- Michał Drezner jest multiinstrumentalistą i onkomuzykiem.
- Korzysta z szerokiego zestawu instrumentów, także wykonanych własnoręcznie.
- Onkomuzyk jeździ do szpitali onkologicznych i muzyką wspomaga proces leczenia dzieci.
- Muzyka w szpitalach ma także relaksować i poprawiać samopoczucie chorych.
Swoją przygodę Michał Drezner zaczął od prowadzenia szkoły muzycznej we Wrocławiu. - Podczas zajęć, które prowadziłem przez dziesięć lat, doszedłem do wniosku, że dla osób, które zaczynały grać, na pierwszym planie jest dobre samopoczucie - opowiada gość Czwórki. - Dopiero na drugim miejscu było to, żeby się konkretnie czegoś nauczyć i grać na poziomie wirtuoza.
Onkomuzyka - co daje chorym?
To spostrzeżenie zainspirowało Michała, żeby poprawiać samopoczucie osobom chorym i nieść ulgę w ich codziennych zmaganiach. - Za namową znajomych złożyłem ofertę w szpitalu onkologicznym z propozycją prowadzenia zajęć dla chorych dzieci - wspomina. - Początkowo dziwnie na mnie spojrzeli, bo z taką inicjatywą w tym szpitalu nikt nie wyszedł od 30 lat, ale się zgodzili.
Okazało się, że odzew chorych przeszedł najśmielsze oczekiwania Michała, a do jego gabinetu na sesje gry ustawiały się kolejki. - To jest piękne i niesamowite w takim miejscu. Z czasem wszystko ewoluowało. Skonstruowałem przenośny zestaw muzyczny i teraz mogę odwiedzać dzieci w salach szpitalnych i prowadzić sesję dla większej ilości dzieci jednocześnie - opowiada gość audycji. - Musimy pamiętać, że dzieci przebywają w szpitalu kilka miesięcy, a nawet sens danego dnia.
Czy dzieci w trakcie zajęć grają na instrumentach?
Okazuje się, większość dzieci z muzyką nie miała wcześniej wiele wspólnego. Jednak dzięki takim kontaktom nie tylko wspomagany jest proces zdrowienia, ale także zasiane zostaje ziarno pasji. - Zaczyna się niewinnie, od jakiegoś ukulele, potem próbujemy na gitarze, a następnie na pianinie - opowiada rozmówca Kuby Jamrozka. - Po jakimś czasie dostaję filmik, jak półtora roku po wyjściu ze szpitala dziewczynka w szkole muzycznej gra przy fortepianie. To jest bardzo wzruszające.
Zobacz także:
Onkomuzyka - jakie są jej cele?
Sesje dopasowane są do pacjentów i mogą mieć różny cel. - Mogą to być albo sesje pobudzające, albo wyciszające, można także za pomocą muzyki zmieniać poczucie pewności siebie - zauważa onkomuzyk. - Oprócz sesji, jeżeli dzieci są w stanie wychodzić z sali, są przygotowywane przeze mnie do wystąpień publicznych na oddziale bądź na sali konferencyjnej. Po występie dostają brawa i widać, jak ich pewność siebie rośnie i jak są zadowolone z siebie i z tego, co osiągnęły.
Na prowadzonych przez siebie zajęciach Michał Drezner korzysta z wielu różnych instrumentów, są to m.in. misy relaksacyjne, ale także instrumenty samodzielnie przez niego wykonane np. z odwróconej turystycznej butli gazowej. Dźwięki mają koić i dawać przyjemność. - Biorę pod uwagę to, jakie są odczucia pacjentów w szpitalach. Przede wszystkim chodzi o muzykę i relaksację. Ważne jest, żeby się spotkać, doświadczać i zagrać - mówi gość Czwórki. - Chodzi o to, żeby łatwiej im było przejść przez koszmar szpitala i choroby. Miałem taki przypadek, że przyjechałem na oddział zamknięty przeszczepowy do małego pacjenta, który miał bardzo słabe wyniki. Gdy zacząłem grać na pianinie, spojrzał z uśmiechem na mamę, a mama się rozpłakała dlatego, że od kilku dni nie widziała uśmiechu dziecka. To mnie wzruszyło. W takich momentach wiem, że to jest coś, dla czego warto to robić.
37:30 Czwórka/Wieczór z Czwórką - onkomuzyk Michał Drezner 06.07,2023.mp3 Michał Drezner, onkomuzyk, opowiada o swoich działaniach na rzecz chorych dzieci (Wieczór z Czwórką/Czwórka)
Do podobnych działań Michał Drezner namawia innych. Okazuje się, że wśród personelu medycznego znajdują się osoby grające na różnych instrumentach, one też często dołączają do wspólnego muzykowania. - To jest takie fajne, że za pomocą muzyki można łączyć, integrować się i śpiewać - tłumaczy gość Czwórki. - W tym, co robię, widzę sens życia.
***
Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Michał Drezner (onkomuzyk)
Data emisji: 05.07.2023
Godzina emisji: 20.31
aw