Mity medyczne. Tajemnice bólu głowy, toksoplazmozy i wiecznej młodości

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 13:43
Każdy z nas chciałby żyć długo i zdrowo. Tymczasem wciąż funkcjonują mity medyczne, które nieco nam to utrudniają. Z błędnymi przeświadczeniami dotyczącymi bólu głowy, refluksu czy toksoplazmozy rozprawia się lekarz Katarzyna Świątkowska. 
Warto walczyć z medycznymi mitami, zaufać najnowszej medycynie. W Czwórce rozprawia się z nimi lekarz Katarzyna Świątkowska.
Warto walczyć z medycznymi mitami, zaufać najnowszej medycynie. W Czwórce rozprawia się z nimi lekarz Katarzyna Świątkowska.Foto: Shutterstock.com/megaflopp
  • Gdy dopada nas choroba, pamiętajmy o babcinych sposobach, ale przede wszystkim bądźmy na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata medycyny. 
  • W społeczeństwie wciąż funkcjonuje wiele medycznych mitów. 
  • Katarzyna Świątkowska w Czwórce rozprawia się z mitami na temat toksoplazmozy, leków na refluks oraz podpowiada, jak zadbać o młodość.

Zmagając się z dolegliwościami, chętnie sięgamy po tzw. babcine sposoby. W wielu przypadkach przynoszą nam one ulgę, jednak musimy pamiętać, że nauka, w tym medycyna, cały czas idzie do przodu, warto więc być na bieżąco z medycznymi newsami.

Od lat z mitami medycznymi rozprawia się lekarz Katarzyna Świątkowska, autorka wielu książek oraz jednego z najpopularniejszych blogów związanych ze zdrowiem. W Czwórce przyznaje, że nigdy nie liczyła, ilu mitom położyła kres, ale jest ich bardzo wiele. Marta Hoppe zdecydowała się zapytać swojego gościa o choroby, których Polacy się boją, mają na ich temat swoje wyobrażenia, które niestety nie zawsze są słuszne. 

Toksokaroza, toksoplazmoza i odrobaczanie

Nie jest tajemnicą, że większość z nas uwielbia zwierzęta, ma je w swoich domach. To czasem przynosi obawy o choroby odzwierzęce. Taką jest np. toksokaroza, czyli glista psia lub kocia. - To nie jest bardzo groźne zarażenie, jak wielu przypuszcza - ocenia lekarka. - Innym problemem związanym ze zwierzętami domowymi jest popularne, szczególnie wśród rodziców małych dzieci, przeświadczenie, że skoro odrobaczamy psa czy kota, to my sami też powinniśmy to robić. 


Posłuchaj
19:16 czwórka czwórka do piątej 31.10.2023 15.14.mp3 Z mitami medycznymi rozprawia się lekarz Katarzyna Świątkowska (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Doktor Świątkowska podkreśla, że nie jest to prawda. Zalecenia weterynaryjne nie stosują się w tym przypadku do ludzi. - Człowieka najpierw trzeba zbadać - mówi. - Robaczyce, choroby pasożytnicze to ogromna plaga ludzkości. Kilkadziesiąt procent populacji świata ma jakieś "bogate życie wewnętrzne". To jednak dotyczy biednych rejonów świata, bez bieżącej wody, toalet, gdzie jest ciepło, nie myje się rąk. Nasz chłodny klimat ma swoje plusy, bo robakom też się nie podoba. Nie prowadzimy też takiego stylu życia jak psy czy koty. W przypadku ludzi profilaktyczne odrobaczanie nie ma sensu - dodaje. 

Kot nie jest groźny dla kobiet ciężarnych

Chorobą budzącą postrach wśród kobiet w ciąży jest toksoplazmoza. Gość Marty Hoppe uspokaja, że panie w ciąży nie muszą się obawiać spotkania z kotem. - Toksoplazma jest powszechnym pasożytem w Polsce. Jej obecność oceniamy na podstawie przeciwciał - jeśli mamy przeciwciała, tzn. że organizm się kiedyś z nią zetknął. 60 procent dorosłych w Polsce ma te przeciwciała - wyjaśnia. - Zwykle zakażenie przechodzimy raz, zazwyczaj przebiega bez objawów. 

Problem pojawia się, gdy pierwsze zakażenie dotyczy kobiety ciężarnej. - Wtedy ten pierwotniak jest w stanie przeniknąć przez łożysko, zaatakować płód i doprowadzić w jakimś procencie do wad wrodzonych - tłumaczy lekarka. - Chciałabym rozprawić się jednak z mitem: wcale nie jest tak, że właściciele zwierząt czy weterynarze chorują częściej. Czynnikiem prowadzącym do zakażenia jest spożywanie surowego, niedogotowanego mięsa wieprzowego, jagnięciny, dziczyzny, niemyte ręce, zjedzenie niedomytej sałaty. 

Refluks - leki na refluks nie chronią wątroby

Refluks to dolegliwość, która dotyka wielu. - Polega na tym, że kwaśny sok żołądkowy, bogaty w kwas solny, czyli substancję żrącą, zamiast przebywać w żołądku, przedostaje się do przełyku i to powoduje drażnienie, zapalenie i dolegliwości - wyjaśnia Katarzyna Świątkowska. - Są leki, które hamują wydzielanie soku żołądkowego. Ich skuteczność polega na tym, że żołądek przestaje produkować kwas albo produkuje go mniej. Wielu pacjentom wydaje się, że te lekarstwa chronią też inne nasze organy, wątrobę czy nerki - tak nie jest. 

Tajemnica młodości - omega 3 i telomery

Wielu chciałoby żyć w dobrym zdrowiu i młodości przez wiele lat. Eliksiru młodości jeszcze nie wynaleziono, ale wiele badań wskazuje, że osoby, które w diecie mają więcej tłuszczów omega 3 albo które mają większe proporcje omega 3 do omega 6, są genetycznie młodsze, a także mają zmniejszone ryzyko różnych chorób. 

- Ważnym wskaźnikiem są też telomery, nad którymi badania prowadzone są intensywnie od 20 lat - mówi gość Czwórki. - Długość telomerów mówi o naszym wieku biologicznym. Im krótsze telomery, tym mniejsza szansa na dożycie długowieczności. Możemy je wydłużać, stosując się do następujących rad:

Pij, gdy boli głowa

Okazuje się, że niedobór płynów w organizmie może być też przyczyną bólów głowy. - Wypicie kilku szklanek wody może nam pomóc się z nim uporać - podkreśla lekarka. - Ból to zapalenie, a ono jest związane z różnymi substancjami. Warto, by w naszym organizmie tłuszcze omega 3 i omega 6 były w równowadze. Pamiętajmy, że tłuszcze nasycone, zawarte w maśle, tłustych serach, mięsie, nabiale, smalcu, sprzyjają bólom głowy - to wykazały badania. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Katarzyna Świątkowska (lekarz, autorka książki "Mity medyczne 5")

Data emisji: 31.10.2023

Godzina emisji: 15.15

pj

Czytaj także

Piękne włosy latem. Jak o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 15:50
- Tak samo jak dbamy o nasze ciało, stosując filtry, tak samo powinniśmy dbać o włosy i skórę głowy - mówi trycholog Anna Mackojć w Czwórce. - Wystawione na długotrwałą ekspozycję słoneczną, włosy mogą się zniszczyć, a skóra głowy poparzyć, dlatego należy stosować specjalne preparaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińskie wzorce w naszej diecie. Sukces to holistyczne podejście

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 12:01
Wokół nas pełno jest przeróżnych diet, każda reklamowana jako najzdrowsza na świecie. Iwona Zasuwa jest zwolenniczką holistycznego podejścia do naszego organizmu i silnie zindywidualizowanego sposobu żywienia. 
rozwiń zwiń