Jaką lekcją jest dziś dla nas Powstanie Warszawskie?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 10:00
- Powstańcy to ludzie, którzy przeżyli ogromne traumy, jednak potrafili nie stracić radości życia. Choć wielu z nich nie miało szans skończyć studiów, kształcić się w wymarzonych kierunkach, wśród nich byli wybitni naukowcy, artyści, sportowcy - mówiła Agnieszka Cubała, wieloletnia badaczka dziejów Powstania Warszawskiego i autorka jedenastu książek o tej tematyce. 
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: shutterstock/PVLGT
  • Agnieszka Cubała - mimo że nie pochodzi z Warszawy - pasjonuje się historią Powstania Warszawskiego i popularyzuje wiedzę o tym wydarzeniu.
  • Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki "Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego".
  • Pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, opracowała hasła autorskie do "Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego" i konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Daviesa "Powstanie ’44".
  • Za swoje osiągnięcia w 2021 i 2022 była nominowana do nagrody BohaterON. Otrzymała też nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.

- Takie dni jak 1 sierpnia to zawsze moment zadumy. Wspominam powstańców, których znałam, a których nie ma już z nami. Mówili mi, że chcą, by kiedy ich nie będzie, ich opowieści były niesione dalej. Poznanie tych ludzi to był zaszczyt i dziś staram się realizować te prośby - mówiła Agnieszka Cubała. Gość Czwórki napisała już 11 książek o Powstaniu Warszawskim. Jej najnowsza publikacja, "Wolność'44. Jaką lekcję przynosi nam dziś powstanie warszawskie?", światło dzienne ujrzała 27 lipca. 

W książce "Warszawskie dzieci ’44" Agnieszka Cubała pokazała powstanie z perspektywy jego najmłodszych uczestników. W publikacji "Miłość ’44" przedstawiła historie powstańczych miłości. "Artyści '44" to zaś książka przedstawiająca prawdziwe losy gwiazd kina, teatru i estrady w sierpniu 1944 roku. Wśród artystów, którzy w sierpniu 1944 roku znaleźli się w walczącej Warszawie, był m.in. Mieczysław Fogg. 

Powstańcze życie według Agnieszki Cubały

- Powstańcy często wychodzili z wojny z traumami, ale zdumiewa mnie, jak byli potem pozytywnie nastawieni do życia. Wydaje nam się, że nasze problemy są duże, a tymczasem to, co przeszli ci ludzie, było dramatyczne - podkreślała gość Czwórki. Jak zaznaczała, wśród powstańców są artyści, naukowcy, wybitni sportowcy. - Wielu z nich nie mogło skończyć studiów. Jednak do końca to byli ludzie wierni swoim ideom, pozostali na tej symbolicznej, życiowej barykadzie i sprzeciwiali się wydarzeniom, które nie zgadzały się z wartościami. Najważniejszą z nich z pewnością była właśnie wolność - mówiła gość Czwórki. 

Posłuchaj
02:51 _PR4_AAC 2023_08_01-20-06-32.mp3 Warszawiacy zebrali się w centrum miasta w Godzinie "W". Oto jak świętowano 1 sierpnia w stolicy (Wieczór z Czwórką)

Powstanie Warszawskie - temat nie zgłębiony do końca

- Im więcej wiemy na dany temat, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak wiele jeszcze wciąż nam umyka - podkreślała Agnieszka Cubała. - Emocje powstańców, badanie różnych grup społecznych czy roli kobiet - to wciąż tematy, których nie zbadano do końca. Wciąż o powstaniu nie powiedziano wszystkiego, więc chodząc ulicami Warszawy, wręcz potykam się o kolejne tematy. Moje książki rodzą się więc same z siebie - zaznaczała. 

Posłuchaj
47:25 powstanieePR4_AAC 2023_08_01-20-26-41.mp3 O Powstaniu Warszawskim opowiada Agnieszka Cubała. Wysłuchaliśmy także fragmentów archiwalnego wywiadu, w którym wspomnieniami dzieli się sanitariuszka Eleonora Galica-Zaremba (Wieczór z Czwórką)
 

Jak powstała "Wolność'44"?

- Układało się tak, że spotykałam wspaniałych ludzi na swojej drodze - mówiła Agnieszka Cubała. - To zośkowcy uczyli mnie patrzeć na Powstanie Warszawskie. W tej książce otworzyłam się trochę, podzieliłam własnymi doświadczeniami i tym, czego się nauczyłam. To były cudowne spotkania z powstańcami - opowiadała. - Postaciami zupełnie niesamowitymi byli m.in. pani Anna Borkiewicz-Celińska, czyli "Hanka Skrzynkowa" z batalionu "Zośka" oraz jej mąż Bogdan Celiński, ps. "Wiktor". Uczyłam się od nich dystansu do siebie, poczucia humoru i tego, by nie być sztywnym i surowym. To była bardzo ludzka lekcja. Niesamowitą postacią był także pan Tadeusz Sumiński, który na nasze spotkania przynosił fotografie i opowiadał o ludziach, miłościach i przyjaźniach. Nauczyłam się wówczas, by łapać chwilę i cieszyć się nią. Powstańcy mówią, że choć to powstanie było straszne, nie zamieniliby tych chwil na nic innego - tłumaczyła.

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Agnieszka Cubała (napisała już 11 książek o Powstaniu Warszawskim. Jej najnowsza publikacja "Wolność '44. Jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie?")

Data emisji: 01.08.2023

Godzina emisji: 20.25

kd

Czytaj także

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 05:45
Poezje i prozy na temat Powstania Warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co będzie się działo w stolicy?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 13:58
Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 79. rocznicy zrywu przygotowało moc atrakcji. - Będą koncerty, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne - wszystko po to, by oddać cześć powstańcom warszawskim - mówił Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń