Kampania społeczna "Gdzie jesteś?". Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 22:50
W maju w Dzień Dziecka Zaginionego wystartowała kampania społeczna "Gdzie jesteś?". Odbyła się też publiczna debata, opublikowano postulaty rodziców zaginionych dzieci oraz uruchomiono stronę internetową, która ma pełnić funkcję poradnika dla rodziców. Wszystko po to, żeby zwrócić uwagę na problem zaginięć dzieci i wesprzeć rodziny w trudnych momentach. 
O kampanii społecznej Gdzie jesteś opowiadali ks. Tomasz Trzaska oraz Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa.
O kampanii społecznej "Gdzie jesteś" opowiadali ks. Tomasz Trzaska oraz Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa.Foto: Czwórka/Kuba Jamrozek
  • 25 maja, w Dzień Dziecka Zaginionego, wystartowała kampania społeczna "Gdzie jesteś?".
  • Kampania zwraca uwagę na problem zaginięć dzieci i ma także wspierać rodziny poszukujące swoich bliskich. 
  • Jej inicjatorami są Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa. 
  • W ramach kampanii, w Sejmie, w obecności marszałka Szymona Hołowni, odbyła się publiczna debata. 
  • Opublikowano postulaty rodziców zaginionych dzieci oraz uruchomiono stronę internetową, która ma odgrywać rolę poradnika dla rodziców.
  • W ramach kampanii premierę miała także piosenka i klip, które miały zwrócić uwagę na problem zaginięć dzieci.
  • W Czwórce o kampanii opowiadają jej inicjatorzy Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa, ks. Tomasz Trzaska, suicydolog, oraz Marek Lisowicz, ekspert do spraw poszukiwań w otwartym terenie.

Czego dotyczy kampania społeczna "Gdzie jesteś? 

Według statystyk, w Polsce co roku ginie blisko 2 tysiące dzieci. Choć większość z nich udaje się odnaleźć, nie wszystkie wracają do swoich rodzin. Aby zwrócić uwagę na ten problem i wesprzeć rodziny, 25 maja 2024 roku, w Dzień Dziecka Zaginionego, ruszyła kampania społeczna "Gdzie jesteś?". 

Dwa dni później, 27 maja 2024, odbyła się publiczna debata w Sejmie. Marszałek Szymon Hołownia spotkał się z rodzinami dzieci zaginionych. - Dokładnie rok po zniknięciu naszego syna Krzysztofa została zainicjowana debata ekspercka, na której rozmawialiśmy na temat tego, co przeżywają rodziny, i z czym mierzą się rodziny w związku z zaginięciem dzieci - mówi Agnieszka Dymińska. - Mamy nadzieję, że to coś się zmieni w życiu tych rodzin. Dopiero zaczynamy, bo widzimy kilka spraw, które można byłoby poprawić w funkcjonującym obecnie systemie.



Czy rodzice zaginionych dzieci mają wystarczające wsparcie? 

Agnieszka i Daniel Dymińscy zwracają uwagę na fakt, że rodziny zaginionych zostawione są poniekąd same sobie. - Jak oglądamy filmy, wywiady telewizyjne, i gdy się opowiada, jakie działania podejmuje państwo po zaginięciu, to wydaje się, że to super działa. Jednak gdy tak naprawdę staje się twarzą w twarz z taką sytuacją, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej - tłumaczy Daniel Dymiński. - My to przeżyliśmy i tego nie da się porównać. Jest sporo rzeczy, które należałoby w naszej ocenie poprawić lub ewentualnie skorygować. Dlatego złożyliśmy 5 postulatów, które szeroko pokazują ten problem i które, wydaje nam się, jeżeli byłyby wdrożone w polskim systemie, mogłyby stanowić realne wsparcie. 


