Neurografika - czy rysowanie może pomóc rozwiązać problemy?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 14:16
- Neurografika to metoda stworzona i nazwana przez doktora nauk psychologicznych Pawła Piskariewa - mówi Inessa Kim. - Wykonując pewne ruchy markerem, rysując linie, figury, wpływamy na to, że w naszej głowie powstają nowe połączenia neuronowe. 
Neurografika to metoda stworzona przez Pawła Piskariewa w 2014 roku
Neurografika to metoda stworzona przez Pawła Piskariewa w 2014 rokuFoto: Shutterstock/agsandrew
  • Neurografika to metoda stworzona i nazwana przez doktora nauk pschologicznych Pawła Piskariewa w 2014 roku. 
  • Inessa Kim, instruktorka neurografiki, zapoznała się z nią w 2021 roku, gdy sama doświadczyła jej w praktyce. 
  • Do stosowania tej metody niezbędne są mazaki i kartki, należy też skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instruktora. 
  • Neurografika pozwala uwolnić emocje, wyciszyć myśli, zacząć myśleć kreatywnie, wspomóc nas w poszukiwaniu rozwiązań problemów. 

Rysunek jest dziedziną sztuki, przyjemnym spędzaniem czasu, dla utalentowanych może być drogą do artystycznej kariery. Jak się okazuje, może być on również narzędziem wykorzystywanym w psychologii. 

Naurografika - sztuka i mózg

- Neurografika to metoda stworzona i nazwana przez doktora nauk psychologicznych Pawła Piskariewa, który sam mówi o niej, że to operacja plastyczna na mózgu bez użycia skalpela, a za pomocą markera i czystej kartki - mówi Inessa Kim, instruktorka neurografiki, miłośniczka gotowania i podróży, mama wyjątkowej córki w spektrum autyzmu. - Wykonując pewne ruchy markerem, rysując linie, figury - w ten sposób wpływamy na to, że w naszej głowie powstają nowe połączenia neuronowe. 

Gościni Czwórki podkreśla, że całe nasze życie zależy od tego, jak myślimy, i tu przydaje się neurografika. - Ta metoda powstała 10 lat temu. Ale Paweł Piskariew przygotowywał się do tego 30 lat. 

Inessa Kim na neurografikę trafiła w 2021 roku. Przyznaje, że teoria była dla niej zawiła i niezrozumiała, ale dzięki praktyce poczuła, o co w tym chodzi. - Gdy poprowadziłam linię neurograficzną, to poczułam, że o to właśnie chodzi - podkreśla. - Linia neurograficzna to jedno z głównych aktywów neurografiki. Gdy zaczynamy rysować linię, to ręka nas gdzieś prowadzi, ale my specjalnie zmieniamy jej kierunek - wtedy wyprowadzamy nasz mózg ze stereotypowego myślenia. Drugą charakterystyczną cechą tej linii jest fakt, że na żadnym odcinku ona jest niepodobna do siebie samej. 


Posłuchaj
34:36 czwórka wieczór z czwórką 10.06.2024 neuro 21.04.mp3 O neurografice opowiada Inessa Kim (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 

Neurografika to metoda potwierdzona naukowo, choć gościni Jakuba Jamrozka przyznaje, że często dzieje się w niej magia.  

Rysunek obniża stres

- Podstawą neurografiki jest algorytm bazowy, który jest jednym z głównych jej aktywów. Jest on zbiorem kroków, które należy wykonać w określonej kolejności, by osiągnąć oczekiwany rezultat - wyjaśnia. 

Inessa Kim zdradza, że dzięki tej metodzie jest w stanie w ciągu 15 minut obniżyć swój poziom stresu. 

- Moim ulubionym algorytmem jest algorytm znoszenia ograniczeń. Wiele osób próbuje walczyć ze swymi emocjami, tłumi je, udaje, że wszystko jest dobrze, dusi je w sobie. Stąd bierze się stres, depresja, dużo poważnych chorób. Ja stosuję ten algorytm - mówi. - Dzięki temu rozładowuję napięcie. Biorę marker i małą kartkę, mniejszą niż A5. Na niej w ciągu 2-3 sekund robię taki wyrzut, zdarza się, że towarzyszy temu krzyk. Całe emocje puszczam na kartkę. Już wtedy czuję, że stres zaczyna odpuszczać. Przystępuję do zaokrąglania - wszystkie ostre przecięcia zaokrąglam. Wtedy dzieje się magia. Nasz mózg kocha koła. To figury idealne, to symbol harmonii. Ta harmonia pojawia się też na rysunku i ja się uspokajam, przychodzą mi do głowy konstruktywne myśli. Potem przechodzę do kolejnych kroków - gdy wchodzą kolory (używam zakreślaczy), to zaczynam wtedy czuć stan natchnienia. 

Ta metoda w teorii wydaje się bardzo prostą. Zdaniem Inessy Kim niezbędny jest tu jednak instruktor, który nauczy nas jak w pełni korzystać z narzędzi neurografiki. 

Neurografika w życiu prywatnym i biznesie

Techniki neurografiki możemy zastosować również, gdy nie wiemy, jak dopiąć jakiś temat. Przydatna jest w życiu prywatnym, ale też w biznesie. Inessa Kim przyznaje, że wielokrotnie neurografika podniosła ją po trudnych przeżyciach. Dzięki temu uwierzyła w skuteczność tej metody. - My wyciszamy mózg, porządkujemy myśli, do głowy zaczynają nam przychodzić różne rozwiązania, niezwykłe myśli. 

Gościni Jakuba Jamrozka jest też matką genialnego dziecka o pięknym autystycznym umyśle, jak lubi mówić o swojej córce. Doskonale wie, że jako matka nie może być jej instruktorką czy nauczycielką. Podczas pracy innego instruktora neurografiki z jej dzieckiem zauważyła jednak, że to działa i może przynosić efekty. 


***

Nazwa audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gościni: Inessa Kim (instruktorka neurografiki, miłośniczka gotowania i podróży, mama wyjątkowej córki w spektrum autyzmu)

Data emisji: 10.06.2024

Godzina emisji: 20.34

pj/wmkor

Czytaj także

"Czy ja lubię siebie?" - zadaj sobie to pytanie i idź w stronę dobrostanu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 13:45
Dobrostan jest dostępny każdemu z nas, warto być przy tym bardzo uważnym na siebie i swoje potrzeby. Dobrze też nie popaść w "wellmanię". Jak to zrobić - podpowiada Katarzyna Malinowska, trenerka rozwoju osobistego i certyfikowana coach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 15:15
Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
rozwiń zwiń