Politechnika Warszawska po godzinach. Jak wygląda studenckie życie?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 06:40
O Politechnice Warszawskiej mówi się, że jest "uczelnią wielu możliwości".  O tym, jak wygląda nauka i studenckie życie opowie Agnieszka Kapela z Biura Komunikacji i Promocji PW.
Politechnika Warszawska; zdjęcie ilustracyjne
Politechnika Warszawska; zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stepniak

Politechnika Warszawska - obok dziesięciu innych polskich uczelni - znalazła się w zestawieniu najlepszych uczelni na świecie. Tak zwana "Lista Szanghajska", czyli Academic Ranking of World Universities, to prestiżowy ranking najlepszych szkół wyższych tworzony w oparciu o sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fieldsa oraz liczbę najczęściej cytowanych badaczy. Jeśli chodzi o coroczny ranking magazynu "Perspektywy" to warszawska uczenia uplasowała się w nim na trzecim miejscu - po Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskiem. - Politechnika Warszawska składa się z 20 wydziałów, a każdy z nich jest właściwie odrębnym bytem - opowiadała w Czwórce Klaudia Dutkiewicz z Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej). - Mamy też wiele kół naukowych, gdzie studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania. Wśród nich są m.in. Koło Informatyki Stosowanej "Enigma", Koło Naukowe Automatyki i Robotyki "Robomatic" oraz Geodezyjny Klub Sportowy.  

Z Agnieszką Kapelą z Biura Komunikacji i Promocji PW porozmawiamy o facebookowym profilu- PW po godzinach - z informacjami o tym, co studenci robią po wykładach - to o godz. 14.00.

W drugiej godzinie audycji Jędrzej Majchrzak opowie o planetach karłowatych. 1 stycznia 1801 odkryto planetę karłowatą Ceres, a 5 stycznia 2005 Eris-czy będzie ich więcej? Przez 76 lat Pluton uznawany był za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Wszystko zmieniło się w 2006 roku, kiedy wprowadzony został termin "planeta karłowata". Według definicji jest to obiekt, który krąży wokół Słońca, ma kulisty kształt, a w sąsiedztwie jej orbity znajdują się inne ciała niebieskie. Pluton, Ceres, Haumea, Makemake i Eris - to wszystkie planety karłowate Układu Słonecznego. Czym różnią się od zwykłych planet? Gdzie się znajdują? Czy będzie ich więcej?

Przyjrzymy się też nowym przepisom, które weszły w życie 1 stycznia 2024 roku - wśród nich jest podatek od plastiku. Nowelizacja ustawy mają doprowadzić do ograniczenia wykorzystania jednorazowych opakowań.

***

Na audycję "Czwórka do piątej" - we wtorek (02.01), o godz. 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

kul


Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia magisterskie. Dlaczego spada ich popularność?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 12:00
W 2016 roku studia pierwszego stopnia ukończyło w Polsce około 213 tysięcy osób. W 2021 - tylko 164 tysiące. Dlaczego maleje liczba studentów na studiach magisterskich i czy mamy powody do obaw?
rozwiń zwiń