- Wiele osób ma problem z dotarciem do swoich uczuć i emocji, a rozpoznanie ich ma olbrzymie znaczenie dla naszego zdrowia.
- Emocje, które są ignorowane i tłumione, często objawiają się różnymi dolegliwościami.
- W ten sposób nasze ciało daje nam znać, żebyśmy je dostrzegli, zauważyli, rozpoznali i zajęli się nimi.
Ciało - barometr emocji i uczuć
Skąd ten ścisk szczęki? Ten kamień w żołądku, który pojawia się, gdy ktoś o coś pyta? Dlaczego boli Cię głowa już kilka godzin po tym, gdy odwiedzasz w święta rodzinę? Wszystko bierze się z naszych przeżyć, traum, a także emocji, do których trudno nam dotrzeć. Na to reaguje nasze ciało.
- Każdy z nas przeżywa emocje, ja jestem taką osobą, która miała jeszcze parę lat temu bardzo duży problem, żeby dotrzeć do pewnych emocji. Zresztą czasem w dalszym ciągu mam - opowiada Justyna Mazur. - Myślę, że to dotyczy lwiej części naszego społeczeństwa. Emocje, których się nie słyszy, które się ignoruje, które gdzieś są tłumione, muszą w jakiś sposób wyjść i bardzo często wychodzą poprzez różne sygnały, które daje nam ciało.
Umysł - integralna część ciała
Emocje i uczucia zapisują się w ciele. Te nieuznane i nierozpoznane mogą manifestować się różnego rodzaju dolegliwościami. - Ciałem czujemy, ciałem przeżywamy, ciałem wyrażamy, okazujemy emocje i myślimy - tłumaczy dr Małgorzata Tomaszewska. - Umysł nie jest na zewnątrz, umysł jest elementem naszego ciała. Trudność w rozpoznawaniu emocji to jeden z podstawowych problemów w powstawaniu różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych.
Zobacz także:
Jak tłumaczy specjalistka, jednym ze sposobów radzenia sobie z tym, co przeżywamy, jest nazwanie emocji i ich wyrażenie. Jeżeli nie umiemy powiedzieć o tym, co czujemy, jakie uczucie przeżywamy, gdzie w ciele je przeżywamy, to bardzo trudno nam radzić sobie z codziennymi emocjami.
- Obserwacja tego, jak zachowuje się nasze ciało w określonych, codziennych sytuacjach to niesamowite i ogromne źródło informacji o tym, co tak naprawdę czujemy. Niuanse, takie jak zmiana tembru głosu, zmiana sposobu oddychania, czy też naszej postawy - to są dla nas bardzo konkretne informacje - mówi psychiatra. - Jeżeli potrafimy odczytywać te sygnały, jeżeli potrafimy je rozumieć, to wtedy jesteśmy bardziej świadomi też naszego zachowania. Tego, jakich wyborów dokonujemy, tych drobnych i codziennych, a przecież nasze życie składa się właśnie z takich właśnie chwil. Dlatego powstał "Uczuciownik", który pomoże zajrzeć w głąb siebie.
45:36 CZWORKA/ Wieczór z czwórką Uczuciownik 31.10.2023.mp3 O pracy z emocjami i ciałem opowiadają psychiatra dr Małgorzata Tomaszewska i Justyna Mazur, blogerka (Wieczór z Czwórką/Czwórka)
"Uczuciownik" - obserwacje i ćwiczenia
Książka składa się z dwunastu sekcji, a każda z nich zawiera część merytoryczną - wprowadzenie, pytania do pracy własnej oraz podsumowanie stworzone przez specjalistkę psychiatrii. - Ta książka jest nie tylko do czytania, ale też do wypełniania. To jest trochę jak zeszyt ćwiczeń - zauważa Justyna Mazur. - Wychodzimy od bardzo prostych, podstawowych rzeczy jak oddech, jak czucie, jak pamięć o ciele, jak to w jaki sposób nasza mama, nasz tata dbali o swoje ciało. Sprawdzamy, czy uczyli nas obrazu ciała w naszym życiu. Wszystko to ma pomóc nam dotrzeć do siebie, by dokonać ważnych dla nas odkryć.
***
Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: dr Małgorzata Tomaszewska (psychiatra), Justyna Mazur (blogerka i podcasterka) - autorki książki "Uczuciownik"
Data emisji: 31.10.2023
Godzina emisji: 20.30
aw/kul/mat. prasowe