- 15 czerwca na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
- Hasłem tegorocznej imprezy brzmi "Nie do wiary!".
- Nie zabraknie tam stanowiska Chemicznego Koła Naukowego Flogiston z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.
- Młodzi chemicy podzielą się swoją wiedzą, pozwolą pomieszać zawartości probówek i opowiedzą o bakteriach kwasu mlekowego.
27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to m.in. wybuchy, rakiety, humanoidalne roboty i wiele innych atrakcji i ciekawostek. Do tego wydarzenia skwapliwie przygotowywali się też studenci z Chemicznego Koła Naukowego Flogiston z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Kinga Krajewska, przedstawicielka młodych naukowców przyznaje, że z roku na rok przygotowanie stanowiska na Piknik Naukowy jest coraz trudniejsze.
Pomysł na Piknik
- Każdego roku, podczas Pikniku Naukowego chcemy zaskoczyć odwiedzających nasze stanowisko. Dzielimy je z Kołem Naukowym Biotechnologów Herbion. Zależy nam szczególnie by zachwycić najmłodszych - mówi gościni Weroniki Puszkar. - To wcale nie jest łatwe zadanie. Każdego roku zastanawiamy się nad tym, co zaprezentujemy, robimy burzę mózgów.
Flogiston - kolorowe mieszanki i wybuchy
W tym roku studenci z Flogistony zdecydowali się zaprezentować pokazy chemiczne z kolorowymi płomieniami i wybuchami. - Niektóre reakcje mogą zaskoczyć. Jedną z nich jest mieszanie żółtego i pomarańczowego. Zwykle widzowie tego pokazu obstawiają, że po zmieszaniu powstanie jakiś pośredni kolor. Tymczasem uzyskujemy ciemnoniebieski błękit pruski - zdrada Kinga Krajewska. - U nas będzie można poczuć się jak prawdziwy chemik, każdy dostanie rękawiczki, będzie mógł zrobić kolorowe reakcje strąceniowe, sprawdzić jakie kolory powstają w jego probówce.
15:23 czwórka czwórka do piątej 14.06.2024 piknik 16.16.mp3 O piknikowym stanowisku Chemicznego Koła Naukowego Flogiston opowiada Kinga Krajewska (Czwórka do piątej/Czwórka)
Na stanowisku studentów będzie można zobaczyć stację dotyczącą bakterii kwasu mlekowego, który doskonale możemy znać z własnej kuchni, albo ciała. - Te bakterie znamy z procesu kiszenia, ale też one odpowiedzialne są za zakwasy, które powstają np. po zbyt dużym wysiłku na siłowni - wyjaśnia gościni Czwórki. - W próbówkach zamkniemy też skrzep mleczny, z którego będzie wydzielał się dwutlenek węgla. Jeśli taką probówkę zatkamy korkiem, to po pewnym czasie on wystrzeli.
Kinga Krajewska zdradza, że dziś studenci przygotowują się do otwarcia swojego piknikowego stanowiska. Muszą zadbać, by zabrać ze sobą wszelkie próbówki, kolby i roztwory, a przeniesienie świata laboratoryjnego do piknikowych warunków wcale nie jest proste. - O 13.30 i 16.55 zapraszamy też pod scenę główną, wtedy zaprezentujemy nasz pokaz. Będą wybuchy, płomienie, będzie się działo - zaprasza studentka. - Na naszym stanowisku czekamy na piknikowiczów i ich pytania. Przyznam, że te zadawane przez dzieci są najciekawsze i najtrudniejsze.
27. Piknik Naukowy. 15 czerwca 2024/Centrum Nauki Kopernik
W sobotę, 15 czerwca, na Pikniku będzie też Czwórka. Zapraszamy na audycję "Naukowy plener w Czwórce" prosto ze stadionowych błoni.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gościni: Kinga Krajewska (Chemiczne Koło Naukowe Flogiston z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 14.06.2024
Godzina emisji: 16.16
pj