Biohacking - Jak zwiększyć funkcjonalność swojego ciała?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 06:10
Stymulator mózgu i metody optymalizacji zdrowia bazujące na najnowszych badaniach naukowych. To tematy najbliższego wydania audycji. 
Biohacking - nnowatorski styl życia, dzięki któremu osiągniesz maksimum swoich możliwości fizycznych, psychicznych i intelektualnych. (zdj. ilustracyjne)
Biohacking - nnowatorski styl życia, dzięki któremu osiągniesz maksimum swoich możliwości fizycznych, psychicznych i intelektualnych. (zdj. ilustracyjne)Foto: arleksey/shutterstock.com

Ostatnio firma Elona Muska wszczepiła pierwszemu człowiekowi implant do mózgu. Wszystko się udało i teraz pacjent porusza myszką komputerową za pomocą myśli. W 2019 roku FDA (U.S. Food and Drug Administration) zatwierdziła "stymulator mózgu", który wysyła impulsy elektryczne, głęboką stymulację mózgu, do wybranych obszarów mózgu w celu złagodzenia zaburzeń ruchowych u pacjentów z chorobą Parkinsona i ciężką padaczką. W badaniach klinicznych urządzenie wykazało nawet 70 proc. zmniejszenie częstości napadów w przypadku padaczki. Czy to właściwy kierunek? Jakie zmiany to może wprowadzić? Czy takie implanty mogą stać się powszechne? nad tym zastanowimy się w pierwszej godzinie audycji. 

Zajmiemy się także biohackingiem, czyli nowatorskim stylem życia, dzięki któremu osiągniesz maksimum swoich możliwości fizycznych, psychicznych i intelektualnych. To szersze zjawisko, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym przypadku nie jest potrzebna specjalistyczna technologia, wystarczy znajomość własnego organizmu i wprowadzenie zdrowych nawyków. Naszym gościem będzie Karol Wyszomirski, autor książki "Biohacking. Przewodnik dla początkujących". Interdyscyplinarny dietetyk, trener i biohaker szkolił się u najlepszych światowych ekspertów z branży health & fitness w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Anglii, W oparciu o wieloletnie doświadczenie przedstawia zalety biohackingu jako coraz bardziej popularnej na świecie metody optymalizacji zdrowia bazującej na najnowszych badaniach naukowych.

Za twórcę filozofii biohackingowej uważa się Dave’a Aspreya. Amerykański multimilioner, który postanowił dożyć 180 lat, twierdzi, że biohacking to sztuka i nauka stawania się superczłowiekiem. - Widząc to, jak szybko rozwija się technologia, myślę, że za 20 lat wizje twórców "Cyberpunka 2077" staną się rzeczywistością. Może nie powszechną, ale taką, które nie będzie robić na nas wrażenia - opowiadał w Czwórce Paweł Pilarczyk z "IT Biznes". 

*** 

Na audycję "Czarno na żółtym" - w niedzielę (03.03), o godz. 12.00 - zaprasza Marta Zinkiewicz.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka nowe technologie
Czytaj także

AI: nowe laboratorium i aplikacja do "czytania" CV

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:15
We wtorkowej odsłonie „Resetu” wrócimy do tematu sztucznej inteligencji. Opowiemy o nowej jednostce OPI AI Lab i o tym,  jak pisać CV pod algorytmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Naukowczynie to też gwiazdy". Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 22:00
- Jeśli będziemy pokazywali naukowczynie, które mają pasjonujące życie, ciekawą pracę i dokonują ważnych odkryć, to jest szansa, że to one staną się idolkami dziewczyn - przekonuje dr Natalia Schimdt-Polończyk. 11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.
rozwiń zwiń