W których miastach w Polsce żyje się najlepiej? Olsztyn w czołówce

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 17:35
Olsztyn, Lublin, Gdańsk i Poznań - w tych miastach w Polsce żyje się najlepiej. Tak wynika z ostatniego raportu, który powstał na bazie danych GUS, NFZ i GIOS. W tym zestawieniu Warszawa zajmuje dalsze miejsce, jednak w dalszym ciągu jest chętnie wybierana przez studentów. W Czwórce opowiadają dlaczego.
Olsztyn jest jednym z miast, w których żyje się najlepiej - tak wynika z raportu, który powstał na bazie danych GUS, NFZ i GIOS.
Olsztyn jest jednym z miast, w których żyje się najlepiej - tak wynika z raportu, który powstał na bazie danych GUS, NFZ i GIOS.Foto: shutterstock/Robert Neumann
  • Niedawno opublikowany raport Business Insider, który powstał na bazie danych GUS, NFZ i GIOS. 
  • Wynika z niego, że Olsztyn, Lublin, Gdańsk i Poznań to miasta w Polsce, w których żyje się najlepiej.
  • Na dalszym miejscu znalazła się stolica, a w połowie rankingu Wrocław i Kraków. 
  • W Czwórce gośćmi są studenci Uniwersytetu Warszawskiego: Anna Orszak-Szturo, Ola Radziszewska i Michał Kwiatkowski, którzy jako miejsce studiów wybrali stolicę. 
  • Opowiadają, dlaczego dokonali takiego wyboru, oraz przedstawiają blaski i cienie mieszkania w mniejszych i większych aglomeracjach. 

W których miastach w Polsce żyje się najlepiej? 

Jak wynika z niedawno opublikowanego przez Business Insider raportu, Olsztyn, Lublin, Gdańsk i Poznań to miasta w Polsce, w których żyje się najlepiej. Co ciekawe dalej w rankingach są takie miasta jak Warszawa - w połowie stawki znalazły się Wrocław i Kraków.

- Wyniki raportu nie zaskakują mnie, to, że Warszawa mocno spadła, związane jest m.in. z wysokimi kosztami życia. Mimo że mamy uczelnie na bardzo wysokim poziomie i dobrze zorganizowaną komunikację, to studentom jest ciężko się utrzymać - mówi Hanna Orszak- Szturo z Inkubatora UW. - Wahałam się pomiędzy Olsztynem i Warszawą. Byłam nawet na kampusie w Olsztynie, tam zaplecze dla studentów świetnie się rozwija, jednak wybrałam stolicę ze względu na komunikację. Jestem wygodna, mieszkam pod Warszawą, dzięki czemu koszty mojego utrzymania są niższe niż w mieście, a dzięki komunikacji w ciągu pół godziny mogę być w centrum. Jak przeliczyłam, koszty są porównywalne z Olsztynem.


Jakie kryteria brali pod uwagę autorzy raportu?

Autorzy raportu wzięli pod uwagę kilka kryteriów - dostęp do mieszkań, niska przestępczość, dobra jakość powietrza. Mimo że inne miasta wypadają lepiej, rozmówcy Weroniki Puszkar wybrali jednak do studiowania Warszawę.

- Ja wybrałem Warszawę ze względu na znajomych, ale także na prestiż. Tu są jedne z lepszych uczelni, których ukończenie jest wizytówką dla przyszłych pracodawców - mówi Michał Kwiatkowski, student UW. - Widzę to też właśnie z tej drugiej strony, bo otworzyłem firmę i szukałem osób, które chciałbym zatrudnić. Zauważyłem, że im lepsza szkoła, tym większe różnice nie tylko w poziomie edukacji, ale także w umiejętnościach miękkich. Myślę, że to jest clue.



Dostęp do służby zdrowia - dlaczego jest ważny?

Jednym z czynników branych pod uwagę w rankingu był dostęp do lekarzy. W opinii Hanny Orszak-Szturo Warszawa ma przewagę nad innymi miastami w postaci świetnie wyszkolonych specjalistów. - Jeśli są osoby, które mają problem medyczny, dla nich ważna może być bliskość np. szpitala specjalistycznego - tłumaczy. Jak dodaje Ola Radziszewska, studentka UW, dla niej ważna jest sieć fachowców, których można wybierać w zależności od preferencji. - W mniejszych miastach może się okazać, że dostępność specjalistów i ich wybór jest ograniczony - zauważa.

 

Zobacz także:


Miejsca do mieszkania - mniejsze miasta w cenie

O ile Warszawa wśród naszych rozmówców wygrywa jako miejsce do studiowania, to do mieszkania wybieraliby mniejsze miasta. - W dobie pracy zdalnej wielkość miasta już nie ma takiego znaczenia - tłumaczy Hanna. - Tu średnie miejscowości wygrywają, mamy ładniejszy widok z okna, sąsiadów, których się zna, jest bardziej kameralnie i spokojniej. Tu także, co nie jest bez znaczenia, tańsze są mieszkania. To np. wśród moich znajomych jest bardzo ważne.


Posłuchaj
17:38 CZWORKA/Czwórka do piątej - najlepsze miasta do mieszkania 08.04.2024.mp3 O blaskach i cieniach studiowania w większych i mniejszych miastach opowiadają studenci Uniwersytetu Warszawskiego (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Hanna Orszak-Szturo (studentka, Inkubator UW), Ola Radziszewska, Michał Kwiatkowski (studenci Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 08.04.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/wmkor

Czytaj także

Inkubator UW. "Tutaj marzenia przekształcają się w realne biznesy"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 12:50
Pod skrzydłami Inkubatora UW młodzi ludzie mają szansę na inicjowanie przedsiębiorczości.  To miejsce, w którym studenci, doktoranci i pracownicy UW przekształcają swoje pomysły i marzenia w realne biznesy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po jakich kierunkach studiów zarobimy najwięcej?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 11:47
Wybór studiów nie jest łatwy - niektórzy podążają za swoją pasją, inni za obietnicą dobrych zarobków. Dane OECD wskazują, że na najwyższe zarobki mają szansę absolwenci kierunków związanych z technologiami i zdrowiem. 
rozwiń zwiń