- Idealnego pracownika korpusu dyplomatycznego charakteryzuje nieprzeciętna inteligencja, takt oraz nienaganne maniery.
- Kluczowa jest pasja i zainteresowanie sprawami międzynarodowymi oraz znajomość języków obcych.
- W pracy dyplomaty równie istotne są umiejętności miękkie i łatwość nawiązywania kontaktów.
- Fundacja Dyplomacji Przyszłości działa na Śląsku i pomaga tym, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w ambasadach, konsulatach i Parlamencie EU.
Dyplomata, czyli kto?
- Dyplomata to człowiek, który potrafi załatwić trudne sprawy tak, by nikogo nie urazić. Trzymamy się tej definicji, bo ona bardzo nam się podoba - mówi Daria Socha, jedna z założycielek Fundacji Dyplomacji Przyszłości. - Pomagamy osobom, które chcą swoją przyszłość związać z dyplomacją. Doradzamy indywidualnie. Zachęcamy do wyjazdów na zagraniczne staże i do angażowania się w lokalne projekty społeczne.
Cele Fundacji Dyplomacji Przyszłości
Dyplomację Przyszłości założyła grupa studentów ze Śląska. Fundacja skupia się na trzech głównych celach. Pierwszym z nich jest podnoszenie kompetencji młodzieży poprzez spotkania z ekspertami, ale również wzajemne uczenie się. Drugim - wyrównywanie szans.
- Do zawodu dyplomaty na równych zasadach powinni aspirować młodzi z Warszawy i z małych miejscowości. Uważamy, że osoby reprezentujące Polskę na świecie muszą oddawać naszą różnorodność - tłumaczą rozmówcy Weroniki Puszkar.
12:20 CZWÓRKA Czwórka do piatej - dyplomacja 08.02.2024.mp3 Fundacja Dyplomacji Przyszłości - jak działa i czym się zajmuje? (Czwórka do piątej/Czwórka)
- Chcielibyśmy też, żeby w organizacjach międzynarodowych było więcej Polaków. Według danych Komisji Europejskiej 4,9 procent pracowników tej instytucji to Polacy, tymczasem stanowimy ponad 8 procent obywateli UE - dodają.
Jakie są cechy idealnego dyplomaty?
Idealnego pracownika korpusu dyplomatycznego charakteryzuje nieprzeciętna inteligencja, takt oraz nienaganne maniery. Najważniejsza jednak jest wiedza, czyli wszystkie kwestie merytoryczne.
- To osoba, która potrafi negocjować i tłumaczyć argumentami poglądy państwa czy instytucji, którą reprezentuje - mówi Tomasz Ferenz. - W naszej fundacji inwestujemy w kompetencje miękkie. Już teraz ruszamy z projektami, które pozwolą młodzieży zaangażowanej w nasze działania nauczyć się negocjacji, argumentacji, debatowania i autoprezentacji.
Zobacz także:
Obok indywidualnych predyspozycji, część z kompetencji charakteryzujących dobrego dyplomatę można nabyć w procesie kształcenia. Żeby łączyć swoją ścieżkę kariery z tym zawodem, dobrze wybrać kierunki, takie jak "stosunki międzynarodowe" czy "prawo".
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Daria Socha, Tomasz Ferenz (Fundacja Dyplomacji Przyszłości)
Data emisji: 08.02.2024
Godzina emisji: 14.15
kul/wmkor