Cyberbezpieczeństwo 2023. Z jakimi wyzwaniami się mierzyliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 07:22
Świat cyberbezpieczeństwa co krok stawia nam wyzwania. Jakie problemy napotkaliśmy w 2023 roku i czego możemy spodziewać się w przyszłym roku? Jak będzie chciała nas oszukać sztuczna inteligencja i na co uważać?
dd
ddFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Chwilę po 14.00 wraz z naszym gościem Joanną Wziątek-Ładosz, specjalistką ds. cyberbezpieczeństwa porozmawiamy o cybernetycznych zagrożeniach. Podsumujemy wyzwania 2023 roku i sprawdzimy, na jakie problemy powinniśmy przygotować się w przyszłym roku. Sprawdzimy, czy sztuczna inteligencja stała się już narzędziem w rękach hakerów i jak się bronić przed ich atakami. 

Czytaj także:

W "Czwórce do piątej" opowiemy też o pomyśle studentów z Politechniki Poznańskiej, którzy mają koncepcję, jak uczelnia może zadbać o środowisko naturalne, poprawić te działania, które już wdrożyła. Sześciu studentów Poznańskiej politechniki zajęło pierwsze miejsce w konkursie Ekomasters. Ich projekt polega na ankietach, akcjach i warsztatach i pokazach na temat mody z recyklingu. Opowie o nim Szymon Majchrzak. 

W audycji zanurzymy się też w świąteczne tradycje - opowiemy o tych dawnych. Dawniej dekorowano choinki owocami, a po skończeniu wieczerzy nie sprzątało się stołu. U powały wieszano podłaźniczkę (podłaźnik, jutkę, sad rajski, boże drzewko, wiechę), czyli gałąź lub czubek sosny, czy jodły i ozdobiony jabłkami, orzechami, słomianymi gwiazdkami, wstążkami i opłatkami o okrągłym kształcie. Ustawiano też snopy żyta w rogach pokoju. Ze słomy tych snopów kręcono małe powrósła i obwiązywano nimi drzewa owocowe w przekonaniu, że będą lepiej rodziły. Jedząc, nie można było odkładać łyżki.

Czytaj także:


Zapraszamy także na naukowy ekspres i naukową ciekawostkę. 

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w piątek (22.12) po godz. 14.00. Program poprowadzi Marta Hoppe.

Czytaj także

Historia kartki świątecznej. Skąd się wzięły okolicznościowe pocztówki?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 12:00
Dziś życzenia świąteczne składamy sobie w mailach, komunikatorach, ślemy świąteczne esemesy. Jeszcze niedawno to jednak kartki świąteczne były królowymi życzeń. Warto do nich wrócić, bo to bogata i piękna tradycja. Sprawdzamy, jaka jest historia świątecznej pocztówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rudolf czy Rudolfina? Naukowcy o zaprzęgu św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 17:58
W zaprzęgu Świętego Mikołaja zajmuje szczególne miejsce. Według przekazów, jego czerwony, magiczny nos oświetla drogę w wigilijną noc. Rudolf to najsłynniejszy renifer ciągnący sanie z prezentami, nieodłącznie kojarzący się ze Świętami Bożego Narodzenia. Spoglądamy na niego naukowym okiem. 
rozwiń zwiń