"Urodzony krytyk filmowy". Quentin Tarantino napisał książkę o kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 15:00
Jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów Quentin Tarantino napisał książkę. - "Spekulacje o kinie" to opowieść człowieka, który robi filmy, ale przede wszystkim kocha kino - mówi Jan Dzierzgowski, autor przekładu wydawnictwa na język polski.
Quentin Tarantino
Quentin TarantinoFoto: https://www.shutterstock.com/
  • Quentin Tarantino jest reżyserem znanym z takich filmów jak m.in. "Pulp Fiction", "Kill Bill" czy "Bękarty wojny".
  • W książce "Spekulacje o kinie" dzieli się opowieściami o dziełach filmowych sprzed kilkudziesięciu lat oraz snuje wizje na temat tego, jak klasyki kina wyglądałyby w reżyserii innych twórców.
  • Autorem przekładu książki na język polski jest Jan Dzierzgowski.

"Spekulacje o kinie" - autobiografia czy esej?

Quentin Tarantino jest nie tylko jednym z najsłynniejszych współczesnych twórców filmowych, lecz także prawdopodobnie największym pasjonatem kina na świecie. Przez lata w wywiadach przekonywał, że w końcu zajmie się pisaniem książek o filmach. Słowa dotrzymał. Właśnie ukazała się jego książka "Spekulacje o kinie". Tarantino skupia się w niej na najważniejszych amerykańskich filmach lat 70., które po raz pierwszy obejrzał w młodości i które przyczyniły się do jego rozwoju artystycznego

"Urodzony krytyk filmowy"

- Ta dekada była w kinie czasem wielkich przemian. Filmy, które do niedawna przyciągały mnóstwo widzów - jak na przykład musical "Dźwięki muzyki" czy westerny - odchodzą do lamusa. Pojawia się za to liczne grono młodych reżyserów wywodzących się z kontrkultury - opowiada gość Czwórki. - Widzowie oczekują mocniejszych, bardziej prawdziwych i eksperymentalnych filmów, zbliżonych do tych, które powstają w Europie. Następuje eksplozja, a Tarantino jest jej naocznym świadkiem.  

Posłuchaj
23:24 CZWÓRKA Czarno na zoltym - tarantino 28.04.2024.mp3 Quentin Tarantino - jak reżyser pisze o kinie? Rozmowa z tłumaczem Janem Dzierzgowskim (Czarno na żółtym/Czwórka) 

- Do kina zabierali go rodzice, którzy sami lubili oglądać filmy. Podczas seansu nie mógł zadawać pytań, a miał ich zawsze sporo. Tarantino jest urodzonym krytykiem filmowym - śmieje się rozmówca Weroniki Puszkar. - Fascynował go świat kina, ale już wtedy zastanawiał się, co mógłby w tych filmach poprawić, ulepszyć, zmienić. 

"Butch Cassidy i Sundance Kid". Jak powinien skończyć się film?

- Do dziś nie satysfakcjonuje go zakończenie filmu "Butch Cassidy i Sundance Kid". Kiedy bohaterowie giną, mamy stop-klatkę, nie widzimy krwawej rzezi, słyszymy tylko jej odgłosy. Już za młodu Quentin uważał, że ta masakra powinna być na ekranie - dodaje gość Czwórki.

"Tarantino pisze, jak mówi, ekspresyjnie, z przekleństwami"

W swojej książce amerykański reżyser proponuje też własne spojrzenie na kino: łączenie elementów krytyki filmowej, teorii filmu i reportażu ze wspaniałą historią osobistą.

- Przeważnie książki, które dostaję do tłumaczenia, nie mają tak wyrazistego stylu - przyznaje autor tłumaczenia. - Tarantino pisze tak, jak mówi: ekspresyjnie i z dygresjami. Używa wulgaryzmów i języka potocznego. Podczas pracy słuchałem wielu jego wywiadów i starałem się przełożyć książkę w rytmie, w którym on mówi. Ale przede wszystkim starałem się to robić z troską o szczegóły, żeby czytelniczki i czytelnicy mogli poznać tę fascynującą opowieść o wielkiej pasji do kina.    

Zobacz też:

Quentin Tarantino żegna się z kinem

27 marca reżyser obchodził 61 urodziny. Jest jednym z mistrzów, guru współczesnego kina. Chociaż nakręcił zaledwie dziewięć filmów (bądź osiem – zdania są podzielone), to jego wpływ na ten rodzaj sztuki jest ogromny. Mimo to reżyser postanowił zakończyć karierę. 10 film prawdopodobnie będzie ostatnim w jego karierze. 

- Tarantino od dawna powtarza, że chce pozostawić po sobie idealną filmografię, bo nie chce znaleźć się w gronie filmowców, którzy kręcą filmy, choć stracili talent. Jego zdaniem większość reżyserów, nawet wybitnych, kończy karierę filmem, który jest rozczarowujący. On sam chciałby tego uniknąć - mówi Jan Dzierzgowski. - Dlatego na finał postanowił nakręcić "The Movie Critic", ale w pewnym momencie zrezygnował z tego pomysłu. Będzie inny film, ale nikt jeszcze nie zna szczegółów tej produkcji. Nie wiadomo też, kto w nim zagra i kiedy rozpoczną się zdjęcia.  

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzący: Weronika Puszkar

Gość: Jan Dzierzgowski (tłumacz, autor przekładu "Spekulacji o kinie" Quentina Tarantino)

Data emisji: 27.04.2024

Godzina emisji: 12.15

kul/wmkor

Czytaj także

Nostalgia w kinie. Dlaczego tęsknimy za starymi filmami?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 13:40
- Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że transformery i żółwie Ninja to nie są filmy, z którymi możemy się utożsamić, zatęskniliśmy za prawdziwymi historiami, dobrymi scenariuszami i grą aktorską. Powrót do kina artystycznego jest tego wyrazem - mówi dziennikarz filmowy Dawid Muszyński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Licencja na filmowanie. Ruben Östlund apeluje o lepsze kino

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 15:30
Ruben Östlund jest reżyserem społecznych paradoksów. Wnikliwie przygląda się rzeczywistości i w swoich filmach nie oszczędza nikogo. Tym razem zwrócił się do ludzi kina i zaapelował o wprowadzenie licencji na filmowanie.
rozwiń zwiń