- 25 maja, w Dzień Dziecka Zaginionego, wystartowała kampania społeczna "Gdzie jesteś?".
- Kampania zwraca uwagę na problem zaginięć dzieci i ma także wspierać rodziny poszukujące swoich bliskich.
- Jej inicjatorami są Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa.
- W ramach kampanii, w Sejmie, w obecności marszałka Szymona Hołowni, odbyła się publiczna debata.
- Opublikowano postulaty rodziców zaginionych dzieci oraz uruchomiono stronę internetową, która ma odgrywać rolę poradnika dla rodziców.
- W ramach kampanii premierę miała także piosenka i klip, które miały zwrócić uwagę na problem zaginięć dzieci.
- W Czwórce o kampanii opowiadają jej inicjatorzy Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa, ks. Tomasz Trzaska, suicydolog, oraz Marek Lisowicz, ekspert do spraw poszukiwań w otwartym terenie.
Czego dotyczy kampania społeczna "Gdzie jesteś?
Według statystyk, w Polsce co roku ginie blisko 2 tysiące dzieci. Choć większość z nich udaje się odnaleźć, nie wszystkie wracają do swoich rodzin. Aby zwrócić uwagę na ten problem i wesprzeć rodziny, 25 maja 2024 roku, w Dzień Dziecka Zaginionego, ruszyła kampania społeczna "Gdzie jesteś?".
Dwa dni później, 27 maja 2024, odbyła się publiczna debata w Sejmie. Marszałek Szymon Hołownia spotkał się z rodzinami dzieci zaginionych. - Dokładnie rok po zniknięciu naszego syna Krzysztofa została zainicjowana debata ekspercka, na której rozmawialiśmy na temat tego, co przeżywają rodziny, i z czym mierzą się rodziny w związku z zaginięciem dzieci - mówi Agnieszka Dymińska. - Mamy nadzieję, że to coś się zmieni w życiu tych rodzin. Dopiero zaczynamy, bo widzimy kilka spraw, które można byłoby poprawić w funkcjonującym obecnie systemie.
Czy rodzice zaginionych dzieci mają wystarczające wsparcie?
Agnieszka i Daniel Dymińscy zwracają uwagę na fakt, że rodziny zaginionych zostawione są poniekąd same sobie. - Jak oglądamy filmy, wywiady telewizyjne, i gdy się opowiada, jakie działania podejmuje państwo po zaginięciu, to wydaje się, że to super działa. Jednak gdy tak naprawdę staje się twarzą w twarz z taką sytuacją, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej - tłumaczy Daniel Dymiński. - My to przeżyliśmy i tego nie da się porównać. Jest sporo rzeczy, które należałoby w naszej ocenie poprawić lub ewentualnie skorygować. Dlatego złożyliśmy 5 postulatów, które szeroko pokazują ten problem i które, wydaje nam się, jeżeli byłyby wdrożone w polskim systemie, mogłyby stanowić realne wsparcie.
Kampania "Gdzie jesteś?" ma być wsparciem dla rodzin zagubionych. - Skupiamy się na tym, co czują rodzice, co czują rodziny i najbliżsi osoby zaginionej, dlatego że te rodziny, tak naprawdę, w pierwszych chwilach odczuwają rozpacz. To naturalna sprawa, ale wstyd. Pojawiają się pytania, dlaczego nas to spotkało? Jest bezradność, obwinianie się - tłumaczą państwo Dymińscy. - To są ogromne, obciążające uczucia. Jest bardzo trudno. Dokładnie analizuje się każde słowo, które zostało wypowiedziane dzień wcześniej, kilka dni wcześniej, nawet rok wcześniej. Pojawiają się wątpliwości i pytania, czy może popełniliśmy jakieś błędy w momencie wychowywania. To jest gonitwa myśli, co zrobiliśmy źle. Ale też pojawia się pytanie, co dalej. Bo tak naprawdę nikt z nas nie wie, co należy po prostu zrobić.
Jakie są postulaty rodzin zaginionych dzieci?
Jak podkreślają goście Czwórki, zaginięcie dziecka jest trudne dla rodziców, ale jego skutki odczuwa cała rodzina i znajomi. - Tak naprawdę dotyka to przynajmniej 20 osób, dlatego że jest babcia, dziadek, brat, siostra, przyjaciele, koledzy z klasy, koledzy z podwórka. Tak że te wszystkie osoby również są w tym, można powiedzieć, kryzysie zaginięcia - tłumaczą goście Czwórki. - I to też jest ważne, żeby nad tymi osobami również pracować i się pochylić.
Postulaty rodzin zaginionych dzieci:
Objęcie indywidualną opieką psychologiczną rodziny zaginionego od momentu zgłoszenia zaginięcia na policji. Zadaniem psychologa będzie wspieranie rodziny i pomaganie jej w powrocie do normalnego życia.
- Wprowadzenie przepisów prawnych umożliwiających dostęp do materiałów zgromadzonych przez policję na każdym etapie poszukiwań.
- Wykorzystanie pełnego zakresu możliwości systemu Child Alert i uruchamianie Alertu RCB na wybranych obszarach kraju dla każdego zaginięcia, spełniającego wymogi. Możliwość wykorzystania nr. alarmowego 112 do zgłoszenia zaginięcia i aplikacji mObywatel do szerzenia informacji o zaginięciu.
- Ulepszenie współpracy między policją, służbami i rodzicami zaginionych dzieci, zapewnienie nieprzerwanej wymiany informacji oraz utrzymanie wysokiego poziomu intensywności poszukiwań.
- Zintensyfikowanie działań profilaktycznych oraz doskonalenie metod i narzędzi skutecznie przeciwdziałających zaginięciom, ucieczkom i próbom samobójczym dzieci.
Źr. Youtube/Zaginione Dzieci - Klip
Piosenka "Zaginione dzieci"
W ramach kampanii "Gdzie jesteś?" podejmowanych jest szereg inicjatyw wspierających rodziny poszukujące swoich dzieci. Na stronie www.gdziejestes.org można znaleźć niezbędne informacje i wsparcie. Inauguracji kampanii towarzyszyła także premiera utworu "Zaginione dzieci" stworzonego przez ABIRA, Vera Icon, Przemka Wieczorka DSM oraz Bosskiego Romana.
64:37 CZWORKA/Wieczór z Czwórką - kampania "Gdzie jesteś?"07.06.2024.mp3 O kampanii społecznej "Gdzie jesteś" opowiadali ks. Tomasz Trzaska oraz Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa (Wieczór z Czwórką/Czwórka)
***
Nazwa audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Agnieszka i Daniel Dymińscy (rodzice zaginionego Krzysztofa), ks. Tomasz Trzaska (suicydolog), Marek Lisowicz (ekspert do spraw poszukiwań w otwartym terenie)
Data emisji: 07.06.2024
Godzina emisji: 20.15
aw/GdzieJestes.org/wmkor