- Związki żyjące na odległość to według gościa Czwórki zjawisko o ogromnej skali.
- Brak kontaktu fizycznego i bariera językowa - co nam przeszkadza w międzynarodowych związkach na odległość?
- Jak wytrzymać w związku na odległość? Wspólne playlisty muzyczne, zdjęcia, plany kolejnych spotkań.
Antonina Stasińska przeprowadziła badania dotyczące transnarodowych związków na odległość. W grupie badanych 23–33-latków, ta formuła związku okazała się powszechna. Pary spędziły w rozłące średnio trzy lata. Jak podkreślała gość Czwórki, pary, żyjące w dużych odległościach od siebie, to znak naszych czasów. - W moich badaniach ludzie ci mówili bardzo dużo o miłości i wytrwałości. Choć związek na odległość był wyłącznie czymś tymczasowym, trudów im nie brakowało. W większości przypadków to się jednak udawało - zaznaczała Antonina Stasińska. - Pary poznawały się na Erasmusie, albo już w pracy, która miała międzynarodowe sektory. Jedna strona mieszkała w Polsce, druga w Szwajcarii albo Argentynie, a spotkali się w trzecim kraju.
Gość Czwórki sama doświadczyła relacji na odległość i to zainspirowało ją do prowadzenia badań. - Wrzuciłam post do socjal mediów z pytaniem, dotyczącym takich związków, i fala odzewu była ogromna. Ludzie dzielili się swoimi doświadczeniami, i udostępniali mój post. Skala tego zjawiska, choć nie ma na to "twardych danych", z pewnością jest wielka - podkreślała.
"Nie tylko seks". Wyzwania w związkach na odległość
- Oczywiście, że technologie umożliwiają nam relację na odległość i bardzo ułatwiają takie związki, ale to także pewne przekleństwo. Technologia nie uzupełni brak kontaktu fizycznego. Rozmawiamy z partnerem czy partnerką codziennie przez internet, ale nie możemy dotknąć drugiej osoby. To nie tylko kwestia kontaktów seksualnych, ale zwykłego dotyku, bliskości, dzielenia ze sobą śniadań, obiadów i kolacji i innych elementów szarej codzienności - wyliczała Antonina Stasińska.
Sprawdź także:
Spotkanie z partnerem - rzadkie święto
Jak zaznaczała, kolejnym wyzwaniem w związku na odległość jest "emocjonalna sinusoida". - Polega na tym, że jeśli para spotyka się ze sobą raz w miesiącu to wcześniej "czyszczą kalendarze". Gdy przyjedzie partner, można poświęcić mu wówczas cały swój czas. To są magiczne chwile, ale brakuje tu doświadczenia codziennej, wspólnej nudy i rutyny. Dlatego potem, gdy te osoby zaczynają na co dzień ze sobą mieszkać, sytuacja się zmienia - opowiadała gość Czwórki. - Ważne jest to, by obie strony podchodziły poważnie do tej relacji i akceptowały "sytuację przejściową", jaką jest rozłąka. To wymaga dużej dojrzałości i zaangażowania.
47:08 związki_PR4_AAC 2023_07_20-20-32-07.mp3 O doświadczeniach związków na odległość mówi Antonina Stasińska (Wieczór z Czwórką)
Bariera językowa - duża przeszkoda. Jak ją przeskoczyć?
W związku międzynarodowym partnerzy posługują się wybranym językiem. - W tej sytuacji zawsze jedna ze stron będzie się czuła mniej pewnie. Jeśli zdarzy się moment, gdy zaczynamy kłótnie, emocje biorą górę, można mieć problem z komunikacją - opowiadała ekspert.
Sprawdź także:
"Jeśli przetrwaliśmy to, przetrwamy już wszystko"
Jeśli nie możemy się spotkać - rola wyobraźni jest ogromna. - Oprócz tego, że zawsze można zaplanować kolejne spotkanie i czekać na nie, warto przygotować na przykład wspólną playlistę muzyczną. Słuchanie tej samej muzyki pozwala wypełnić pustkę. Jedna z par wciąż była ze sobą na łączach, nawet podczas snu - wyliczała sprawdzone "patenty" Antonina Stasińska. - Moi rozmówcy, pytani o zalety związków na odległość, mówili o sile takich relacji. Ten związek wymaga struktury, planowania, organizacji czasu i dobrej komunikacji, ale zgodnie podkreślali, że jeśli uda im się przetrwać czas rozłąki, to potem przetrwają już wszystko, co im się przydarzy - zaznaczała gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Antonina Stasińska (antropolog, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 20.07.2023
Godzina emisji: 20.29
kd