Zbliża się koniec roku szkolnego. "Uczniowe gonią za ocenami"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 18:30
Czerwiec to czas na poprawę ocen i "wyciągnięcie" średniej. Dla niektórych to także ostatnia szansa, żeby nadrobić zaległości i żeby zdać do następnej klasy. - Warto stawić czoła wyzwaniu, ale należy pamiętać, że między oceną niedostateczną i celującą jest jeszcze dużo przestrzeni, w której możemy się zmieścić - mówi nauczyciel Robert Berger.  
Termin wystawiania ocen końcowych może się różnić w zależności od szkoły. W tym roku  wypada on  w okolicach 10 czerwca 2024 roku. (zdj. ilustracyjne)
Termin wystawiania ocen końcowych może się różnić w zależności od szkoły. W tym roku wypada on w okolicach 10 czerwca 2024 roku. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/Drazen Zigic
  • Rok szkolny zakończy się 21 czerwca.
  • To ostatni dzwonek, żeby poprawić oceny i oddać zaległe prace.
  • Uczniowie się uczą, a nauczyciele próbują się wyrobić
  •  w czasie. To powoduje presję - mówi Robert Berger.
  • Gość Czwórki jest nauczycielem i twórcą platformy "I tak zdasz". 
  • W audycji mówimy m.in. o kolorowych świadectwach i o presji, którą wywołują rodzice.

21 czerwca zakończy się rok szkolny. Oznacza to, że przed uczennicami i uczniami, a także przed nauczycielami gorący okres - ostatnie klasówki, odpytywania, oddawanie i sprawdzanie zaległych prac i wreszcie wystawianie ocen. Uczniowie się uczą, a nauczyciele próbują się wyrobić.

Rzeczy do zrobienia przed wystawieniem ocen

- Chodzi nie tylko o sprawdzanie prac, ale też o wystawienie - zgodnej ze statutem szkoły - liczby ocen. Jeśli jest ich za mało, zaczyna się presja, żeby zdążyć z kolejnymi kartkówkami i odpytywaniami. To też moment, w którym kadra pedagogiczna informuje o zagrożeniach i proponowanych ocenach niedostatecznych - mówi nauczyciel Robert Berger. - Teoretycznie na to, żeby się uczyć i sprawdzać wyniki nauczania mamy 10 miesięcy, ale często od rodziców i uczniów słyszę, że dopiero na „ostatniej prostej” niektórzy nauczyciele i nauczycielki mobilizują się do pracy.

Posłuchaj
17:08 CZWÓRKA Czworka do pitatej - szkola 04.05.2024.mp3 Poprawianie ocen, wyciąganie ocen - rozmowa z nauczycielem Robertem Bergerem (Czwórka do piątej/Czwórka) 

"Wyciąganie średniej" - czy to może się udać?

Dotyczy to także samych uczniów. Część z nich nie wykazuje się aktywnością na lekcji, nie zgłasza się do odpowiedzi, żeby zdobyć lepszą ocenę. Często na koniec roku mają więcej rzeczy do nadrobienia i coraz mniej czasu na "podciągnięcie średniej".

Chyba każdy pamięta takie sytuacje, kiedy chodziło się do nauczycieli z prośbą o podniesienie oceny. W niektórych przypadkach rzeczywiście ma to sens, w innych byłoby po prostu niesprawiedliwe, dlatego nauczyciel powinien przeanalizować daną sytuację ucznia i dać mu sygnał, czy jest to możliwe. - Jeśli nie, naszą rolą jest przekazanie tej informacji, ale w taki sposób, który nie zdemotywuje ucznia do dalszej pracy - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar. 


Czy w szkołach wszystko musi być oceniane? Czy w szkołach wszystko musi być oceniane?

Czerwony pasek odchodzi do lamusa

Kolorowe Świadectwa to ogólnopolska akcja, której celem jest docenienie wszystkich uczennic i uczniów za wysiłek, jaki ponieśli w ciągu roku szkolnego, za ich działania i różnorodne aktywności, za rozwój swoich zainteresowań i wartościowych inicjatyw. Liderem projektu jest Jakub Tylman.

Zobacz także:

- Uważam to za dobry pomysł, żeby doceniać nie tylko średnią ocen. Zwłaszcza, że dzisiaj w szkole uczymy się nie tylko wzorów matematycznych i wierszy na pamięć, ale też innych umiejętności, które co prawda nie mają własnych przedmiotów, ale nabywamy je "pomiędzy". Chodzi na przykład o komunikację, współdziałanie, pracę w zespole.  - mówi gość Czwórki. - Poza tym świadectwo z czerwonym paskiem często bywa "wymysłem" rodziców, a nie czymś, o czym marzy dziecko. Taka presja może zahartować, ale może też doprowadzić do trudności. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Robert Berger (nauczyciel, twórca platformy "I tak zdasz")

Data emisji: 04.06.2024

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Kształcenie zawodowe. Czy to jest jego czas?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 15:49
Dziś europejski rynek pracy potrzebuje specjalistów. To szansa dla kształcenia zawodowego. W Polsce zaczynamy doceniać prestiż przygotowania do zawodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczniowie, studenci i prawa człowieka. Dołącz do Human Rights Week

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 15:04
Human Rights Week jest wydarzeniem skierowanym do studentów i licealistów, gdzie razem angażujemy się w kwestie związane z prawami człowieka na świecie. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stawiają na warsztaty, w których zespoły zmierzą się z wybranym problemem. 
rozwiń zwiń