- Rise Global Winners to konkurs skierowany do młodych. Program szuka uczniów, którzy działają na rzecz innych, a w przyszłości mogą stać się światowymi liderami i liderkami.
- Jakub Dobosiewicz znalazł się w setce najlepszych uczniów wyłonionych w konkursie.
- Uczeń podkreśla, że w programie Rise nie chodziło o oceny. W jego przypadku doceniono jego projekt Mendly, który łączy osoby naprawiające i przerabiające ubrania z klientami.
- Kuba chce działać dalej, tworzyć miejsce do rozmów i współpracy osób z różnych środowisk, o różnych poglądach, przy ważnych problemach świata.
Jakub Dobosiewicz w grupie 100 uczniów najlepszych na świecie
Konkurs Rise Global Winner to nie jest konkurs dla olimpijczyków, czy tych, którzy w dzienniku mają same najlepsze oceny. To program, który szuka osób, które działają na rzecz innych, a w przyszłości mają szansę zostać liderami i liderkami zmian na świecie.
Jakub Dobosiewicz, piętnastoletni uczeń liceum z Poznania, pokonał 400 tysięcy osób z prawie 50 krajów. Znalazł się wśród stu najlepszych uczniów świata. To wyróżnienie to duża odpowiedzialność, ale też okazja, żeby przekazać to, co najważniejsze dla młodych.
Szymon Majchrzak spotkał się z Jakubem w jego szkole, przyjaznej przestrzeni, w której laureat nagrody już znalazł swoje miejsce. - Już znam tu trochę osób, mam znajomych, przyjaciół. Osoby z klasy i spoza niej wiedzą, że też tu jestem i jestem otwarty, żeby pomóc innym, przegadać coś - ocenia.
- Moje oceny w zeszłym roku, zwłaszcza z matematyki były mocno średnie. Nie wstydzę się tego. W mediach pojawiły się informacje, że jestem jednym ze stu najlepszych uczniów na świecie, ale nie do końca o to chodzi w tym konkursie. Rise jest programem, który wybiera z całego świata młode osoby, które w przyszłości staną się liderami i liderkami zmian na lepsze, i które już teraz działają na rzecz innych.
Mendly - ekologiczna, modowa inicjatywa
Jedną z najważniejszych części aplikacji do programu było stworzenie projektu, który w jakiś sposób może pomóc lokalnej społeczności. - Ja wymyśliłem Mendly, czyli platformę internetową, która ma połączyć osoby naprawiające i przerabiające ubrania z klientami. Przemysł modowy dostarcza wielu kłopotów naszemu klimatowi - podkreśla. - Ja niemal nie kupuję nowych ubrań, wybieram te z drugiej ręki. Potrzebuję w tej dziedzinie robić więcej, stąd pomysł na taką platformę.
Temat zrównoważonej mody jest dla Kuby niezwykle ważny, ale nie chce się ograniczać. W ostatnim czasie zauważył, że wokół niego jest wiele obszarów wymagających zmian.
03:41 czwórka czwórka do piątej 17.11.2023 jakub dobosiewicz.mp3 Jakub Dobosiewicz opowiada o swoim projekcie i udziale w programie Rise Global Winners (Czwórka do piątej/Czwórka)
Jakub Dobosiewicz, mimo młodego wieku, wie już, że chce studiować stosunki międzynarodowe lub pokrewne dziedziny. Ten kierunek może mu pozwolić jeszcze lepiej zrozumieć, jak działa światowa polityka. - Na pewno chcę działać w organizacjach pozarządowych zajmujących się prawami człowieka, migracją albo klimatem.
Rozmowa - kierunek zmian
- W tym konkursie doceniane jest "bycie dla innych". Wydaje mi się, że to fundament tego programu - podkreśla uczeń. - Wyszukiwane są przede wszystkim osoby, które chcą pomagać innym. Ja widzę ogromną wartość w rozmowie z ludźmi, w konfrontowaniu swoich poglądów. Jesteśmy różni i to jest wspaniałe. Możemy się wiele nauczyć od siebie nawzajem. W Polsce widać ogromny podział na prawo i lewo, jedno mówią "tak", drudzy "nie". Musimy uważniej siebie słuchać, dawać sobie przestrzeń do wypowiedzi. Dodatkowo opierać się na faktach i nie negować ich.
Jakub Dobosiewicz w konkursie otrzymał 4-letnie stypendium na studia, które pozwoli mu na naukę na wybranej uczelni. W Czwórce zdradza, że chciałby się dostać na Oxford.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadziła: Marta Hoppe
Materiał: Szymon Majchrzak
Data emisji: 17.11.2023
Godzina emisji: 14.32
pj/kk