- W sieci dostępny jest już opracowany przez NASK raport Nastolatki 3.0.
- Zawiera on informacje na temat aktywności młodych ludzi w sieci.
- Z raportu wynika, że dzienna średnia korzystania z internetu przez młodzież wzrosła o prawie godzinę w porównaniu do badania z 2020 roku.
Z początkiem grudnia 2023 NASK opublikował raport Nastolatki 3.0. Wynika z niego, że młodzi ludzie korzystają z internetu średnio ponad 5 i pół godziny w dni powszednie, w weekendy natomiast powyżej 6 godzin dziennie.
- Z porównania tych danych do badania z 2020 roku wynika, że ta aktywność zwiększyła się o godzinę. Wtedy średni czas bycia online wynosił 4 godziny 50 minut dziennie - zauważa gość Czwórki. - Wcześniej też dzieci zanurzają się w świat internetu. Kiedyś otrzymywały sprzęt, przystępując do pierwszej komunii, teraz już korzystają z niego w pierwszej klasie szkoły podstawowej. To już mamy prawie o dwa lata przesunięcie.
Nastolatki - weryfikują treści?
Jak mówi Mateusz Mrozek, uczestnicy badania deklarują, że poszukując informacji, nie robią tego bezrefleksyjnie. Znalezione ważne treści w sieci weryfikują. - 60 procent młodych ludzi weryfikuje źródła. Widzimy więc, że edukacja medialna, którą m.in. realizuje NASK, daje realny efekt - podkreśla. - Konsumpcja tej treści jest dużo bardziej świadoma, niż by się wydawało. Jednak zawsze należy zostawić gwiazdkę, że to jest jakaś wizja siebie przy wypełnianiu ankiety.
Zagrożenia w sieci
Rozmówca Piotra Firana zwraca uwagę także na niebezpieczeństwa płynące z użytkowania internetu. Jak zaznacza, kiedyś baliśmy się o dzieci, wypuszczając je bez nadzoru na podwórko, dzisiaj natomiast większe zagrożenie czyha na nie za ich własnym biurkiem w domu. Korzystając z internetu, młodzi ludzie mierzą się z różnego rodzaju problemami. Od wielu lat jest to hejt, ale także niska samoocena związana z oglądaniem "idealnego świata" i przebodźcowanie.
- W internecie czekają na nas niebezpieczeństwa takie jak w realnym życiu, plus te, które pojawiły się wraz z rozwojem cyberprzestrzeni. Jednym z poważniejszych jest przebodźcowanie. Bodźce, które napływają do młodego człowieka, próbują go zredefiniować - mówi specjalista. - Z naszego raportu wynika, że główną formą agresji w internecie, jaką widzą młodzi ludzie, jest to, jak ktoś określa czyjś wygląd. Są to stereotypowe poglądy na temat tego, jak powinniśmy wyglądać. To powoduje, że jakiekolwiek odstępstwa od tej przebodźcowanej normy powodują określone konsekwencje psychiczne.
13:43 CZWORKA/Reset - nastolatki raport 21.12.2023.mp3 O raporcie "Nastolatki 3.0" opowiada Mateusz Mrozek, dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK (Reset/Czwórka)
Internet - "podwórkowe rozmowy"
Jak wynika z badania, życie online towarzyszy młodzieży cały czas. Młodzi ludzie internetu używają do wyszukiwania treści, dla zabicia czasu, a także przy wykonywaniu innych czynności.
- Zmienił się sposób konsumpcji treści, i to trzeba zaakceptować. Najważniejszą tezą tego raportu, którą można wysnuć, jest to, że nie można już oddzielić, że to nie jest realny świat. On się przenika i sieć jest też sposobem komunikacji młodych ludzi dzisiaj - zauważa gość Czwórki. - Tak samo, jak my mieliśmy kiedyś rozmowy na korytarzach czy na podwórkach, tak samo młodzi przenieśli to do wirtualnej przestrzeni. To trzeba zaakceptować. I zastanowić się, jak w tej nowej przestrzeni się odnajdować, zamiast negować to, że nie jest tak umeblowana, jak byśmy chcieli.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Piotr Firan
Gość:
Data emisji: 22.12.2023
Godzina emisji: 18.15
aw