Lekcja pozytywnego myślenia. "Nie bój się życiowych eksperymentów"
Zbyt częste tłumienie naszych uczuć, szczególnie tych, których nie chcemy, może zaowocować problemami zdrowotnymi, pogorszonym stanem psychicznym.
03:41 czwórka stacja nauka 15.01.2021.mp3 Jak reagować na emocje - podpowiada psycholog (Stacja Nauka/Czwórka)
- Wszystkie emocje po prostu są - podkreśla Monika Kotlarek. - Każda emocja, złość też, to jest jakaś informacja, że coś się dzieje. W przypadku złości jest to coś negatywnego, coś co nam nie pasuje, coś lub ktoś nam zagraża. Wszystko zależy od reakcji, nie od samej emocji - dodaje.
Posłuchaj także:
Negatywną reakcją na złość, wściekłość jest przemoc czy używanie wulgaryzmów. - Warto się powstrzymać od takich reakcji - poleca specjalistka. - Lepszym sposobem jest powiedzenie drugiej osobie: "wkurzasz mnie tym, tym i tym, może byśmy to wyjaśnili". To jest bardzo fajne rozwianie. Wiele zależy od tego, jakie rekcje mamy wyuczone i w jaki sposób dobrze zdrowo byłoby zareagować.
Specjalistka zwraca uwagę, że nie jesteśmy w stanie wstrzymać emocji, nawet jeśli dobrze je tłumimy. - One i tak znajdą ujście - jeśli nie w rozmowie, wysiłku fizycznym, to mogą odbić się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. To mogą być napięciowe bóle głowy, nerwobóle, problemy z układem pokarmowym - wymienia. - Warto odreagować emocje, takim sposobem może być rozmowa. Jeśli podczas niej czujemy, że emocje biorą górę, to można zaproponować przerwę, poprosić o czas na ochłonięcie. W tym czasie wyjść na spacer, popłakać czy pokrzyczeć w poduszkę jeśli jest taka potrzeba - poleca.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Agata Nowotnik
Data emisji: 15.01.2021
Godzina emisji: 12.46
pj