Dlaczego uciekamy z centrum miast?
Cisza staje się towarem deficytowym. Jak podkreślają eksperci EEA - unijny cel, by do 2020 roku ograniczyć otaczający nas hałas, nie zostanie osiągnięty. Problem jest wszechobecny, bo z raportu wynika, że na hałas powyżej 55 dB narażonych jest ponad 130 mln Europejczyków.
- Nasze miasta są głośne. Wpływ hałasu na nasze zdrowie czy samopoczucie zaczyna się gdzieś od 55 dB, tak się przyjmuje - mówi dr Jan Felcyn z Katedry Akustyki na Wydziale Fizyki UAM. - Tak naprawdę każda ulica, wzdłuż której idziemy, będzie miała taki poziom hałasu, a jeżeli będzie to ulica większa, gdzie jest więcej pasów i przejazdy są szybsze, to będzie więcej.
25:15 Czwórka/ Czat Czwórki styl życia młodych 25.02.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o stylu życia młodych Polaków (Czat Czwórki/Czwórka)
Jesteśmy narażeni na hałas, ale również możemy być jego źródłem. - Ważna jest edukacja i świadomość tego, że nasze działania mogą też dla kogoś być hałaśliwe. Bo hałas często jest definiowany subiektywnie. Coś, co dla jednej osoby hałasem nie będzie, dla innej już tym hałasem się staje - tłumaczy ekspert. - Nasze działania produkujące hałas wpływają na innych.
Szum informacyjny - jak sobie z nim radzić?
Zobacz także:
Osób z problemami słuchu niestety przybywa. Coraz częściej dotykają one młodych ludzi. - Jest to konsekwencją smogu akustycznego, na jaki jesteśmy narażeni, jest coraz głośniej wokół nas, jeżeli chodzi o młodsze osoby, to jest to temat słuchania głośnej muzyki w słuchawkach, ale też uczestnictwa w imprezach artystycznych i sportowych. Nasze uszy są wystawione na duże działanie dźwięku - tłumaczy dr Elżbieta Włodarczyk, audiolog i foniatra w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. - Dźwięki to rodzaj bodźca, na który jesteśmy narażeni przez cały dzień. Podobnie jak smog, hałas jest takim czynnikiem, który ma długotrwałe efekty, które widać po wielu latach. Poziomy dźwięku powyżej 55 dB wpływają na naszą percepcję, a konsekwencją przebodźcowania dźwiękami mogą być ogólne rozdrażnienie, zmęczenie i problemy z zasypianiem.
Zobacz także:
Jak radzi specjalistka, o nasz słuch możemy zadbać, dając naszym uszom odpocząć. Powinniśmy przebywać w otoczeniu dźwiękowym, które jest dla nas przyjemne i nie musi to być zupełna cisza. Jeżeli nie mamy takiego miejsca, dla wyciszenia możemy zastosować stopery, które dobrze jest też stosować na noc.
W audycji rozmawialiśmy również z Joanną Chmurą, psychologiem specjalizującym się w emocjach.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Szymon Majchrzak
Goście: dr Jan Felcyn (Katedra Akustyki na Wydziale Fizyki UAM), dr Elżbieta Włodarczyk (audiolog i foniatra, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach) Joanna Chmura (psycholog specjalizujący się w emocjach)
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 15.08
aw