trudne i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz logistyki. Ale też wiąże się z wychodzeniem komfortu, co dla naszych Skarbów jest niezwykle ważne - dodaje Suchan. - Myślę, że wtedy takie wejście na szczyt jest dwa razy mocniejsze. Bo nie tylko zdobywa się górę, ale przy okazji pokonuje stresory i blokady, których w życiu codziennym nie udałoby się pokonać.
Zobacz także:
Kto może zostać Szerpem?
Ten, kto widzi Innych i ten, który ich potrzeby stawia ponad swoje - opowiadają goście Czwórki. - Bardzo duża część naszego sztabu jak i liderów górskich to przede wszystkim instruktorzy ZHP. Ludzie, którzy na co dzień pracują "ze służbą", czyli działają na rzecz drugiego człowieka i którzy uważają, że granice należy przesuwać - dodaje Kalina Sobczyk. - Mamy przygotowany specjalny proces kształcenia Szerpów, uczymy ich jak zmieniać się przy nosidle, jak w górach zachować odpowiednią łączność, szkolimy w zakresie pierwszej pomocy, a zespoły wysokogórskie mają szkolenia z technik linowych i alpinistycznych.
Szerpowie Nadziei przygotowania / Media Szerpowie Nadziei
***
Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Marta Mazur i Kalina Sobczyk (Fundacji Szerpowie Nadziei), Magdalena Suchan (harcmistrzyni, szerpanka, która zajmuje się zespołem wysokogórskim), Krzysztof Sobczyk (harcmistrz, pomysłodawca akcji)
Data emisji: 24.12.2023
Godzina emisji: 16.15
kul/mgc