Akustyczny smog. Jak chronić się przed hałasem?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 21:48
Co piąty mieszkaniec naszego kontynentu jest narażony na szkodliwy dla zdrowia hałas. Auta, tramwaje, samoloty, fabryki, maszyny, puby, ale także i my, ludzie, generujemy nieustanny szum. Aby z tym zawalczyć należy zacząć od budowania świadomości. 
Hałas to dźwięki, które są dla nas uciążliwe w danym miejscu i danym czasie
Hałas to dźwięki, które są dla nas uciążliwe w danym miejscu i danym czasieFoto: Shutterstock/Diego Cervo
  • Miasta dostarczają nam wielu bodźców, również akustycznych. Nie zawsze łatwo jest się przed nimi bronić. 
  • Hałas to dźwięki, które są dla nas uciążliwe w danym miejscu i danym czasie.
  • Zwiększanie świadomości na temat hałasu i jego skutków jest dziś niezwykle istotne dla naszego zdrowia, również psychicznego.
  • Eksperci zauważają, że powoli widać zmiany, choć wciąż przede wszystkim należy pracować nad świadomością i dostrzegać wartości, jakie niesie cisza. 

Gdy w mieście coś nam się nie podoba możemy odwrócić wzrok, zamknąć oczy. Gorzej, gdy przeszkadzają nam wrażenia słuchowe - uszy możemy zatkać na chwilę, ale i tak wiele dźwięków, się przebija. Monika Sadłowska ze Stowarzyszenia Komfort Ciszy zwraca uwagę, że są już przepisy i wytyczne, które mówią, jak projektować by zwiększać akustyczny komfort mieszkańców. 

- Jeśli chodzi o akustykę w mieście, to świadomość jest coraz większa. Wiemy już jak projektować budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, by ograniczyć hałas - mówi ekspertka. - Nadal jest dużo do zrobienia, nadal jest wiele budynków, których akustyka pozostawia wiele do życzenia. 

W jednym z badań współprowadzonych przez Stowarzyszenie Komfort Ciszy, jego uczestnicy-studenci wskazywali na hałas, który im przeszkadza. Często ich zgłoszenia dotyczyły hałasu, który dobiega do nich, gdy są w swoim mieszkaniu, odpoczywają, a dźwięk dochodzi z ulicy np. hałas z placu zabaw, hałas drogowy, hałas związany z wywozem śmieci. 


Posłuchaj
21:18 czwórka reset 05.06.2024 hałas 17.14.mp3 O groźnym hałasie i tym jak mu się przeciwstawić opowiadają Monika Sadłowska i Jerzy Maciejczyk (Reset/Czwórka)

 

Czy cisza jest wartością? Czym jest akustyczny smog?

- Niestety obecnie wciąż nie doceniamy ciszy - mówi Jerzy Maciejczyk z Polskiego Towarzystwa Akustycznego. - Nawet we własnym samochodzie nastawiamy muzykę na maksa. 

Monika Sadłowska wyjaśnia, że hałas to dźwięki, które są dla nas uciążliwe w danym miejscu i danym czasie. - To niekoniecznie muszą być bardzo wysokie dźwięki, ale może być np. bzyczenie komara, które nie pozwala nam zasnąć. 

Współcześnie jesteśmy otoczeni hałasem, zwłaszcza żyjąc w miastach. To wpływa na nasze przemęczenie i przebodźcowanie. 

- Jedynym sposobem na walkę z dźwiękiem jest nie generowąć go - radzi Jerzy Maciejczyk. - Polskie Towarzystwo Akustyczne ma już 70 lat i zostało powołane po to, by krzewić wiedzę o dźwięku, rozpowszechniać ją. 

Skutki hałasu? Jak temu przeciwdziałać?

Hałas może działać na nas dwojako. - W drastycznych przypadkach może uszkodzić nasz słuch, ale długotrwałe narażenie na hałas też wpływa na zdrowie narządu słuchu - wyjaśnia ekspertka. - Druga sprawa to szereg skutków pozasłuchowych - hałas jest stresorem, przez niego jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni. 

Jerzy Maciejczyk zwraca uwagę na zbyt wysokie poziomy dźwięków w restauracjach, lokalach gastronomicznych, centrach handlowych, a nawet na dyskotekach czy koncertach

- Tu zmiana powinna zacząć się od budowania świadomości na temat hałasu. To przyniesie skutki a z czasem zmiany w prawie - zgodnie podkreślają eksperci. - Warto przyjąć jeden z unijnych przepisów o dopuszczalnym poziomie dźwięku w lokalach rozrywkowych. 

Goście Piotra Firana zwracają uwagę, że widać już pierwsze jaskółki zmian. Coraz więcej szkół jest szkołami bez dzwonków, w pociągach pojawiają się wagony ciszy, w supermarketach godziny ciszy. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Sadłowska (Stowarzyszenie Komfort Ciszy), Jerzy Maciejczyk (Polskie Towarzystwo Akustyczne)

Data emisji: 05.06.2024

Godzina emisji: 17.14

pj

Czytaj także

Smog akustyczny. Jaki wpływ ma na nas wszechobecny zgiełk?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 20:30
Tramwaje, samochody, samoloty, sąsiedzi, imprezy i przeróżne zdarzenia generują nieustanny szum. Z danych opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) wynika, że co piąty mieszkaniec naszego kontynentu narażony jest w swoim najbliższym otoczeniu na szkodliwy dla zdrowia hałas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oddychamy coraz gorszym powietrzem". Jak walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 17:20
Czy to duże miasto, czy małe miasteczko, Polska przoduje w rankingach miejsc z najgorszym powietrzem. Co więcej - ze smogiem z różnych źródeł mamy do czynienia przez cały rok.
rozwiń zwiń