Kampania "Gdzie jesteś?" ma być wsparciem dla rodzin zagubionych. - Skupiamy się na tym, co czują rodzice, co czują rodziny i najbliżsi osoby zaginionej, dlatego że te rodziny, tak naprawdę, w pierwszych chwilach odczuwają rozpacz. To naturalna sprawa, ale wstyd. Pojawiają się pytania, dlaczego nas to spotkało? Jest bezradność, obwinianie się - tłumaczą państwo Dymińscy. - To są ogromne, obciążające uczucia. Jest bardzo trudno. Dokładnie analizuje się każde słowo, które zostało wypowiedziane dzień wcześniej, kilka dni wcześniej, nawet rok wcześniej. Pojawiają się wątpliwości i pytania, czy może popełniliśmy jakieś błędy w momencie wychowywania. To jest gonitwa myśli, co zrobiliśmy źle. Ale też pojawia się pytanie, co dalej. Bo tak naprawdę nikt z nas nie wie, co należy po prostu zrobić.



Jakie są postulaty rodzin zaginionych dzieci?

Jak podkreślają goście Czwórki, zaginięcie dziecka jest trudne dla rodziców, ale jego skutki odczuwa cała rodzina i znajomi. - Tak naprawdę dotyka to przynajmniej 20 osób, dlatego że jest babcia, dziadek, brat, siostra, przyjaciele, koledzy z klasy, koledzy z podwórka. Tak że te wszystkie osoby również są w tym, można powiedzieć, kryzysie zaginięcia - tłumaczą goście Czwórki. - I to też jest ważne, żeby nad tymi osobami również pracować i się pochylić.

Postulaty rodzin zaginionych dzieci:

Objęcie indywidualną opieką psychologiczną rodziny zaginionego od momentu zgłoszenia zaginięcia na policji. Zadaniem psychologa będzie wspieranie rodziny i pomaganie jej w powrocie do normalnego życia.

  1. Wprowadzenie przepisów prawnych umożliwiających dostęp do materiałów zgromadzonych przez policję na każdym etapie poszukiwań.
  2. Wykorzystanie pełnego zakresu możliwości systemu Child Alert i uruchamianie Alertu RCB na wybranych obszarach kraju dla każdego zaginięcia, spełniającego wymogi. Możliwość wykorzystania nr. alarmowego 112 do zgłoszenia zaginięcia i aplikacji mObywatel do szerzenia informacji o zaginięciu.
  3. Ulepszenie współpracy między policją, służbami i rodzicami zaginionych dzieci, zapewnienie nieprzerwanej wymiany informacji oraz utrzymanie wysokiego poziomu intensywności poszukiwań.
  4. Zintensyfikowanie działań profilaktycznych oraz doskonalenie metod i narzędzi skutecznie przeciwdziałających zaginięciom, ucieczkom i próbom samobójczym dzieci.

Źr. Youtube/Zaginione Dzieci - Klip


Piosenka "Zaginione dzieci"

W ramach kampanii "Gdzie jesteś?" podejmowanych jest szereg inicjatyw wspierających rodziny poszukujące swoich dzieci. Na stronie www.gdziejestes.org można znaleźć niezbędne informacje i wsparcie. Inauguracji kampanii towarzyszyła także premiera utworu "Zaginione dzieci" stworzonego przez ABIRA, Vera Icon, Przemka Wieczorka DSM oraz Bosskiego Romana.


Posłuchaj
64:37 CZWORKA/Wieczór z Czwórką - kampania "Gdzie jesteś?"07.06.2024.mp3 O kampanii społecznej "Gdzie jesteś" opowiadali ks. Tomasz Trzaska oraz Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 

***

Nazwa audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Agnieszka i Daniel Dymińscy (rodzice zaginionego Krzysztofa), ks. Tomasz Trzaska (suicydolog), Marek Lisowicz (ekspert do spraw poszukiwań w otwartym terenie)

Data emisji: 07.06.2024

Godzina emisji: 20.15

aw/GdzieJestes.org/wmkor

Czytaj także

Zaginiony bliski. "To życie w ciągłym strachu i nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 11:51
W Polsce liczba zaginionych utrzymuje się na wysokim poziomie. Według danych policji w całym 2017 roku zaginęło prawie 20 tysięcy osób.
rozwiń zwiń