- W Dniu Bezpiecznego Internetu, 6 lutego, ruszyła akcja HejtOutLoveIn.
- To druga odsłona akcji, której inicjatorem jest Fundacja Sexed.
- Jej celem jest minimalizowanie negatywnego wpływu hejtu w sieci oraz promowanie pozytywnych postaw i zachowań w internecie.
Hejt każdego dnia zalewa sieć i sprawia, że nie wszyscy mogą czuć się w niej dobrze. Hejterów nie brakuje, a ich głos, choć zazwyczaj tylko jeden, często króluje w dyskusji i odbija emocjonalne piętno na tych, do których jest skierowany. Niestety prawie 40 procent przedstawicieli generacji Z nie zareagowało, gdy ktoś ich atakował, a ta liczba z roku na rok rośnie. Wielu młodych jest przekonanych, że hejterzy są totalnie bezkarni, a z hejtem nie da się wygrać.
HejtOutLoveIn - na czym polega akcja?
- HejtOutLoveIn to kontynuacja naszej kampanii HejtOut, która zakończyła się w styczniu tego roku. Początkowo, gdy pracowaliśmy nad koncepcją merytoryczną projektu, wyszliśmy z takiego pytania, czy da się wyeliminować hejt - mówi gość Czwórki. - Niestety nie jest to takie łatwe, więc uznaliśmy, że głównym celem naszej pracy powinno być uzbrojenie nas samych, ale przede wszystkim młodych ludzi, którzy funkcjonują w świecie internetu, w tarczę antyhejtową. Ma ona na celu zmniejszyć jego moc.
Agata Polak przekonuje, że hejt jest formą przemocy, z którą możemy walczyć i stawiać jej czoło. - To, co jest ważne, to aby pamiętać, że nasze konta na portalach społecznościowych to jest nasza przestrzeń i my mamy prawo decydować, co z pojawiającym się tam hejtem zrobimy - tłumaczy. - Mamy prawo usuwać wszystkie komentarze, które nas atakują i nas ranią, blokować konta, które szerzą mowę nienawiści, i mamy prawo też zgłaszać odpowiednim służbom tę formę przemocy.
Kto zaangażował się w akcję HejtOutLoveIn?
W akcję zaangażowało się wiele znanych osób, w tym Anja Rubik, która mówi, że doświadczenia ze świata online mogą mieć bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, psychikę czy poczucie własnej wartości. Dlatego tak ważna jest reakcja i chronienie siebie. HejtOutLoveIn ma na celu zmniejszenie mocy hejtu poprzez zaangażowanie twórców, którzy będą zachęcali do reagowania na hejt. Jak podkreślają inicjatorzy akcji, hejt to przemoc i nie można udawać, że się go nie widzi. W mediach społecznościowych będą dawać przykład i doceniać pozytywne postawy reagowania na mowę nienawiści poprzez challenge na TikToku.
20:58 CZWORKA/Czwórka do piątej - HejtOutLoveIn akcja internetowa 07.02.2024.mp3 O akcji HejtOutLoveIn opowiada jej koordynatorka Agata Polak (Czwórka do piątej/Czwórka)
Kiedy potrzeba - dzwoń po pomoc
- Każdy użytkownik dostał powiadomienie z całym kombo wiedzy, jak dołączyć i w jaki sposób tworzyć treści. Do akcji można dołączyć w każdej chwili z każdego krańca Polski. Mamy wspólną odpowiedzialność za świat, jaki tworzymy. Dlatego nie bójmy się reagować na hejt, zgłaszać to, co uważamy za krzywdzące, i kiedy trzeba prosić o pomoc - mówi koordynatorka. - Uruchomiliśmy specjalny telefon, pod którym można znaleźć anonimowo darmową pomoc psychologiczną. Wystarczy zadzwonić pod numer 720 720 020. Nasza antyprzemocowa linia pomocy czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 17-21. Po drugiej stronie znajdują się wspaniali eksperci, którzy są po to, żeby się zaopiekować osobami, które tego potrzebują.
***
Tytuł audycji: Kto pytał?
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Agata Polak (organizatorka akcji HejtOutLoveIn, Fundacja Sexed)
Data emisji: 07.02.2024
Godzina emisji: 14.10
aw/pj/wmkor