Mentorka pływania: Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się pływać

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 14:06
Światowe dane mówią, że 50 procent ludzi nie umie pływać. Ewa Potopianek, Mentorka pływania, przekonuje, że nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się pływać. Zdradza też, co daje nam ta umiejętność. 
Ewa Potopianek podpowiada, jak nauczyć się pływać i po co
Ewa Potopianek podpowiada, jak nauczyć się pływać i po coFoto: Adam Świetlicki/Czwórka
  • Ponad połowa ludzkości nie umie pływać. A to bardzo przydatna umiejętność. Nigdy nie jest za późno by zacząć się uczyć. 
  • Inaczej uczy się pływać dorosłych, a inaczej dzieci. 
  • Nauka pływania to przede wszystkim dbanie o własne bezpieczeństwo, a w drugiej kolejności otwiera nas na inne natywności związane z wodą. 

Ewa Potopianek, Mentorka pływania, uczy pływać od 2000 roku. Podczas studiów na Akademii Wychowania Fizycznego nauczyła się mówić do ludzi, do grup. Przez wiele lat prowadziła zajęcia w basenie dla bobasów, dziś skupia się na nauce pływania dla dzieci i dorosłych niepływających. 

"Uwielbiam pracować z niepływającymi, początkującymi"

- Uwielbiam pracować z niepływającymi, początkującymi. Przy tej pracy mam do czynienia z tym bezcennym uśmiechem po pierwszym zanurzeniu, po pierwszych przepłyniętych metrach, po pierwszym skoku do wody - przyznaje gościni Adama Smolarka. - Moja praca polega też na zaopiekowaniu się lękiem przed wodą. 

Wielu dorosłych wstydzi się tego, że nie umieją pływać. W rozmowach milczą na ten temat, zbywają to śmiechem. Ewa Potopianek podkreśla jednak, że światowe statystyki pokazują, że tylko 50 procent ludzi na świecie potrafi pływać, a polskie dane wskazują, że jedynie 1/3 Polaków czuje się w wodzie dobrze, potrafi pływać. 


Posłuchaj
19:33 czwórka budzikom śmierć 22.08.2024 mentorka pływania 9.12.mp3 Dlaczego warto nauczyć się pływać - podpowiada Ewa Potopianek (Budzikom śmierć!/Czwórka)

 

Jak nauczyć się pływać?

Dzieci nie wstydzą się, że nie umieją pływać. Dopiero około 8-10 roku życia ten wstyd się pojawia. Przy nauce pływania dzieci i dorosłych stosuję różne metody. Przy dzieciach to zabawa w wodne roboty, w podlewanie deszczem, dorosłym zasady pokazuję nieco inaczej, konkretniej - zdradza instruktorka. - Tu w metodyce nauczania są ogromne różnice. 

Wśród uczniów mentorki pływania zdarzają się przeróżne osoby, z bardzo różnym stosunkiem do wody. - Jedni boją się przejść mostem nad wodą, inni wejść do wody, a jeszcze inni zanurzyć głowę, oderwać nogi od dna czy położyć się na plecach - wymienia. - Każde z tych doświadczeń warto przeżyć, co pozwoli nam oswoić lęki.


Nauka pływania kraulem

Mamy wiele stylów pływackich. Wiele osób uczących się pływać skupia się na kraulu, który jest jednym z trudniejszych. Ewa Potopianek przyznaje, że tego stylu uczy na końcu, bo technika oddychania jest tu bardzo wymagająca. - To, czego uczymy się, ucząc się pływać, to bezpieczeństwo - podkreśla. - Uczymy się pływać, by być bezpiecznymi i zaradnymi w przeróżnych sytuacjach, jakie mogą nam się zdarzyć nad wodą. Umiejętność pływania ma przede wszystkim ratować życie - a później otwiera nas na przeróżne sportowe umiejętności. 

Czwórkowa gościni podczas nauki pływania poleca swoim kursantom m.in. wejście do wody w ubraniach. - Zróbmy to choćby po to, by obyć się z tym uczuciem. Jedne ubrania pomogą nam płynąć, inne będą nas ciągnąć w dół. Warto tego doświadczyć w bezpiecznych warunkach - zaznacza. - Technika w pływaniu jest drugorzędna, choć oczywiście im jest lepsza, tym efektywniej pływasz, mniej się męczysz. Ale jest wiele ważniejszych rzeczy niż piękny kraul. 


Pływanie i medytacja

Adam Smolarek i Ewa Potopianek zwracają uwagę na nieco inny aspekt pływania niż tylko nauka, bezpieczeństwo, technika. - Gdy już potrafisz pływać, to jest w tym coś z medytacji - ocenia dziennikarz Czwórki. 

- Ja to nazywam drugim dnem nauki pływania. Korzyści z pływania są niesamowite. Żaden sport na ladzie nie da ci tego, co da ci pływanie - mówi Mentorka pływania. - W pływaniu:

  • nie obciążamy stawów,
  • ciało jest w pozycji poziomej,
  • kręgosłup odpoczywa,
  • uszy są w wodzie - mamy wyciszony dźwięk, możemy skupić się na sobie, na swoim oddechu.

- Jak już jesteś na etapie, że tańczysz z wodą, to jest to cudowna rzecz, coś bezcennego. 

***

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Ewa Potopianek (@mentorka pływania)

Data emisji: 22.08.2024

Godzina emisji: 9.12

pj/wmkor

Czytaj także

Dieta sportowców. Co jeść, żeby zwyciężać?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 14:30
Czy mięso jest niezbędne sportowcom i co jedzą piłkarze po meczu? Czy zwycięstwo zależy od diety? Z czego składało się menu starożytnych gladiatorów? O tym rozmawialiśmy w "Męskim gotowaniu". 
rozwiń zwiń