Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury
Zmiany klimatyczne niosą za sobą ogromne szkody, nawet niewielki wzrost temperatury to ogromny cios dla rolnictwa, dla zasobów wodnych i dla całej gospodarki. Cieplejszy klimat to wcale nie powód do radości. Globalne ocieplenie to krok w stronę katastrofy i musimy zacząć działać. Warto zacząć, choćby małymi krokami, stopniowo zmieniać swoje nawyki na lepsze i wprowadzić jeśli nie "zero waste", to przynajmniej "less waste".
17:43 _PR4_AAC_ratujemy_swiat_all_2020_11_13-15-07-59.mp3 "Zero waste" - zróbmy coś dla naszej planety (Ratujemy Świat/Czwórka)
Możemy żyć wg filozofii "5 R", czyli pięciu podstawowych zasad „zero waste”, który narodził się w Stanach Zjednoczonych i "5 R" pochodzi od angielskich słów:
Refuse, czyli odmawiaj - odmawiaj wszystkiego, co jest zbędne. Nie otaczaj się tym, czego nie potrzebujesz, jeżeli już coś masz w domu, to warto tę rzecz wykorzystać, a nie rozglądać się za czymś nowym;
Reduce, czyli ograniczaj - w epoce konsumpcji warto zawsze ograniczyć ilość przedmiotów, które kupujemy, a korzystać z przedmiotów które mamy. Jeżeli mamy parę butów, która jest ok, to nie powinniśmy kupować nowej;
Reuse, czyli używaj ponownie - to zasada, która mówi o tym, żeby naprawiać, być kreatywnym, żeby znajdować sposoby na wykorzystywanie rzeczy, które pozornie wydają się już niepotrzebne;
Recycle, czyli segreguj śmieci - chyba już każdy wie, że śmieci trzeba segregować i każdy ma wiedzę, jak to robić;
Rot, czyli kompostuj - to zasada, która mówi, żeby odpady organiczne takie jak obierki, które zostają z gotowania, wykorzystać na przykład do użyźnienia ziemi.
Posłuchaj także:
Rekordowa susza - czy zabraknie nam wody?
Obierki można również wykorzystać w inny sposób. - Można na przykład z nich ugotować kompot albo bulion resztkowy - radzi gość audycji. - W zamrażalniku zbieram z całego tygodnia właśnie obierki i końcówki warzyw, które pozornie wydają się bezużyteczne. Potem robię z nich bulion.
A jak zacząć życie w stylu less waste?
- Chodzić z własną torbą na zakupy. Zamiast brać w sklepie oddzielną plastikową torebkę na przykład na jabłka, bierzmy ze sobą bawełniane woreczki wielokrotnego użytku, do których możemy takie produkty zapakować - tłumaczy ekspertka. - O ile to możliwe, unikajmy produktów pakowanych w plastik. Nie kupujmy wody w butelkach plastikowych - wodę można sobie wodę filtrować, a jeżeli chcemy mieć wodę gazowaną, to kupmy sobie syfon.
Czytaj także:
Również przy zakupie produktów spożywczych warto patrzeć, jak są pakowane. Kupując makaron czy płatki owsiane, wybierajmy te w torebkach papierowych, a jeżeli jest taka możliwość, kaszę i mąkę kupujmy na wagę.
A co ze środkami czystości? - Żel pod prysznic i mydło w płynie można zastąpić tradycyjnym mydłem w kostce. Już można też kupić szampon i odżywkę w kostce, a pastę do zębów w słoiczku lub w specjalnych tabletkach - mówi gość Czwórki. - Przy wyborze papieru toaletowego weźmy ten z makulatury. Zamiast kupować wiele różnych detergentów do czyszczenia, można je ograniczyć do jednego uniwersalnego. Najlepiej korzystać jednak z produktów naturalnych - lustra i okna można myć roztworem wody i octu, a do mycia wszelkich powierzchni użyć domowej pasty z sody oczyszczonej i olejków eterycznych. Dzięki temu mamy ekologicznie sprzątnięty dom i oszczędność w kieszeni.
***
Tytuł audycji: "Ratujemy świat"
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Daria Rogowska (autorka bloga "ekocentryczka" i e-booka "Podstawy życia zero waste")
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 14.15
aw