#StopFakeNews - co w programie konferencji dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 22:20
Fake newsy są problemem, który narasta z roku na rok. Coraz częściej trafiamy na informacje, które pochodzą z niepewnych źródeł. - Podczas konferencji #StopFakeNews będziemy dyskutować na temat tego, jak myśleć krytycznie, jak weryfikować informacje, gdzie szukać sprawdzonych źródeł - mówi w Czwórce Wojciech Zejda z Centrum Nauki Experyment w Gdyni. - Będziemy podpowiadać, jak unikać problemów związanych z kolportażem fake newsów.
StopFakeNews - pod takim hasłem odbędzie się konferencja w Gdyni.
#StopFakeNews - pod takim hasłem odbędzie się konferencja w Gdyni. Foto: Georgejmclittle / shutterstock
  • 21 marca 2024 w Centrum Nauki Experyment w Gdyni odbędzie się  konferencja dla młodzieży #StopFakeNews. 
  • Do udziału w wydarzeniu zaproszono  naukowców, dziennikarzy, ekspertów,  popularyzatorów nauki oraz influencerów.
  • Wraz z uczestnikami konferencji przeanalizują oni temat fake newsów w wielu aspektach. 
  • O programie konferencji opowiada Wojciech Zejda z Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Konferencja #StopFakeNews - do kogo jest skierowana?

W Centrum Nauki Experyment w Gdyni odbędzie się  konferencja dla młodzieży #StopFakeNews. Jak rozpoznać manipulację, dezinformację lub fake news? Jak nie dać się złapać na propagandę lub nieuczciwy marketing? Jakie wyzwania czekają świat mediów, nauki oraz internetu w najbliższych latach? O tym usłyszymy 21 marca 2024.

- W Centrum Nauki Eksperyment wierzymy, że walka z dezinformacją jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed nami niemal cywilizacyjnie. Dlatego uważamy, że ta kwestia jest niezwykle istotna i niezwykle ważne jest, żeby zwiększać świadomość zarówno naszą, młodzieży, jak i osób w każdym wieku - tłumaczy gość Czwórki. - Tak naprawdę należy mówić na temat tego, jak myśleć krytycznie, jak weryfikować te informacje, gdzie szukać sprawdzonych źródeł i jak unikać po prostu wszystkich problemów związanych z kolportażem fake newsów.


Kto weźmie udział w konferencji #StopFakeNews?

Do udziału w wydarzeniu zaproszono  naukowców, dziennikarzy, ekspertów i popularyzatorów nauki, którzy przeanalizują temat fake newsów pod różnymi kątami. Każdy z uczestników będzie mógł zabrać głos, wypowiedzieć się i zadać pytanie. Wspólnie będą stawiane tezy i konstruowane wnioski. Program wydarzenia został wypełniony debatami, rozmowami i warsztatami.

- Będą z nami popularyzatorzy nauki znani m.in. z social mediów - MaturaToBzdura, Rafał Masny czy dr Adam Mirek, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - opowiada gość Czwórki. - Odwiedzą nas również przedstawiciele organizacji factcheckingowych - Stowarzyszenie Demagog, FakeNews.pl i Stowarzyszenie Pravda.


Posłuchaj
08:20 CZWORKA/Czwórka do piątej fake news konferencja 19.03.2024.mp3 Wojciech Zejda z Centrum Nauki Experyment w Gdyni, opowiada o programie konferencji #StopFakeNews (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Co znajdzie się w programie konferencji #StopFakeNews?

Na program konferencji składają się debaty, rozmowy i warsztaty. - Przygotowaliśmy wiele wydarzeń, w  których młodzież będzie mogła wziąć udział. Mamy m.in. warsztaty, które polegają na odszukiwaniu technik manipulacyjnych i rozpoznawaniu dezinformacji - opowiada Wojciech Zejda. - Są także warsztaty poświęcone temu, jak kupować odpowiedzialnie np. ubrania, czy temu, jak walczyć z mitami żywieniowymi, z różnymi kłamstwami i półprawdami, które możemy spotkać np. w internecie na temat tego, w jaki sposób powinniśmy się odżywiać.

Jak zaznacza gość Czwórki, konferencja jest ukoronowaniem projektu "Sprawdzam". - Jest to zwieńczenie cyklu warsztatów i wykładów, które my w Centrum Nauki Eksperyment prowadzimy wraz ze Stowarzyszeniem Demagog już od wielu miesięcy - podkreśla. - Więc jest to kolejny etap w naszym programie eksplorowania tego tematu i edukowania w tym kierunku.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Wojciech Zejda (Centrum Nauki Experyment w Gdyni)

Data emisji: 19.03.2024

Godzina emisji: 15.15

aw/mat. Centrum Nauki Eksperyment/wmkor

Czytaj także

Media społecznościowe. Sprawdź informacje, zanim je podasz dalej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 20:00
W warunkach wojennych informacje stają się równie skuteczną bronią, co karabiny czy czołgi. Media społecznościowe pełne są fake newsów. Zanim klikniemy "udostępnij" czy "lubię to" - warto sprawdzić źródło wiadomości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

RCB ostrzega przed dezinformacją rosyjskiej propagandy wymierzoną w wizerunek NATO

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 10:49
Rosyjski aparat propagandowy w przededniu rocznicy 25-lecia Polski w NATO wzmaga działania dezinformacyjne wymierzone w wizerunek Sojuszu i polskie w nim członkostwo - poinformowało w środę w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń