Podróż dookoła świata - niezwykła wyprawa sprzed niemal 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 08:06
Jerzy Jeliński z trójką przyjaciół - harcerzy w 1926 roku wyruszył w podróż dookoła świata. To jedno z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski. 
Pobyt w Toruniu harcerza Jerzego Jelińskiego po jego powrocie z podróży dookoła świata
Pobyt w Toruniu harcerza Jerzego Jelińskiego po jego powrocie z podróży dookoła świataFoto: NAC

30 maja 1926 roku w podróż dookoła świata wyruszyło z Warszawy czterech harcerzy: Jerzy Jeliński, Eugeniusz Smosarski, Bruno Bret Schneider i Jan Ława.  Po dwóch latach i trzech miesiącach powrócił ale już sam. Pokonał ponad 76 000 kilometrów przez: Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię część Azji i Europę.

Harcerze wyruszyli w podróż żegnani przez wielu, w tym gronie nie zabrakło też marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Augusta Hlonda oraz innych przedstawicieli innych instytucji państwowych.

Celem wyprawy była "Wielka światowa propaganda na rzecz naszej ojczyzny" - jaki pisał we wspomnieniach Jerzy Jeliński.

Samochodem podróżników był Ford T ozdobiony polską flagą, którym przyjaciele najpierw objechali kilka polskich miast. Następnie ruszyli do Czechosłowacji, Austrii, Węgier, Jugosławii i Włoch. Potem do Afryki.
We Włoszech z wyprawy wykluczony został Jan Ława, w Afryce zrezygnował Schneider, a z powodu choroby do USA nie wpuszczono Smosarskiego. Jeleński w Stanach został sam. Pomogła mu Polonia, która zadbała by wymienić jego samochód na Buicka.

Z Ameryki do Polski harcerz chciał wracać przez Syberię. Nie było to jednak możliwe, dlatego wybrał trasę przez Hawaje, Japonię, Chiny, Singapur i Cejlon. Do Marsylii dopłynął statkiem i jadąc przez Francję, Belgię i Niemcy szczęśliwie dotarł do Polski 31 października 1928 roku.

Sprawdź także:


O szczegółach tej niezwykłej przygody w Czwórce opowiedzą Dorota i Dariusz Grochalowie autorzy reportażu historycznego. 

W "Czwórce do kwadratu" możecie też liczyć na solidną dawkę najlepszej muzyki. 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w niedzielę (07.01) o godz.15.00 zaprasza Marta Hoppe.

pj

Czytaj także

Tajemice krakowskich kopców. Który jest najpopularniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 09:30
Nastarsze są Krakusa i Wandy, najmłodszy Jana Pawła II. Największy należy do Józefa Piłsudskiego, najpopularniejszy do Tadeusza Kościuszki. A każdy kryje w sobie tajemnice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź zwiedzaj od podwórka. "Tu dzieje się najwięcej"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 12:30
To charakterne miasto, które - jak twierdzą mieszkańcy - albo się kocha, albo nienawidzi. Ostatnio przybywa tych, których Łódź zachwyca, a żeby dać się uwieść jej urokom, warto zajrzeć na jej podwórka. 
rozwiń zwiń