Bajkoterapia - czy może pomóc także dorosłym?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 06:50
W najbliższej odsłonie audycji spotkamy się z psychologiem Anną Karcz i porozmawiamy o tym, czym są bajki i baśnie terapeutyczne. 
Bajkoterapia to sposób na budowanie wewnętrznej relacji z samym sobą. (zdj. ilustracyjne)
Bajkoterapia to sposób na budowanie wewnętrznej relacji z samym sobą. (zdj. ilustracyjne)Foto: Mariia Korneeva/shutterstock.com

Niełatwo jest radzić sobie z trudnościami życia codziennego. Przeżywamy, podejmujemy różnorodne próby rozwiązywania problemów, ciągniemy za sobą bagaż doświadczeń. A może spróbować odkryć i nazywać swoje emocje oraz przyjrzeć się temu, czego doświadczamy w ważnych dla nas relacjach za pomocą bajkoterapii? 

Bajkoterapia to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje specjalne opowieści w celu osiągnięcia korzyści uspokajających, edukacyjnych i wychowawczych. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku do dziesiątego roku życia, ale nie zaszkodzi także dorosłym. Terapia bajkami pomaga zrozumieć siebie poprzez refleksję nad tym, co przeczytaliśmy. Pozwala przy tym identyfikować i nazywać emocje, radzić sobie w trudnych chwilach i rozwiązywać problemy. Jednocześnie stanowi narzędzie, dzięki któremu rodzice, wychowawcy czy nauczyciele mogą budować głęboką relację z dzieckiem. Ponadto bajkoterapia to sposób na budowanie wewnętrznej relacji z samym sobą.

Czym jest zatem bajka/baśń terapeutyczna? W jakich sytuacjach ma zastosowanie? Naszym gościem będzie Anna Karcz – psycholog dziecięcy, i terapeuta pedagogiczny.

W cyklu "Reportaż w Czwórce" - "Święta Polonii na końcu świata" Weroniki Puszkar. Od 1 grudnia na Wyspach Owczych grają już lokalne orkiestry dęte, parafialne chóry śpiewają kolędy, a z w powodu braku słońca dużo wcześniej zapala się też świąteczne lampki i dekoracje. To miejsce gdzie jest też coraz więcej Polaków. Ostatnio nawet trafiła tam statuetka Osobowości Polonijnej Roku 2022. Otrzymała ją Sabina Poulsen za swoją działalność i zaangażowanie na rzecz tamtejszej Polonii. Sabina pomaga Polakom, którzy dopiero przyjechali na Wyspy między innymi dlatego, że bardzo dobrze zna już język. Wyspy Owcze to archipelag na Atlantyku przy granicy z Morzem Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Stanowią terytorium zależne Danii. Podobno owiec jest tam więcej niż ludzi. Jak mieszkający tam Polacy przygotowują się do świąt? Które tradycje polskie pokazują mieszkańcom Wysp? Jak wspierają się na obczyźnie?

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (02.01) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Socjoterapia - czym różni się od psychoterapii i do kogo jest skierowana?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 17:40
O socjoterapii w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżą oraz o placówkach wsparcia dziennego opowiadają doktor Adam Nyckowski, adiunkt i kierownik Katedry Wychowania, Kultury i Profilaktyki na Uczelni Korczaka oraz Filip Zbrzeżny, student uczelni, a także wychowawca w placówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balans - ważne słowo nie tylko na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 20:40
- Młodzi ludzie idą w wygodę, która daje im komfort psychiczny. Wolą mniej pracować, żeby "bardziej" żyć i do tego balansu przywiązują dużą wagę - przekonuje Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu.  
rozwiń zwiń