Błąd poznawczy - jak wpływa na postrzeganie rzeczywistości?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 16:20
Błąd poznawczy to określenie nieracjonalnego sposobu postrzegania rzeczywistości. Kto popełnia takie błędy i czy mają one jakieś dobre strony? 
Wszyscy w różnym stopniu popełniamy błędy poznawcze, które wpływają na sposób formułowania poglądów, podejmowania decyzji biznesowych i prowadzenia badań naukowych. (zdj. ilustracyjne)
Wszyscy w różnym stopniu popełniamy błędy poznawcze, które wpływają na sposób formułowania poglądów, podejmowania decyzji biznesowych i prowadzenia badań naukowych. (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock/ Maksim Shmeljov

Bezrefleksyjnie przyznajemy rację autorytetom, a poglądy większości bierzemy za pewnik. Lubimy akceptować rzeczy takimi, jakimi są i chętnie dajemy się uwieść pierwszemu wrażeniu. Upieramy się, że to inni myślą tendencyjnie, a my jesteśmy racjonalni. Niestety, wszyscy w różnym stopniu popełniamy błędy poznawcze, które wpływają na sposób formułowania poglądów, podejmowania decyzji biznesowych i prowadzenia badań naukowych. 

Pojęcie błędu poznawczego zostało po raz pierwszy wprowadzone przez Amosa Tversky’ego i Daniela Kahnemana w 1972 roku. Badacze wykazali istnienie wzorców scenariuszy, w których osądy i decyzje nie opierały się na przewidywalności zgodnie z teorią racjonalnego wyboru. Tversky i Kahneman opisali kilka różnych typów uprzedzeń, które wpływają na podejmowanie decyzji w wielu obszarach - m. in. w zachowaniach społecznych, edukacji i zarządzaniu. Naszym gościem będzie Marta Michałowska - absolwentka andragogiki na Uniwersytecie, Warszawskim, wykładowca akademicki i mentorka w inkubatorze technologicznym Youth Business Poland.

W cyklu "Reportaż w Czwórce" przypomnimy "W pracowni" Urszuli Żółtowskiej - Tomaszewskiej. Z mapy Warszawy, ale nie tylko, znikają małe pracownie rzemieślnicze, które zawsze stanowiły koloryt miasta. Tak też się stało z zakładem szklarskim, który od 30 lat znajdował się na Tamce. Jego właściciel, Adam Rojewski, to prawdziwy czarodziej zwierciadeł. Mentorem i nauczycielem pana Adama był Zbigniew Wiernicki, który przekazał mu unikatową wiedzę dotyczącą podlewu luster, której uczył się u przedwojennych mistrzów. Pan Zbigniew zmarł w roku 2006, ale jego uczeń kontynuuje jego rzemiosło. Dlaczego tak ważna jest tradycja i dlaczego powinniśmy ją pielęgnować?

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" - we wtorek (05.12) o 20.00 - zaprasza Jakub Jamrozek

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Uczuciownik. "Twoje ciało mówi o kondycji głowy"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 10:55
Ciało daje nam sygnały, które tak powszechnie ignorujemy i nie wiążemy ich w ogóle z umysłem i emocjami. - Nasze przeżycia, stres, traumy objawiają się bólami i odczuciami w ciele po to, byśmy je dostrzegli, zauważyli i zajęli się nimi - przekonują w Czwórce autorki "Uczuciownika", psychiatra dr Małgorzata Tomaszewska i Justyna Mazur, blogerka i podcasterka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Socjoterapia - czym różni się od psychoterapii i do kogo jest skierowana?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 17:40
O socjoterapii w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżą oraz o placówkach wsparcia dziennego opowiadają doktor Adam Nyckowski, adiunkt i kierownik Katedry Wychowania, Kultury i Profilaktyki na Uczelni Korczaka oraz Filip Zbrzeżny, student uczelni, a także wychowawca w placówce.
rozwiń zwiń