Waga z głowy. Jak wprowadzić "czułą dyscyplinę" i chudnąć na własnych zasadach?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 16:30
Psycholożka Katarzyna Kucewicz mierzyła się otyłością III stopnia i ważyła 143 kilogramy - udało jej się schudnąć 65 kilogramów. W swojej książce "Waga z głowy" opisuje jak ważne w procesie odchudzania jest mentalne przygotowanie. - Starałam się z czułością i delikatnością podchodzić do siebie przez cały proces - mówi w Czwórce.
Psycholożka Katarzyna Kucewicz borykała się z otyłością i przeszła przez wszystkie jej etapy. Jej książka Waga z głowy ma pomóc innym w procesie zdrowienia. Na zdj. z prowadzącą audycję Martą Hoppe (po lewej)
Psycholożka Katarzyna Kucewicz borykała się z otyłością i przeszła przez wszystkie jej etapy. Jej książka "Waga z głowy" ma pomóc innym w procesie zdrowienia. Na zdj. z prowadzącą audycję Martą Hoppe (po lewej)Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Katarzyna Kucewicz jest psycholożką i autorką książki "Waga z głowy". 
  • Dzieli się w niej swoimi doświadczeniami związanymi z leczeniem otyłości. 
  • Przekonuje, że w procesie odchudzania ważne jest mentalne przygotowanie i działanie z czułością wobec siebie. 

Katarzyna Kucewicz z otyłością mierzyła się od dziecka. Jednak, jak mówi w pełni akceptowała siebie i swoje ciało. - Ja miałam wręcz poczucie, że siebie bardzo lubię w swoim rozmiarze i że nie potrzebuję się specjalnie zmieniać. Nie potrzebuję redukować masy ciała - opowiada. - Jedna dobiegając do 40. urodzin poczułam, że tracę sprawność i możliwość robienia fajnych rzeczy, które lubię. Że nie mogę wejść bez problemu na szóste piętro, że wycieczka w góry i dłuższy spacer to wyzwanie, że zapięcie się w jakieś ubranie często graniczy z cudem, że muszę wydawać kupę pieniędzy na ciuchy plus size.


Waga z głowy - potrzebne wsparcie specjalistów

Do tego doszły obawy o zdrowie, które wynikają z otyłości, a rozmowa z koleżanką uświadomiły, że trzeba zacząć działać.- W zasadzie to była tak naprawdę pierwsza poważna, dojrzała próba stracenia na wadze, ale to była próba, do której ja się naprawdę solidnie przygotowałam. Moją motywacją było zadbanie o zdrowie. To jest naprawdę silna motywacja - tłumaczy rozmówczyni Marty Hoppe. - Wiedziałam, że muszę się do tego odpowiednio przygotować. Ponieważ choruję na chorobę otyłościową, to wiedziałam, że sama sobie nie poradzę. Że w przypadku tak olbrzymiej otyłości poleganie tylko na sobie, czy na radach z internetu jest bardzo ryzykowne. Może doprowadzić do jeszcze większego przybrania na wadze, dużej frustracji, albo do zaburzenia odżywiania.



Odbudować relację z jedzeniem

Katarzyna skorzystała m.in. z konsultacji lekarza diabetologa i dietetyczki klinicznej, wiedząc, że wsparcie specjalistów, zwłaszcza na początku procesu, jest bardzo ważne. - Później już można to robić samemu. Już dzisiaj nie potrzebuję się posiłkować specjalistami - tłumaczy. - Dzisiaj wiem jak prawidłowo się odżywiać. Natomiast na początku musiałam odbudować swoją relację z jedzeniem, i czułam, że sama sobie nie poradzę. Potrzebowałam pewnych wytycznych, co jest właściwe, co wolno robić, czego raczej lepiej nie robić. Więc dla mnie to wsparcie było niezbędne.

- Od początku procesu starałam się być dla siebie bardzo czuła, delikatna i bardzo subtelna. Taka też jestem. Po prostu nie znoszę presji i twardego karania siebie. Starałam się właśnie z taką czułością i delikatnością podchodzić do siebie przez cały proces leczenia - podkreśla. - Czyli nie było żadnych zakazów, tylko raczej najpierw przekonywanie siebie, że warto. To było także zaopiekowanie się sobą i współczucie wobec siebie, którego mi nie brakowało na każdym etapie tego bardzo trudnego procesu, który jest pełen górek i dołków.


Posłuchaj
25:39 CZWORKA/Czwórka do piątej Katarzyna Kucewicz "Waga z głowy" 05.06.2024.mp3 Katarzyna Kucewicz, autorka książki "Waga z głowy" radzi jak przejść przez proces utraty wagi (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Zrzucić wagę dla siebie 

Swoimi doświadczeniami Katarzyna Kucewicz postanowiła się podzielić w książce "Waga z głowy", która mówi o emocjonalnej przemianie i głębokiej pracy wewnętrznej nad zmianą myślenia o sobie i relacji z jedzeniem. Pokazuje w niej, czym jest tzw. "czuła dyscyplina", jak rozważnie chudnąć, tak by redukcja była skuteczna i nie prowadziła do ortoreksji ani do szybkiego nawrotu choroby. Jednocześnie jej autorka mówi STOP opresyjnym narracjom pełnym fatfobii i hejterskiego "musisz schudnąć".

- Można wagę tracić spokojnie, pomału i przede wszystkim bez spełniania cudzych wyśrubowanych kanonów - tłumaczy Katarzyna Kucewicz. - Pracę nad swoim ciałem warto robić w atmosferze życzliwości, a nie przeciwko sobie.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholożka, autorka książki "Waga z głowy")

Data emisji: 16.05.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/mat.wyd.

Czytaj także

"Zbędne kilogramy to stygmat". Jak wspierająco mówić o otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 15:30
Słowa mają moc oddziaływania na emocje i samoocenę. Dobrze wiedzą o tym osoby chorujące na otyłość. "Świnia", "grubaska", "spasiony leń" - takie słowa słyszą na co dzień, a ze stygmatyzacją z powodu wagi spotykają się na każdym kroku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 14:30
Osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością doskonale wiedzą czym jest efekt jojo. Mając za sobą takie doświadczenia, warto sięgnąć po bezpłatną pomoc psychodietetyka w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń