- Nowe technologie wzbudzają czasem obawy, należy do nich strach przed działaniem pola elektromagnetycznego.
- Znane są przypadki protestów podejmowanych przez osoby mieszkające w pobliżu miejsc, w których operatorzy chcą wybudować maszty telekomunikacyjne.
- Polska Izba Informatyki, w porozumieniu z Instytutem Łączności, opracowała materiały edukacyjne na ten temat.
Pole elektromagnetyczne - czy jest się czego bać??
Nowe technologie wzbudzają czasem obawy, należy do nich strach przed działaniem pola elektromagnetycznego. Zdarzają się protesty, kiedy operatorzy usług telefonii komórkowej chcą postawić w pobliżu mieszkań lub domów maszt. Według gościa Czwórki obawy te są nieuzasadnione. - Pole elektromagnetyczne, które jest emitowane przez nadajniki telefonii komórkowej, w żaden sposób nie wchodzi w interakcje z naszymi ciałami, więc nie za bardzo ma mu jak wyrządzić krzywdę - tłumaczy Marek Lipski. - Fala jest zbyt długa, niesie zbyt mało energii, więc nie ma żadnej obawy o nasze zdrowie.
Jak zauważa rozmówca Piotra Firana, sama konstrukcja sieci komórkowej została tak zaprojektowana, żeby promieniowanie nie było zbyt intensywne. Natomiast pole elektromagnetyczne, które służy nam do łączności bezprzewodowej, jest z zakresu niejonizującego. - To oznacza, że ma zbyt małą energię, żeby wybić elektrony z atomów, które tworzą nasze ciało. W związku z tym nie ma obawy o to, że gdzieś ta energia nam się kumuluje i będziemy mieli do czynienia z jakąś chorobą popromienną. To jest zupełnie nie to zjawisko - uspokaja. - Wszystkie systemy do łączności bezprzewodowej działają w tym zakresie, co oznacza, że nie mogą nam wyrządzić krzywdy.
Źr. Instytut Łączności/News albo Fakenews? Oto jest pytanie! odc. 2 | Maszty promieniują i nikt z tym nic nie robi?!
Edukacja i szerzenie informacji w walce z przekonaniami
Specjalista zauważa, że obawy wynikają z braku dostępu do szerszej informacji na ten temat i szeroko pojętej edukacji. W jego opinii rozmowa na ten temat i przedstawienie wyników badań mogłoby ostudzić emocje i rozwiać obawy osób zaniepokojonych tym zjawiskiem.
- Tak naprawdę chodzi tutaj o to, że trochę się boimy tego, czego nie widzimy i nie do końca rozumiemy. Nie ukrywajmy, zagadnienia pola elektromagnetycznego to nie są łatwe sprawy i nie wszyscy to pamiętają z lekcji fizyki - zauważa. - Myślę, że tu warto zrobić rozgraniczenie i mówić o polu elektromagnetycznym, a nie o promieniowaniu elektromagnetycznym, bo promieniowanie kojarzy się od razu ze strasznymi rzeczami.
Zobacz także:
Określone normy i limity
Marek Lipski podkreśla, że w całej Europie funkcjonują normy PEM, dotyczące pola elektromagnetycznego, na którego działanie jesteśmy narażeni każdego dnia. Te regulacje nakładają obowiązek utrzymywania limitów natężenia pola elektromagnetycznego w środowisku.
- Mówimy o miejscach dostępnych dla ludności szeroko pojętej. I oczywiście mamy w takich miejscach konkretne wartości, których żaden z prowadzących instalacje nie może przekroczyć - tłumaczy ekspert. - Czyli żadna stacja bazowa nie może działać tak, żeby były one przekroczone. Jest to zapisane w rozporządzeniu ministra zdrowia, które określa konkretnie, dla jakich częstotliwości i ile te limity wynoszą. Generalnie one się nie różnią niczym innym od limitów, które są stosowane w innych krajach Unii Europejskiej czy w Stanach Zjednoczonych. Mamy dokładnie te same wartości i tu panuje pewnego rodzaju standaryzacja.
20:31 CZWORKA/Reset- pole elektromagnetyczne maszt 23.10. 2023.mp3 O polu elektromagnetycznym opowiada Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (IReset/Czwórka)
Operatorzy telefonii komórkowej coraz częściej prowadzą zakrojone na szeroką skalę akcje informacyjne. Wspiera ich w tym Polska Izba Informatyki, która w porozumieniu z Instytutem Łączności opracowała materiały edukacyjne dla uczniów. Można się z nimi zapoznać także na stronie rządowej oraz w internecie.
__________________
Audycja współfinansowana jest z projektu "Sprawna Telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 3.4.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Marek Lipski (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji)
Data emisji: 23.10.2023
Godzina emisji: 17.15
aw