Jaką lekcję dziś daje nam Powstanie Warszawskie?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 10:00
Tym razem nasze studio odwiedzi Agnieszka Cubała - wieloletnia badaczka dziejów Powstania Warszawskiego i autorka jedenastu książek o tej tematyce. 
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: shutterstock/PVLGT

Agnieszka Cubała - mimo że nie pochodzi z Warszawy - pasjonuje się historią Powstania Warszawskiego i popularyzuje wiedzę o tym wydarzeniu. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki "Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego". Pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, opracowała hasła autorskie do "Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego" i konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Daviesa "Powstanie ’44". Za swoje osiągnięcia w 2021 i 2022 była nominowana do nagrody BohaterON. Otrzymała też nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.

W książce "Warszawskie dzieci ’44" Agnieszka Cubała pokazała Powstanie z perspektywy jego najmłodszych uczestników. W publikacji "Miłość ’44" przedstawiła historie powstańczych miłości. 

"Artyści '44" to najnowsza książka Agnieszki Cubały przedstawiająca prawdziwe losy gwiazd kina, teatru i estrady w sierpniu 1944 roku. Wśród artystów, którzy w sierpniu 1944 roku znaleźli się w walczącej Warszawie, był m.in. Mieczysław Fogg. - Powiedział, że śpiewanie pozwoliło mu przetrwać. Z humorem i pozornie lekko o tym opowiadał, ale powiedział coś takiego: "śpiewam, więc jestem". To śpiewanie stanowiło oś, wokół której on miał się czego chwycić psychicznie - wspominała w Polskim Radiu autorka.

Nam Agnieszka Cubała zdradzi, skąd u osoby nie ze stolicy takie zainteresowanie tematyką tego okresu historii Warszawy i chęć popularyzowania wiedzy historycznej? Porozmawiamy także o tym, jaką lekcję uczestnicy Powstania Warszawskiego dają nam po latach. 

***

Na "Wieczór z Czwórką" - we wtorek (01.08) o godz. 20.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

kul

Czytaj także

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o powstaniu warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 05:45
Poezje i prozy na temat powstania warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co będzie się działo w stolicy?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 13:58
Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 79. rocznicy zrywu przygotowało moc atrakcji. - Będą koncerty, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne - wszystko po to, by oddać cześć powstańcom warszawskim - mówił Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń