Raki luizjańskie w Poznaniu - nieproszeni goście ze Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 18:45
Od czerwca w Poznaniu trwa wielkie polowanie. Pojawiły się tam raki luizjańskie, a przybysze z Stanów Zjednoczonych są zagrożeniem dla lokalnego ekosystemu.
Raki luizjańskie  - w Poznaniu zakończyła się pierwsza odsłona akcji ich odławiania.
Raki luizjańskie - w Poznaniu zakończyła się pierwsza odsłona akcji ich odławiania.Foto: shutterstock/R. Maximiliane
  • W akwenach Poznania znaleziono raki luizjańskie.
  • Jest to agresywny gatunek zagrażający lokalnemu ekosystemowi. 
  • Ich jaskrawe czerwone ubarwienie jest atrakcyjne, stąd skorupiaki chętnie kupowane były przez akwarystów. 
  • Najprawdopodobniej to za ich sprawą znalazły się w poznańskich zbiornikach wodnych. 

Raki luizjańskie - gdzie występują w naturze?

Od kilku miesięcy poznaniacy walczą z inwazyjnym rakami, które zadomowiły się w wielkopolskich stawach i rzekach. Raki luizjańskie znaleziono w zbiornikach wodnych na terenie Lasku Dębińskiego w Poznaniu.

- To prawdziwa plaga. Rak luizjański to gatunek, który w żadnym razie nie powinien się u nas znajdować - mówi rozmówca Szymona Majchrzaka. - Ten gatunek naturalnie występuje we wschodnich Stanach Zjednoczonych, a także w Meksyku.

Jak podkreśla specjalista, polskie wody nie są naturalnym środowiskiem dla raka luizjańskiego. Jak się okazuje te skorupiaki potrafią wyrządzić poważne szkody dla ekosystemu, dlatego naukowcy prowadzą ich masowe odłowy. Ich obecność w europejskich wodach jest niepokojąca do tego stopnia, że raki luizjańskie zostały wpisane na listę gatunków zagrażających Unii Europejskiej.


Zobacz także:


Jak wyglądają raki luizjańskie?

- Są to okazy solidnych rozmiarów, mierzące przynajmniej kilka centymetrów. Złapane przez nas sztuki mają dużo czerwieni w ubarwieniu. To ubarwienie spowodowało, że ten gatunek stał się swego czasu bardzo popularny wśród akwarystów - tłumaczy specjalista. - To najpewniej jeden z nich wypuścił nieproszonych gości do poznańskich stawów.

 

Posłuchaj
03:01 CZWORKA/Czwórka do piątej - raki luizjańskie - 03.11.2023.mp3 Raki luizjańskie w Poznaniu - nieproszeni goście ze Stanów Zjednoczonych (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Stamtąd przez lata raki migrowały, aż w końcu ich obecność wykryli naukowcy. Od czerwca trwa ich odławianie, i właśnie zakończyła się pierwsza odsłona tej akcji. Będzie ona kontynuowana na wiosnę. - Widzieliśmy, że z każdej z sesji na sesję liczba odławianych osobników spada, więc wygląda na to, że nieco zmniejszyliśmy ich populację - zauważa rozmówca Szymona Majchrzaka. - To napawa optymizmem, bo w przyszłym roku trzeba te działania kontynuować. Może uda się znacznie zmniejszyć ilość osobników raka luizjańskiego, a może nawet całkowicie je wyeliminować.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 02.11.2023

Godzina emisji: 15.28

aw

Czytaj także

Poznań stolicą neonów? "Jest pomysl, żeby miasto znów rozbłysło"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 19:20
Wrocław ma swoje podwórze, Warszawa muzeum, a mieszkańcy Poznania liczą na neonowy kwartał. Spacerując śródmiejskimi ulicami już teraz można podziwiać instagramowe neony, ale to dopiero namiastka tego, co pojawi się w przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariusze pomagają seniorom. Możesz być jednym z nich

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 10:45
Z powodu osamotnienia cierpi kilkaset tysięcy seniorów w Polsce, a nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Okazuje się, że młodzi wolontariusze pomagają seniorom i chętnie budują z nimi relacje. - Do naszego stowarzyszenia może dołączyć każdy, kto dysponuje wolnym czasem - mówi Małgorzata Karpińska ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. 
rozwiń zwiń