Typografia od kuchni. Czy można jeszcze stworzyć nowy krój pisma?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 18:16
- Mody w piśmie i typografii się zmieniają, tak jak na przykład w muzyce, modzie czy każdej innej kreatywnej dziedzinie - opowiada Anna Wieluńska, typografka, projektantka krojów pisma oraz kuratorka "Typowej wystawy", na której można zapoznać się z umiejętnościami typografek i typografów Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Anna Wieluńska i Michał Numer Raz Witak
Anna Wieluńska i Michał "Numer Raz" WitakFoto: Zofia Montowska/Polskie Radio
  • Kaligrafia nie jest typografią, choć są to bliskie sobie dziedziny - tłumaczy Anna Wieluńska.
  • Z krojem pisma jest jak z muzyką lub modą - wciąż można stworzyć coś nowego.

- Musimy to sobie jasno rozgraniczyć: umiejętności ładnego pisania, dążenie w stronę kaligrafii, jest czymś innym niż projektowanie liter; to dziedzina bliska, ale to jednak dwie różne rzeczy. Projektowanie liter w komputerze nie musi być poparte ładnym pisaniem, ale zrozumieniem tego, jak działa narzędzie - podkreśla Anna Wieluńska.

Jak stworzyć wzór pisma?

Czy w ogóle można jeszcze stworzyć unikatowy krój pisma? Wszak istnieje mnóstwo wzorów - w tym chociażby znane każdemu piszącemu na komputerze Arial czy Times New Roman. Okazuje się jednak, że mamy kilka sposobów na stworzenie nowych krojów. Pierwszy z nich to digitalizacja dawnych wzorów. - Historycznie to pismo cały czas istniało, nie była to forma cyfrowa. Były to na przykład wzory kaligraficzne. To są rzeczy, które w tym momencie, mając cały dostępny sprzęt i wiedzę, możemy odtworzyć cyfrowo, by można z nich było korzystać w komputerze - wyjaśnia rozmówczyni Michała Witaka.

Kolejnym rozwiązaniem jest sięgnięcie do zakamarków swojej kreatywności. - Tak naprawdę nie mamy żadnych ograniczeń. (...) Schemat jest taki, że projektując na nasz rynek kulturowy cały czas poruszamy się dookoła szkieletu litery łacińskiej. To jedyna rzecz, która nas ogranicza - tłumaczy ekspertka.


"Typowa wystawa" typowej pracowni

O tym, że wciąż można stworzyć unikatowe wzory pisma, można przekonać się odwiedzając "Typową wystawę" w Promie kultury na Saskiej Kępie. Zaprezentowane na niej zostaną projekty studentek i studentów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.

- Jest to taka wystawa, która podsumowuje ostatnie dwa lata naszych działań. Są tam kroje osób, które ukończyły już tę pracownię, kroje komercyjne, dostępne do pobrania i kupienia, ale też pierwsze kroje i kroki w tej dziedzinie - opowiada gościni radiowej Czwórki. - Jest to taka wystawa, na której pokazujemy tę naszą dziwną działalność. Wszystkie prace mają pokazać to projektowanie w szerszym kontekście: po co to jest, jak można to wykorzystać - dodaje.


Posłuchaj
16:08 CZWORKA (mp3) 2024_08_05-08-14-55.mp3 Typografia od kuchni. Czy można jeszcze stworzyć nowy krój pisma? (Budzikom śmierć!/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Michał "Numer Raz" Witak 

Gość: Anna Wieluńska (typografka, projektantka krojów pisma, kuratorka "Typowej wystawy")

Data emisji: 5.08.2024

Godzina emisji: 8.14

qch

Czytaj także

Portret artysty. Czy Jan Matejko robił sobie zdjęcia dla sławy?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 16:30
Matejko, Boznańska, Malczewski, Siemiradzki, Simmler, Brandt, Bilińska, Mehoffer, Gierymski - to artyści, których dzieła możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki nowej wystawie w Gabinecie Fotografii mamy szansę przyjrzeć się samym twórczyniom i twórcom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coolcation. Wakacje z dala od upałów - czy to nowy trend?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2024 15:56
- Coolcation to zbitka dwóch słów angielskich: "cool", czyli chłodno, i oczywiście "vacation" - mówi Marzena German, ekspertka rynku turystycznego. - Czyli jak już sama nazwa sugeruje, wypoczywamy w miejscach, gdzie jest trochę chłodniej, a nie gorąco.   
rozwiń zwiń