Uczniu poznaj swoje prawa - przewodnik po szkolnej legislacji [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 18:45
W Czwórce przyglądamy się prawom ucznia. Pomaga nam w tym Marcin Kruszewski, twórca popularnego profilu o tematyce prawniczej i autor przewodnika po szkolnej legislacji. Podpowiada on w nim, jak uczniowie mogą korzystać ze swoich praw.
Marcin Kruszewski jest autorem przewodnika po szkolnej legislacji Prwao Marcina. Znaj swoje prawa w szkole.
Marcin Kruszewski jest autorem przewodnika po szkolnej legislacji "Prwao Marcina. Znaj swoje prawa w szkole”. Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Marcin Kruszewski jest prawnikiem, twórcą popularnego profilu @PrawoMarcina i autorem książki "Prawo Marcina. Znaj swoje prawa w szkole".
  • Wydawnictwo, jak zapewnia jego autor, stanowi swoisty przewodnik po szkolnej legislacji.
  • W założeniu ma pomóc uczniom, rodzicom i nauczycielom poznać zasady "szkolnej gry" i wspólnie tworzyć małą, lokalną demokrację. 

Wielu uczniów i studentów teoretycznie zna swoje prawa i obowiązki. Jednak, jak zwraca uwagę Marcin Kruszewski, głównie swoją wiedzę czerpią z placówek oświatowych, do których uczęszczają.

- Pamiętam, gdy byłem w gimnazjum, w jednej z sal wisiały "Prawa i obowiązki ucznia". Punkt pierwszy brzmiał "Nauczyciel zawsze ma rację" - opowiada rozmówca Marty Hoppe. - Były tam różne zasady, między innymi ta, że uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie. Jednak ostatnia z nich brzmiała "W razie wątpliwości - patrz punkt pierwszy". To mnie wtedy zastanowiło, bo skoro ktoś musi swój autorytet podpierać bezwzględnym posłuszeństwem, to coś tu jest "nie halo".

Przewodnik po szkolnej legislacji - znaj swoje prawa w szkole

Gość audycji zwraca uwagę, że statut, który często tworzony jest przez radę pedagogiczną, może wprowadzać zasady niezgodne z prawem. - Jako prawnik zacząłem odkrywać, że statut szkoły też wcale nie musi mówić prawdy - tłumaczy. - Czasem jest tak, że nauczyciele przekazują te prawa, które są dla nich wygodne.

Marcin Kruszewski zwraca uwagę na wiele aspektów, w których szkoły przekraczają swoje uprawnienia, a także na obowiązki uczniów. Publikuje je na swoim profilu @PrawoMarcina, o wielu przypadkach można także przeczytać w jego książce "Prawo Marcina. Znaj swoje prawa w szkole".


Lekcja obywatelska 

Jedną ze spornych kwestii są zasady korzystania przez uczniów z telefonów oraz możliwość ich konfiskaty przez nauczyciela. - Uczeń ma prawo przynieść telefon do szkoły, jednak zgodnie z art. 99 Prawa oświatowego, szkoła może określić warunki wnoszenia i korzystania z tego typu urządzeń. Zasadą może być np. zakaz korzystania z telefonu na lekcji, a część restrykcyjnych szkół rozszerza go także na przerwy - tłumaczy gość Czwórki.



- Ministerstwo Edukacji potwierdzało, że jest to zgodne z prawem. Jeżeli jednak wejdziemy w tę regulację, nigdzie nie znajdziemy podstawy prawnej do zaingerowania w prawo własności w większym stopniu, np. w postaci konfiskaty urządzenia - zaznacza Marcin Kruszewski.


Posłuchaj
24:16 CZWORKA/czwórka do piątej - Prawa ucznia - 31.01.2024.mp3 Marcin Kruszewski o prawach ucznia i szkolnej legislacji (Czwórka do piątej/Czwórka)

Na jego profilu i w książce można znaleźć odpowiedzi i prawne interpretacje dotyczące przeróżnych kwestii, które nurtują młodych ludzi. - Moje działania mają na celu pewną edukację prawną, bo dla mnie to wydawnictwo nie jest książką o prawach ucznia, ale pewną lekcją obywatelską, która przydaje się na całe życie - podkreśla prawnik. 

Źr. Youtube/Czwórka/Prawo Marcina: statuty szkół bywają niezgodne z prawem

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Marcin Kruszewski (prawnik, twórca profilu @PrawoMarcina, autor książki "Prawo Marcina. Znaj swoje prawa w szkole")

Data emisji: 31.01.2024

Godzina emisji: 14.20

aw/wmkor

Czytaj także

Stypendia - nie tylko dla orłów i wybitnie uzdolnionych

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 22:20
Trwa sezon na stypendia. W Czwórce sprawdzamy, jak się o nie ubiegać. - Ostatnio w naszej kampanii obaliliśmy mit, że stypendium jest tylko dla geniuszy - mówią Weronika Madejek i Kacper Kondracki z mojestypendium.pl. - Trzeba bowiem wiedzieć, że nie tylko średnia ocen i wybitne umiejętności naukowe mogą nas predestynować do tego, żeby otrzymać stypendium.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenckie Koło Naukowe "Ametyst G.E.M." - ludzie, którzy przewidują przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2024 12:40
- Mineralogia to nauka, która cały czas się rozwija. Kiedy rozpoczynałem studia, znanych było od 2 700 do 3 tysięcy minerałów. Dziś jest ich ponad 5 tysięcy. To pokazuje, jak olbrzymi jest przyrost wiedzy mineralogicznej i ile jest jeszcze do odkrycia - mówi dr Rafał Siuda, opiekun Studenckiego Koła Naukowego "Ametyst G.E.M." na Uniwersytecie Warszawskim. 
rozwiń zwiń